פלורס הוא גם – האי הורוד

את פלורס אסור לפספס. אורכו של האי הוא 16.6 קילומטר ולו 12.2 קילומטר רוחב מרבי. שטחו עומד על 141.4 קמ"ר. יחד עם האי קורבו שנמצא 17.9 ק"מ משם, הוא יוצר את הקבוצה המערבית של ארכיפלג האיים האזוריים. למעשה, האי פלורס הוא הנקודה המערבית ביותר של יבשת אירופה. בפלורס חיים 3793 אנשים (2011). בגובה 911 מטרים אלטו מורו היא הנקודה הגבוהה ביותר באי.


קלדיירה דה לומבה - פלורס
קלדיירה דה לומבה – פלורס

ההיסטוריה של פלורס

הגילוי של האיים המרכיבים את הקבוצה המערבית אירע כנראה מתי שהוא ב-1452. מאמינים כי דיוגו דה טייבה היה הנווט האחראי למציאתו של האי ה"מרוחק" הזה. השם פלורס (הפרחים) הוא קשור לשפע של הפרחים הטבעיים שהאי מציג לראווה עוד משנת 1470. הייחוד הגאוגרפי של הקבוצה המערבית משתקף במבנה הפוליטי שלה, משום שבניגוד לאיים האחרים, את פלורס וקורבו המלך אפונסו החמישי מסר בשנת 1453 לדוד שלו, דוכס בראגאנקה ורוזן ברצלוס.

⇓מפה להורדה⇓


תכנון טיולים באנר

airalo ad

ההתיישבות הראשונה על פלורס בוצעה גם על ידי הפלמים, כלומר על ידי וילם ואן דר הגהן שבתחילה התיישב באי סאו חורחה ולאחר מכן ניסה להתיישב על פלורס סביב 1480. לא ברור אם האכזבה היתה בגלל הפוטנציאל הכלכלי של האי או בידודו משאר הארכיפלג אך הניסיון נכשל ווילם וצוותו חזרו לסאו חורחה. האי פלורס ננטש לאחר מכן למשך שנים רבות, ויש ראיות ליישוב מוצלח שלו רק החל משנת 1508 הודות למאמצים של משפחת פונסקה. למרות ההתיישבות המאוחרת, האי חווה גידול דמוגרפי מתמשך. ללאג'ס דה פלורס הוענקה אמנת עיר בשנת 1515, עם סנטה קרוז.

באופן דומה לשאר הארכיפלג, המשק באי התבסס על דגנים במשך כמאתיים שנה, כמו גם גידול כבשים, ייצור של בד ודיג.

במהלך המאה ה-16 וה-17, האי חי בשלווה ובבידוד, מצב שגרם לו להיות מאוים על ידי הביקורים התכופים והבלתי רצויים של פריבטירים (אוניות מלחמה פרטיות). כנקודה המערבית ביותר באירופה, היה לפלורס עמדה טקטית רלוונטית ביותר והאי תפקד כנקודה אסטרטגית לתמיכה לוגיסטית שהכתר נתן לספינות המגיעות מהאוקיינוס השקט והאוקיינוס ההודי. כתוצאה מכך האי היה תחת מעקב הדוק של פריבטירים ופיראטים.

השכרת רכב באי פלורס

פונטה דה פאייה
פונטה דה פאייה

במאה ה-19, לורד אלפרד טניסון הנציח בשיר נקמה את התקופה הזו של הרפתקאות ימיות ושוד. "בפלורס באיים האזוריים סר ריצ'רד גרנוויל שכב" פותח את התיאור של הנצחון של הצי הספרדי, על ספינת מלחמה פרטית אנגלית בפיקודו של סר ריצ'רד גרנוויל. באמצע המאה ה-18, פלורס הפכה נמל מבטחים עבור ציי ספינות ציד הלווייתנים האנגלים והצפון אמריקאים ובו הם גם חיפשו אספקה ומלחים. השפעה חיצונית זו באה לידי ביטוי בבנייה של בסיסים לצוותי הציד של לווייתני הזרע בלאג'ס דאס פלורס וסנטה קרוז דאס פלורס. יש עדיין שרידים של החללים הללו, ששימשו לאחר מכן להפקת שמן מהלווייתנים.

פתיחתו של שדה התעופה בשנת 1972 והבנייה של הנמלים המודרניים הובילו לשילוב גדול יותר של הקבוצה המערבית בארכיפלג האיים האזוריים. מגזר השירותים תומך כעת בכלכלת האי, המעסיק כ-60% מכוח העבודה המקומי, עם תיירות שמשחקת תפקיד גדול יותר ויותר.

מלונות מומלצים בפלורס

טבע

פלורס - נוף אופייני
פלורס – נוף אופייני

האי הורוד

הרכס המרכזי הגלי ממוצא וולקני שולט בנוף כולו. קונוס עם מדרונות חלקים עולה מהחלק העליון של רמה זו שבה מכתשים עם קירות חדים וסלעיים שהפכו לאגמים. אלו הם השרידים של טבע העבר המרדני שעכשיו מקבל בברכה את המבקרים. מפסגת הגבעה מורו אלטו, ניתן לראות יער ירוק. בינות לירוק העד של הצמחייה, יש מפלים ונחלים, אשדי מים ושמיכה טבעית של פרחים צבעוניים שבה הוורוד של הצמחייה כגון האזליאות, ההורטנזיה והבקעצור בולט למרחוק.

נוף וולקני

מכתשים, אגמים ונחלים מנקדים את הנוף של פלורס. מי הנחלים זורמים בעצלות על פני השטח ברמה המרכזית או במהירות ובמפלים לאורך העמקים הארוכים העמוקים. לפני שהם מגיעים לאוקיינוס, עוצמת הזרימה שלהם עדיין חזקה מספיק כדי לסובב את הטורבינות במספר תחנות כוח הידרואלקטריות באי.

האי כולל שבעה מכתשים וולקניים שהפכו לאגמים יפים. למרות היותם קרובים מאוד זה לזה, רסה קלדיירה ופונדה קלדיירה ממוקמים בגבהים שונים. הצמחייה השופעת וזרי הפרחים על המדרונות הם הסביבה הטבעית של האי. במרכזו של האי, יש מכתשים נוספים: קלדרייה בראנקה, קלדרייה סקה, קלדרייה קומפרידה, וקלדרייה נגרה (או פונדה). האחרון בעומק של 105 מטרים ולו גוון מיוחד של כחול. מבודד מאחרים, קלדיירה דה לומבה, מוקף בגבעה קטנה ובצמחי בקעצור.

אחד המונומנטים המפורסמים ביותר של האיים האזוריים, סלע דוס בורדואס מורכב על ידי קבוצה גדולה של עמודי בזלת אנכיים מנסרתיים ורגילים בחלק העליון של הגבעה. העמודים מכוסים על ידי אזוב, חזזית וצמחייה אחרת, סלע הבזלת משנה את צבעיו לאורך כל היום.

תצורות גיאולוגיות שונות עם צורות מוזרות גם שניתן לראות בגבעת המורה דוס פרדס, שבו אפשר לראות על סלע צלליות של נזיר ונזירה. את האיון הקטנטן מונצ'יקו שמייצג את חלקת אדמה המערבית ביותר של אירופה שנראה מויגיה דה פונטה נגרה, קרוב למגדלור אלברנץ. סלע שחור זה מכניס את הבאים מאמריקה לאירופה ומשמש כהקדמה לגילוי האי והארכיפלג.

השטח שבין פאג'זינה ופאיה גרנדה הוא אחד החופים היפים ביותר של האיים האזוריים. על הקיר הירוק הארוך שגובל באזור זה, יש כמעט עשרים מפלים, אחד מהם בשם ריביירה גרנדה מתנשא לגובה של 300 מטרים. למרגלות המצוק, יש כמה בריכות כגון פוקו אין בקליאו ופוקו דה אלאגואינה, אשר ידוע גם בשם אגווה דוס פאטוס. ההליכה לצוק מספקת את ההזדמנות ליהנות מקרוב ממפלי המים והנוף שגולף ע"י הטבע. הצבע האפור-כהה של הסלע, הירוק של הצמחייה השופעת, הלבן מהקצף והקריסטל הכחול של המים מגיעים יחד להרמוניה ומציעים למטיילים נוף מופלא ביותר.

קו החוף

איים אינספור, כפים, שרטונים, מפרצים, מערות חוף, מפלי מים ועמקים מרשימים הם חלק מהנוף החופי של פלורס. אל המצוקים הגבוהים של החוף הדרומי, ניתן להגיע מפאייה נובה. ל-Ponta da Rocha Alta ול-Fajã de Lopo Vaz אפשר להגיע דרך מסלול הליכה יפה לאורך המצוק. מרשים במיוחד הוא הכפר Aldeia da Cuada ששוחזר לא מכבר והיום משמש אתר נופש במרכזו של מכתש גדול.

קו החוף של פלורס
קו החוף של פלורס

השכרת רכב באי פלורס

חוויות

הפאר והגיוון של קו החוף של פלורס מצדיק נסיעה בסירה מהירה. ניתן להגיע אל ארקו דה סנטה קרוז דאס פלורס וסנטה מריה דה ואס איסלה רק מהים, כמו גם הכניסה לגרוטה דה אנקסראוס, מערה וולקנית ארוכה 50 מטר. קל לחצות את החלק הימי המקשר את האי הזה לאי קורבו. ישנן חברות שונות המקדמות את הטיולים הללו לגילוי האי הקטן שנראה באופק מהחוף הצפון-המזרחי של פלורס.

הבריכות הטבעיות של הגאות והשפל של סנטה קרוז והחופים ליד לאג'ס דאס פלורס טובים לשחייה, יחד עם חוף החלוקים של פאיה גראנדה. שחייה גם אפשרית בבריכות שהוקמו על ידי מפלי המים בפוקו דה בקליאו ובריביירה גרנדה.

מפלי אלגואינאס
מפלי אלגואינאס

צלילה וצפייה בלווייתנים מומלצים גם בפלורס, בה יש תנאים טובים מאוד לסוגי ספורט אלו. דייג יכול לדוג מהחלק העליון של הסלעים, בים או בנחלים מלאים בדגי טרוטה. על הקרקע, ציידים המחזיקים ברישיון מתאים יכולים לצוד תרנגולי בר וארנבות. האי הוא אחד המקומות הטובים ביותר באיים האזוריים לצפייה בציפורים כגון Goldcrest ושחור הראש והוא מקלט אמיתי למינים מקומיים ונודדים – במיוחד מהיבשת האמריקנית.

בגלל ריבוי הנחלים ומפלי המים באי, שייט בקאנו פופולרי מאוד. יש לפחות תריסר אתרים לספורט הזה וקורסים גם למתחילים שמעולם לא ניסו את זה.

מלונות מומלצים בפלורסBooking.com

טיסות לפלורס

השכרת רכב באי פלורס

מסורת

אדריכלות

בכל רחבי האי יש כנסיות שונות עם קירות לבנים מוקפים באפור דומיננטי של אבן. כנסיית Nossa Senhora de Lurdes, שנבנתה במאה ה-20 מיוחדת משום שהיא מנצלת את הגבעה עליה היא יושבת כנקודת תצפית על השדות והעצים מסביב.

בסנטה קרוז דאס פלורס, כנסיית Nossa Senhora da Conceição בולטת מהבניינים האחרים בגלל חזיתה המפוארת והרחובות הצרים של העיר הם תזכורת יפה לעבר. כיכר פומבל כוללת קפלה צבעונית (קפלת רוח קודש) ובמרחק משם, הנמל מספקת חוויה צבעונית חדשה שנותנות סירות הדיג הצבעוניות. מהתצפית בגבעת קרוזס דאס מונטה, ניתן לראות את כל העיר.

בלאג'ס דאס פלורס, המגדלור וכנסיית רוסאריו בולטים למרחוק. הכנסייה נבנתה במאה ה-18, עם חזית שלאחר מכן כוסתה באריחים. מכיכר הכנסייה יש נוף לנמל ולחלק מהעיר. זו יכולה להיות נקודת ההתחלה של גילוי קפלות רוח קודש קטנות, של בתי אבן בזלת ושל גשר מעל הנחל בריביירה דוס מורוס משנת 1743.

המגדלור בלאג'ס דאס פלורס
המגדלור בלאג'ס דאס פלורס

תרבות

ממוקם בחלק של מנזר סאו פרנסיסקו הישן בסנטה קרוז, מוזיאון פלורס מתעד את היחסים של התושבים עם האדמה והים. יש אוספים על החיים בחוות, גילופי שנהב וכלים ימיים, יחד עם כלים ששימשו לעבודות פלדה, כותנה, בדים וצמר. האוסף של Slavonia, ספינה שנטרפה בחוף של פלורס בשנת 1909, הוא די מוזר.

עבודות יד

עבודות יד העשויות מפרחים הם מלאכה עדינה שדורשת ידיים יציבות ומיומנות. המסורת של האי כוללת גם סידורי פרחים עשויים מקשקשי דגים, חפצים עשויים מצדפים, רקמות, סריגות ומיניאטורות עץ של כלים חקלאיים.

מבט אל האוקיינוס מפלורס
מבט אל האוקיינוס מפלורס

חגיגות

פסטיבל המהגר נחגג כדי לחלוק כבוד למי שעזב את האי לטובת מציאה של חיים טובים יותר וחזר למולדתו בכל שנה. החגיגות והפגישות של חברים ותיקים הן מנגינת חודש יולי. בחודש הקודם, ב-24 ביוני, גם המקומיים חוגגים את פסטיבל סאו ג'ואאו. המסירות לקדוש הזה חוזרת עד לזמן בו המתיישבים הגיעו מהאי טרסיירה. באופן דומה לשאר ארכיפלג, פסטיבלי רוח הקודש מתקיימים ממאי עד ספטמבר. חגיגה צבעונית זו נחגגת בסנטה קרוז עם קשתות פרחים המעטרות את הרחובות.

טיסות לפלורס

אוכל ושתייה

האיים של הקבוצה המערבית נותרו מבודדים במשך מאות שנים, בהתחשב במרחק שלהם מהאיים האחרים של הארכיפלג ומזג האוויר הסגרירי שלפעמים פגע בם. ככאלה, התושבים למדו להסתמך על ייצור מקומי לשם תזונה.

במהלך חודשי החורף, כאשר סירות הדיג לא יכלו לצאת לדוג, הוכן הרבה בשר חזיר. מנות בשר חזיר מוגשות עד היום כעדות לזמנים ההם. בשר החזיר מומלח ומבושל ומוגש עם תפוחי אדמה וכרוב. שורש טארו עם נקניק ומרק גרגר-נחלים יכול להיכלל גם במתכונים המסורתיים ביותר של פלורס. גבינה מיובשת מיוצרת על האי ולה מרקם מוצק ודביק.

הים שמסביב לפלורס נדיב ומעורר את הדמיון הקולינרי של המקומיים. פשטידות פטינה מפגישות חביתה ואצות שגדלו על החוף. דגים הם חלק מהמטבח של האי והם באים לידי ביטוי במנות כמו טונה צלויה וצלופח קונגר מבושל.

בחלק מהיישובים מעדיפים את הפירות האקזוטיים. עץ הגויאבה, פירות צהובים, אדומים וסגולים נקטפים והופכים לקינוח מקומי. דבש מוגש אף הוא בניחוח של אלפי הפרחים שמקשטים את האי הזה.

שאלות ותשובות

איך מגיעים לפלורס?

הדרך הטובה ביותר להגיע לפלורס היא באמצעות טיסה מהאיים קורבו, טרסיירה, פאייאל או סאו מיגל. בנוסף, בקיץ ניתן להגיע לפלורס באמצעות מעבורת.

מה כדאי לעשות בפלורס?

בפלורס כדאי להפליג בסירה מהירה לארקו דה סנטה קרוז דאס פלורס, לסנטה מריה דה ואס איסלה ולגרוטה דה אנקסראוס (מערה וולקנית באורך 50 מטר). כמו כן מומלץ לצאת לשיט לצפייה בלוויתנים ומעל הכל – האי פלורס נחשב לאחד המקומות הטובים ביותר באיים האזוריים לצפייה בציפורים מקומיות ונודדות.

איזה פעילויות ספורטיביות ניתן לבצע באי פלורס?

באי פלורס יש חופים ובריכות טבעיות שבהם ניתן לשחות ולצלול. בנוסף, באי יש שפע של מקומות לדייג ולצייד ברשיון. כמו כן, בגלל ריבוי הנחלים ומפלי המים באי, שייט בקאנו פופולרי מאוד. יש לפחות תריסר אתרים לספורט הזה וקורסים גם למתחילים שמעולם לא ניסו את זה.

האם יש עבודות יד מיוחדות לאי פלורס?

כן. באי פלורס התפתחו מסורות אמנותיות שאין באיים האזוריים האחרים. למשל, סידורי פרחים שעשויים מקשקשי דגים, ייצור חפצים מצדפים וכן בניית מיניאטורות עץ של כלים חקלאיים.