פאיאל הוא גם – האי הכחול

אורכו של האי פאיאל הוא 21 קילומטר ו-14 רוחב מרבי. האי נמצא על שטח של 173.1 קמ"ר ולו צורה מחומשת. פאיאל הוא האי המאוכלס ביותר השלישי בארכיפלג האזוריים עם 14,994 תושבים (2011).


הורטה
הורטה

האי הוא חלק מהקבוצה המרכזית של האיים והוא הפינה המערבית של קבוצת "משולש האיים", הכוללת גם את סאו ג'ורג' ופיקו. האחרון מרוחק רק 6 קילומטר מפאיאל. הנקודה הגבוהה ביותר של האי היא קבסו גורדו (1043 מטר) באזור קלדיירה.


תכנון טיולים באנר

⇓מפה להורדה⇓

airalo ad

ההיסטוריה של פאיאל

מאמינים כי גילוי האי התרחש לאחר שהמפות של טרסיירה כבר הוכנו. פאיאל נקרא כך ככל הנראה בגלל הכמות הגדולה של עצי האש (פאייה-דה-טרה) שכיסו את האי. המתיישבים הרשמיים הראשונים, מפורטוגל ופלנדריה כנראה הגיעו בסביבות 1465 כחלק ממשלחת שלא הצליחה למצוא עפרות בדיל וכסף באי. שנתיים לאחר מכן, ג'וסה אן חוארטרה, אציל פלמי, חזר לפיאל והפך ב-1468, למושל המקום תחת צו מלכותי שהונפק על ידי המלך אלפונסו החמישי. הוא הביא יותר אנשים מפלנדריה לחיות בעמק פלמנגוס לפני שהפך ל-הורטה.

צבע וחיטה היו מעמודי התווך של כלכלת פאיאל במהלך מאתיים שנה. ב-1583 כאשר פאיאל נכבש על ידי הספרדים ופיראטים, צרפתים ואנגלים תקפו אותו תדיר והאי חווה תקופה של התפוררות. ההתפרצות הוולקנית בשנים 1672-1673 גם גרמה להרס רב בצפון-מערב האי.

במהלך המאה ה-17, לאחר חזרתו של הכס הפורטוגלי, פקדו זמנים טובים יותר את הורטה. בזכות הנמל המוגן שלה, היא הפכה לתחנת חובה לעוברים בין אירופה ויבשת אמריקה. יין ומשקאות חריפים מהענבים של פיקו, סאו חורחה וגרסיוסה, יוצאו לפורטוגל, אירופה והמושבות הבריטיות. במהלך המאה ה-18 האי היה מעורב בייצור ויצוא של תפוזים, שהיו אז המקור הכספי העיקרי של הארכיפלג. מאה זו הייתה תור הזהב של הורטה, סירות קיטור שחצו את האוקיינוס האטלנטי ופלוטילות ציד לווייתנים בדרכם לצפון אמריקה עצרו תמיד באי.

במהלך המאה ה -19, מחלות שפשטו על הכרמים והפרדסים השמידו אותם בתוך עשור אחד. אבל בהתחשב במיקומו, פאיאל הפך למרכז חשוב לתקשורת והעברת מידע בין צפון אמריקה ואירופה באמצעות כבלים תת-ימיים שעברו בהורטה. התחנה הראשונה הוקמה בשנת 1893 ומאז ועד היום, חברות בינלאומיות שונות מקשרות את היבשות באמצעות פאיאל. בנוסף, האי קיבל תנופה חדשה בתחילת המאה ה -20 עם פתיחתו של המרכז לחיזוי מזג אויר בשנת 1915.

התעופה גם ניצלה את מיקומו של האי לחניית ביניים של המטוסים הראשונים שחצו את האוקיינוס האטלנטי הצפוני. במהלך שנות ה-30 וה-40, חברות התעופה של גרמניה, בריטניה, צרפת וצפון אמריקה בחרו בפאיאל כמקום עצירה למטוסיהם.

עד עצם היום הזה פאיאל נהנה ממיקום גאוגרפי נוח. המרינה של הורטה נפתחה בשנת 1986 והיא אחד מהנמלים המפורסמים ביותר בעולם. עם הקמתו של המודל האוטונומי של הממשלה באיים האזוריים, הורטה הפכה למקום מושבו של הפרלמנט של האיים ובעקבות המגמה הכלכלית האזורית, גם כלכלתו הופכת למבוססת שירותים.

השכרת רכב באי פאיאל

מלונות מומלצים בפייאל

טבע

האי הכחול

מהתצפית של קבקו גורדו נראה שהקרקע מחליקה בשקט עד שפת הים בו שפע של פרחי הורטנזיה כחולים מלחך אותה, כאילו מתי שהוא יתממש רומן של ממש בין הכחול של הים לפרחים, לצמחייה ולשדות המרעה. אותו הדבר קורה בכביש המוביל לקלדיירה, במרכז פאיאל. שינוי מוחלט מאופיו של האי נמצא בהר הגעש קפלינוס – Capelinhos, עם נוף צחיח ומחוספס שמוכיח שגם אפור יכול להיות מקסים.

נוף וולקני

הסמן הגנטי של האי, קלדיירה, הוא לוע הר געש מדהים בהתחשב בגודלו. יש בו הרבה פרחים, צמחים ועצים שזוהרים באור השמש. קירותיו הארוכים (7 קילומטר) מכוסים על ידי צמחים שונים, כוללים ערער, אזוב, ארזים, שרכים ובקעצור. בתחתיתו אגם מקוטע וחרוט געשי קטן, עם שרידים של יער פרימיטיבי שמנקד את הנוף במשחק מרגש נוסף של צבעים.

טיול שבילים - פאיאל
טיול שבילים – פאיאל

בנקודה המערבית ביותר של פאיאל, הר הגעש קפלינוס המלכותי עולה עד השמים, כעדות להתפרצות האחרונה של הר געש באיים האזוריים. ביקור בו הוא כמו נחיתה על הירח, אפר וולקני אפור שמתחיל להתכסות על ידי צמחייה ירוקה. מהמצוקים של קפלינוס קוסטדו דה נאו, אפשר לראות את החלק הפנימי של הרי הגעש האלה – רצף של סלעים, שכבות וקווי מתאר מנוגדים ומשחק של צבעים ומרקמים מפתיעים.

אתר עלייה לרגל לקהילה המדעית הבינלאומית הוא הר הגעש קפלינוס שאילץ חלק מאוכלוסיית פיאל להגר אל מחוץ לאי. לידו המגדלור הישן של האי, שנכון להיום לא מתפקד, ביתו של מרכז מפואר, הכולל טכניקות מולטימדיה ותערוכות מתקדמות ביותר. הביקור מסתיים בטיפוס לקצה המגדלור כדי ליהנות מחוויה רגשית וחזותית מנצחת.

פאיאל מציע תצפיות ונופים נהדרים אל האיים השכנים. על יד חורבות מגדלור פונטה דה ריביירינה שנהרס על ידי רעידת האדמה בשנת 1998, אפשר ליהנות מהנוף של האי סאו חורחה. בפונטה דה אספלמסה, בתצפית ליד האנדרטה של Saint Nossa Senhora da Conceição ומול מפרץ הורטה נראה הר פיקו עולה במלכותיות מתוך המים. מקבסו גורדו, ביום בהיר, אפשר לראות באופק את כל משולש האיים ואת גרסיוסה.

הנוף הטבעי של פאיאל מתקיים באי יחד עם אלמנטים בלתי מחיקים של נוכחות אנושית. כמה טחנות רוח אופייניות צבועות באדום מנקדות את הנוף יחד עם שדות פרחוניים מטופחים ושורות של פרחים מיושרות בדקדקנות לאורך כבישים או השדות.

ועל הדרך בין ואראדורו וקסטלו בראנקו, סלע מלא בעופות מים תופס את תשומת הלב שלנו. זהו מורו דה קסטלו בראנקו – גבעת המבצר הלבן.

קו החוף

מבין משולש האיים, זה האי עם מספר חופי החול הוולקניים הגדול ביותר. פים פורטו, חופי אלמוקסריפה ונורטה מזמינים אתכם ליהנות מרחצה בים. צורתו של החוף המזרחי משתנה במידה ניכרת, לפעמים הוא גבוה ופעמים הוא נמצא כמעט בגובה פני הים, בהתחשב בפעולתם של הכוחות הטקטוניים הענקיים שמחלקים אותו לכמה חלקים גדולי ממדים.

קו החוף בצד המערבי של פאיאל נשלט על ידי הצוקים המרשימים של Ribeira Funda ו-Praia do Norte. אלה שנמצאים בין מורו דה קסטלו בראנקו ו-Varadouro צוללים בחדות לתוך מעמקי האוקיינוס.

חוויות

החופים של קוניססאו ופורטו פים מתאימים לשחייה, וכמוהם גם זה של אלמוקסריף, בוראדורו המפרץ כולל בריכת גאות בין חריצים סלעיים של לבה שחורה.

גלישת רוח
גלישת רוח

הקשר בין פאיאל והים נשאר חזק. הורטה היא מרכז חשוב לצפייה בלווייתנים, שחיה עם דולפינים, צלילה ושייט. אפשר לבקר באיים האחרים בספינות ציד לווייתנים או קיאקים מושכרים. ספורט ימי אחר נפוץ באי עקב התנאים הטובים שבו וכולל גלישת רוח, חתירה וגלישת גלים. דיג ספורטיבי הוא מסורת ישנה כאן ושיאים רבים כבר נשברו פה בלכידתם של כרישים ומפרשנים במהלך מסעות בלב ים.

על האדמה, עשרות קילומטרים של שבילים מכסים את חוף הים ההררי של האי ומזמינים אתכם לרכיבת אופניים או טיול רגלי בלתי נשכח. האדרנלין שלכם יעלה עם אופני הרים, רכבי שטח או מסלולי קארטינג מעגליים.

מלונות מומלצים בפייאלBooking.com

טיסות להורטה, בירת פייאל

מורשת

אדריכלות

האמפיתיאטרון על יד המפרצים של הורטה ופורטו פים מוקף בבתים ובניינים אחרים. מהעיר הורטה, יש תצפית יוצאת דופן במונטה דה גויה בפונטה דה אספלמסה. בין הבניינים בולטת כנסיית סלבדור סאו המרשימה, עם פיתוחי העץ שלה ואריחיה המוזהבים. הארכיטקטורה של הבתים חושפת את האופי של פאיאל. דוגמאות לקוסמופוליטיות בת מאות שנים זו מציצות מכל פינה עם הבניינים והבתים שנבנו במהלך המאה העשרים כדי להתאים לאנגלים, הגרמנים והאמריקאים שעבדו בתחנות הכבלים התת ימיים. האווירה האקלקטית עדיין מורגשת בהורטה, ובית הקפה המיתולוגי "פטר קפה ספורט" הוא עדיין מקום מפגש למלחים ונוסעים המגיעים מכל רחבי העולם.

פטר קפה ספורט
פטר קפה ספורט

קומפלקס של רחובות וסמטאות יורד עד שמגיע לגובה פני הים בשדרת חוף הים ובמרינה של הורטה. תשתית ימית זו, שנפתחה בשנת 1986, היא הרחבה מודרנית של נמל חשוב בן מאות שנים. שייטים נוהגים לצייר על קירות הבטון האפורים מתוך אמונה כי מעשה זה יוביל בבטחה את הסירה שלהם ליעדה. אלה המגיעים אל המרינה יכולים לבלות בגלריה לאמנות שנמצאת באוויר הפתוח. העולם כולו בעצם נמצא בשובר הגלים של הנמל ומיוצג על ידי ציורים ורישומים יצירתיים וצבעוניים.

תרבות

למרות שאף אחד לא ממש בטוח איפה נואל דה אריאגה נולד, די בטוח שהוא בא ממשפחת אצולה מהורטה. הוא למד משפטים בקוימברה ולאחר מכן הוא התבלט כפוליטיקאי וכאחד האידאולוגים הראשיים של המפלגה הרפובליקנית. בשנת 1911, עורך דין זה מהאיים האזוריים נבחר לנשיא הראשון של הרפובליקה הפורטוגזית.

חלק מההיסטוריה של פאיאל נמצאת במוזיאון הורטה שהוקם במכללה הישנה ובו נמצאים אוספים של מסמכים, אתנוגרפיה, צילום ואמנות. באתר הישן של Fábrica da Baleia של פורטו פים, יש כיום מוזיאון עם תערוכות של מכונות ומכשירים אחרים ששמשו לציד ועיבוד הלווייתנים. ב"פטר קפה ספורט", יש תצוגה של אוסף שיני לווייתן זרע ועצמות עם תחריטים וציורים. אלה הם עדים לזמנים בהם הלווייתנים היו מקור ההכנסה עבור משפחות רבות המתגוררות בארכיפלג ומקור ההשראה לאמנים המקומיים.

השכרת רכב באי פאיאל

עבודות-יד

עבודות היד של פאיאל העשויות משעם מעץ תאנה הן כל כך מפורסמות שלמוזיאון הורטה יש חדר שלם מלא ביצירות של אוקלידס רוזה, האמן הגדול של האמנות הזו. המוטיבים של פיסות העץ העדינות משתוללים מפרחים לספינות, חיות ומבנים ידועים. בבית הספר למלאכת יד Capelo, הכשרון של אומנים מקומיים מתבטא בסידורי פרחים מקשקשי דגים או רקמות קש מחיטה.

חגיגות

שייט מפרשיות בשבוע הים
שייט מפרשיות בשבוע הים

פסיטבל São João מתקיים ב-24 ביוני כל שנה בפאיאל. זוהי חגיגה שהחלה עם יישוב האי על ידי אצילים מהאי טרייסרה. האירוע כולל אוסף תזמורות כלי נשיפה המגיעות מכל רחבי האי, קונצרטים, ריקודי עם ומצעדים שממלאים את היום. בני משפחה וקבוצות של חברים באים יחד או נהנים מארוחה באוויר הפתוח או אוכלים בדוכני מזון ונהנים מהמעדנים של המטבח המקומי.

למרות שפסטיבל רוח הקודש גם נחגג באופן מסורתי על האי, הפסטיבל הדתי הגדול ביותר הוא – Nossa Senhora da das Angústias. רחובותיה של הורטה מלאים בתהלוכות וחגיגות עממיות ביום ראשון השישי שלאחר חג הפסחא. בראשון לפברואר של כל שנה העירייה מקיימת את תהלוכה ותפילות בכנסיית נוסה סנהורה דה גראסה בפראייה. מסורת זו התחילה בשנת 1718 כשהאנשים נבהלו מהתפרצות הר הגעש בסנטה לוזיה.

בחודש אוגוסט, הים הכחול שולט בחגיגות. בראשון, נחגג פסטיבל Senhora da Guia – משט של ספינות ליווי הפסל של הבתולה מחופי פורטו פים לנמל הורטה. החגיגות ממשיכות בפסטיבל שבוע הים, חגיגה זו הוקדשה בעבר לשייטים, אבל היום היא משותפת למקומיים ולתיירים. התכנית הנרחבת כוללת מופעי מוסיקה, תערוכות, עבודות יד, מטבח מקומי, תחרויות בין ספינות ציידי לווייתנים ופעילויות ספורט שונות שמחיות את המפרצים של הורטה ופורטו פים.

אוכל ושתייה

מרק דגים
מרק דגים

אחת המנות הטיפוסיות ביותר של פאיאל הוא תמנון מבושל ביין. דגים מבושלים או מוגשים בתוך מרק. לחם ועוגות תירס מוגשים בארוחות. באשר לבשרים, יש נקניקיות מקומיות מוגשות עם שורש טארו, או סתם כחטיף. הבשר המבושל לרוב מתובל, במיוחד עם פלפל, כמון וקינמון.

באשר למאפים, פופאס הוא מאפה פאיאלי אופייני: הפופאס מתובל בזרעי שומר ונאפה לפני שממולא במילוי המבוסס על חלמונים, חלב, סוכר, פרחים, שמנת וקליפת לימון.

למה כדאי לבקר באי פאיאל?

באי פאיאל שבאיים האזוריים יש שפע של אטרקציות מעשה ידי אדם ואמא טבע, כך שהוא מהווה מקור משיכה לכל מי שמחפש חופשה איכותית במחיר שפוי.

איך מגיעים לאי פאיאל?

הדרך הטובה ביותר להגיע לאי פאיאל היא בטיסה. חברת התעופה Azores Airlines מפעילה קו טיסות יומי בין ליסבון להורטה (בירת האי פאיאל). הטיסה נמשכת שעתיים וחצי. להזמנות הקליקו כאן

כמה זמן לוקח לנסוע מסביב לאי פאיאל?

מכיוון שגודלו של האי פאיאל הוא 173 קמ"ר בלבד, הנסיעה סביבו ברכב נמשכת כשעה. המשמעות היא שניתן לראות את כל האטרקציות של המקום ביום אחד בלבד, אבל הודות למזג האוויר הטרופי והלא-צפוי מומלץ להקדיש לאי לפחות יומיים ולכלול בטיול גם האיים פיקו וסאו ג'ורג'. קראו כאן איך עושים את זה נכון

כמה תושבים יש בפאיאל?

האי פאיאל הוא האי השלישי בצפיפותו באיים האזוריים ומתגוררים בו כ-15,000 איש. כמחציתם מתגוררים בהורטה שהיא בירת האי והעיר הגדולה בו.