סאו מיגל (סאן מיגל) – האי הירוק

סאו מיגל הוא האי הגדול ביותר של הארכיפלג ולו 62.1 קילומטר אורך ו-15.8 קילומטר רוחב.


אגם האש בסאו מיגל

יותר ממחצית מאוכלוסיית האיים האזוריים חיה בסאו מיגל והוא משתרע על שטח של 744.7 מ"ר. יחד עם סנטה מריה, הממוקמת 81 ק"מ משם, סאו מיגל הוא חלק מהקגיבוצה המזרחית של ארכיפלג האיים האזוריים.

ההר פיקו דה ורה הוא הנקודה הגבוהה ביותר באי ולו גובה של 1105 מטרים מעל פני הים.


תכנון טיולים באנר

האי הוא גם האי המרכזי המוניציפאלי של האיים האזוריים ובו שוכנת עיר הבירה, פונטה דלגדה – Ponta Delgada. באי שדה תעופה גדול ורוב הטיסות המגיעות מליסבון שבפורטוגל נוחתות בו. ממנו, כפי הנראה, יתחיל הטיול שלכם באיים האזוריים. רוב הטיולים העצמאיים לאיים האזוריים או כל טיול מאורגן קודם כל מגיע לכאן ומכאן ממשיך הלאה אל שאר האיים.

airalo ad

⇓מפה להורדה⇓

ההיסטוריה של סאו מיגל

כנסייה בסאו מיגל
כנסייה בסאו מיגל

מתי שהוא בין 1,427 והשנה 1431, נווטים פורטוגזים גילו את סאו מיגל, מיד אחרי סנטה מריה. ההשתקעות הראשונה, מתחילה בשנת 1,440 עם הגעתו של גונזלו וולחו קברל ואנשים שבאו מהאזורים הפורטוגזיים: אסטרמדורה, אלגרבה ואלנטיו. מאוחר יותר, קהילות אחרות המורכבות ממוּרים, יהודים וצרפתים, גם התיישבו באי. הקרקעות הפוריות וקיומם של מפרצים בטוחים לעגינה הפכו במהירות את האי לתחנת מסחר. הצמיחה הכלכלית שנגרמה בעיקר על ידי הייצור והיצוא של מזון מהאיים האזוריים כמו חיטה ואננס המשיך להגדיל את ההתיישבות האי.

עד החורבן שהותירה רעידת האדמה של 1522 עיר הבירה של האי הייתה העיר וילה פרנסה אל קאמפו. לאחר מכן, פונטה דלגדה הפכה לבירה בשנת 1546. סוף המאה ה-16 התאפיין בהתקפות של פיראטים וסאו מיגל נכבש על ידי הצבא הספרדי בשנת 1582 במהלך התנגדות האזוריים לצבא כוחותיו של המלך החדש של פורטוגל, פיליפה השני. לאחר תחייתו של הכס הפורטוגלי בשנת 1640 הופחו באיים חיים חדשים על ידי חיבור מסחרי שלהם עם ברזיל.

לאורך המאה ה-18 עד אמצע המאה ה-19, יצוא תפוזים, בעיקר לבריטניה, הפך למקור העיקרי של העושר באי. רוב הכנסיות המעוטרות בגילופי עץ עשירים ובתי אחוזה שנבנו בסגנון יחודי עדיין מרהיבים עין כל מבקר באי. משנת 1870 ואילך, הפרדסים נתקפו מחלות זיהומיות וכתוצאה מכך אבד מקור הפרנסה של התושבים ומקומיים רבים הגרו לברזיל וארצות הברית.

סחורות חדשות – אננס, תה וטבק תרמו לפיתוח הכלכלי של האיים האזוריים במאה ה -19. כלכלת האי המשיכה לגדול בזמן זה והחלה להתבסס גם על חקלאות וגידול בעלי חיים, שסיפק חלק מתעשיית החלב במאה ה-20. עם זאת, מאז 1980, התקדמות מגזר השירותים מורגשת יותר ויותר. היום תחום זה מעסיק את רוב האוכלוסייה המקומית. היום, התיירות היא ההשקעה האחרונה של סאו מיגל – האי בו נמצא המרכז השלטוני האזורי של האיים האזוריים.

מלונות מומלצים בסאו מיגל

אטרקציות ופעילויות בסאו מיגל

טבע

האי הירוק

תצפית על אגמי Sete Cities
תצפית על אגמי Sete Cities

הנוף של סאו מיגל מתאפיין בשדות נרחבים ירוקים וקבוצות של עצים בעמקי נחלים ובאזורים עם גישה לא נוחה. עצי קריפטומריה בולטים על אדמת היער הפורה של האי ומגיעה לממדים גדולים בתוך היער הצפוף והם אחד הדימויים הסמליים ביותר של סאו מיגל. הצמחיה המקורית עדיין שורדת באזורים קטנים, עם מינים מקומיים אנדמיים כמו הורטנזיה, אברש האיים האזוריים, דפנה וצינית המשמשת כמקלט לציפור מיוחדת מאוד – Azores bullfinch.

נוף געשי

סאו מיגל היא ארץ של אגמים שמקננים בתוך מכתשים וולקניים בגודל של קילומטרים רבים. האזור הסימלי ביותר הוא – Sete Cidades. זהו מקום מלא באגדות ומיתוסים. משם ניתן לראות שני אגמים תאומים, ירוק וכחול וביניהם מפריד גשר צר מאוד. לא רחוק משם, נמצא אגם פוגו המרהיב ובו יש טבע פראי, אגם גדול מפורץ מוקף צמחייה וסבך עצומים ושופעים. אבל מספר האגמים לא עוצר כאן, ניתן למצוא גם בדוואסה סרה ובחלק של האי המרכזי נמצאים קנאריו, סנטיאגו, אגואס וקונגרו. בסאו מיגל תמיד אפשר למצוא מעבר לפינה עוד אגם חדש.

שורות של קונוסים וולקניים קטנים ומשתרעים על ארץ ירוקה מטורסת ושנקטעת בפתאומיות על ידי הכחול של הים. התצפיות של סאו מיגל מלאות בעיקר בסוג זה של נוף. לפעמים, אפשר לראות איים לאורך החוף. במקרה של וילה איסלה המפוארת מול וילה פרנס הם האי וילה דו קאמפו ואיון וסטאירוס.

פארק טרה נושטרה
פארק טרה נושטרה

בריכות המים החמות והטבעיות הן אחד המאפיינים הכי אטרקטיביים שיש לסאו מיגל להציע. יש להם צורות שונות. הם מרהיבים בקלדריה וולחה, בו זרם דק של מים צלולים זורם תעלות בהירות שנחפרו בסלע הכהה. הם מלכותיים בבריכה של פארק טרה נוסטרה, אגם של מים חמים הממוקמים בגן בוטני שופע. הם מוסתרים בפוקה דה בייג'ה, בריכה של מים צלולים ובוץ שחור. הם שקטים בקלדרייאס של ריביירה גראנדה, בו בריכה תרמית שראשיתה בשנת 1811 והיא מוקפת בעצים ירוקי עד. הם משתפכים בעמק פורנאש, ביתם של עשרות מעיינות תרמיים, לוע ומים מוגזים שהפכו את העמק למכה במונחים של ספא.

אטרקציות ופעילויות מעניינות בסאו מיגל

קו החוף

צוקים גבוהים מכוסים ביערות ירוקים, צוקי בזלת שחורים שחודרים לים, צוקים ומפרצונים מתוקים, פג'אס מאתגרים (פג'אס, הוא מונח בפורטוגזית המתאר את הגיאולוגיה של פני השטח השיפועיים הבנויים ממפולות או זרמי לבה, שהם מאפייני חוף נפוצים יחסית המתרחשים על קצות צוקים. למרות שפג'אס קיימים בכל העולם, הם מאפיינים ייחודיים של האיים האזוריים). ומספר רב של חופים עם חול וולקני אפור הם חלק מהתכונות של קו החוף של סאו מיגל שרואים כל המבקרים באי.

בחלק הדרומי של סאו מיגל , חופים כגון Pópulo, וינהה דה ארייה וריביירה קוונטה מזמינים אתכם לשחייה כמו את שאר המטיילים באי. אבל אם אתם מעדיפים מגע אינטימי יותר עם הטבע, החופים של אמורה, ויולה, לומבו, גורדו ווסטאירוס ועוד רבים אחרים מחכים לכם. בין סלעים שחורים, אזורי שיזוף וים צלול, ניתן למצוא בריכות שחייה טבעיות כמו קאפלס, קליטאס ו-לגואה. ב-Ponta da Ferraria, הדובדבן שבקצפת, אמא טבע דאגה לחימום מי הים עם מעיינות חמים געשיים, שמציעים טיפול במי ים אטלנטיים בסביבה טבעית ייחודית.

בפובונסאו, פורנאש, נורדסטה ו-אגואה רטורטה, ובעצם, בכל מקום על האי – פני השטח המחוספסים מסתיימים במצוקי חוף, אתם מוזמנים לחקור את השבילים שמאז ומתמיד חיברו את הכפרים ואת בתים הממוקמים לאורך קו החוף של סאו מיגל.

השכרת רכב בסאו מיגל

בריכות מים חמים - דונה בייג'ה
בריכות מים חמים – דונה בייג'ה

חוויות

בהתחשב במגוון השירותים שהוא מציע, סאו מיגל הוא האי המושלם לחוויה אזורית אולטימטיבית. שער אמיתי לגילוי הארכיפלג של האיים האזוריים עם המון דברים לעשות.

דברים אחרים שאפשר לעשות על האי הירוק הם קיאקים ופעילויות ספורט אחרות, שיכולות להתבצע באגמים הממוקמים במכתשים של הרי געש כבויים. דרך נוספת ליהנות מיופיו של האי היא על ידי רכיבה על סוסים או אופניים. יש שני מגרשי גולף באי סאו מיגל, מלבד הספורט הזה, גם מספק המשחק מגע ישיר עם טבע טהור. אלו המעדיפים משהו "אקסטרימי" יותר יכולים לשכור רכב שטח 4×4 או אופני הרים. שיוט במצנחי רחיפה מאפשר לצפות בנוף היפה של האגמים מנקודת מבט שונה לחלוטין ואת היכולת לעשות תמונות ייחודיות. אפשר לרדת לעולם התת קרקעי בגרוטה ולהכנס למערות הוולקניות שם. יש באי גם צוקים שונים המיועדים למטפסים ביניכם.

לויתן צפוני
לויתן צפוני

כאמור, על אי הירוק ניתן לעשות קיאקים וסוגים שונים של ספורט מים באגמים שבמכתשים. בחלק מהאגמים והנחלים עם רישיון מתאים, אפשר באותה המידה לדוג, פעילות לה החוף הסלעי הנרחב הוא גן עדן. צלילה, צפייה בלווייתנים או תחרויות  דייג הן פעילויות אחרות שמתפתחות בשנים האחרונות באי. על החוף הצפוני של האי, יש אזורים נוחים רבים זמינים לתרגול גלישת גלים וגלישת קייט. החופים של אגואה דה פופולו אלטו וריביירה קואנטה מציעים חול וולקני ובריכות גאות. הספא בפררייה ופורנאש הם מקומות אידיאליים כדי להירגע מהימים החוייתיים באי וכדי לטעון את הסוללות לפני היום הבא בסאו מיגל או באי אחר.

מלונות מומלצים בסאו מיגלBooking.com

טיסות לסאו מיגל

השכרת רכב בסאו מיגל

מורשת מקומית

תרבות

אייקוני תרבות בולטים נולדו בסאו מיגל, כמו המשורר אנטרו דה קוונטאל (1842-1891) והפוליטיקאי ומסאי תאופילו בראגה, שנבחר לנשיא פורטוגל בשנת 1915. המשוררת נטליה קורייה (1923-1993), שבלטה בהתערבות התרבותית, האזרחית והפוליטית שלה – היא כתבה את המילים של ההמנון הרשמי של האיים האזוריים: "מגורל שהשיג תהילה / שנאסוף יותר פירות ופרחים / וככזה היא המטרה המקודשת / של הכוכבים שיכתירו האיים האזוריים".

באשר לציורים, גולת הכותרת היא אלה של דומינגוס רובלו (1891-1975), הצייר של הציור המפורסם "המהגרים".

בנוגע לפסלים, העבודות של קנטו דה מאיה (1890-1981) ידועות בכל האיזור. מוזיאון קרלוס מצ'אדו הממוקם במנזר סנטו אנדרה בפונטה דלגדה, מאחסן את החלקים הטובים ביותר הקשורים לתרבות האזורית, ויש לו אוספים חשובים הקשורים לאמנות, אתנוגרפיה אזורית, צעצועים, אומנות דתית והיסטוריה. זהו בהחלט אחד הדברים שכדאי לראות בפונטה דלגדה.

ארכיטקטורה

פונטה דלגדה יושבת על מפרץ טבעי ומזוהה על ידי שלוש הקשתות שלה הידועות כ-Portas da Cidade. קו החוף שלה בולט בגלל מספר רב של כנסיות ומבנים אחרים. ביניהם, עומדות הכנסייה הבארוקית סאו-סבסטיאו וטודוס אוס סנטוס.

פונטה דלגדה
פונטה דלגדה

בריביירה גרנדה, משחק של צבעים נראה לעין בין הבנייה הלבנה המעוטרת בבזלת ובאבן איגנימבריט. הניגוד הזה נראה בכנסיות כגון כנסיית דה סנורה נוסה אסתרלה, עם גרם מדרגות מונומנטליות ומגדל פעמון שחור יחיד.

טחנות המים של סאו מיגל נשארו כעדות לעבר וניתן למצוא אותן במספר מקומות באי. על ריביירה דוס קלדאיורס, העירייה של נורדסטה, יש אחת שכבר שוקמה והיא מוקפת ביופי הטבעי של המפל לאורך אותו הנחל.

עבודות-יד

יש כאן תעשיות קרמיקה ועבודות חימר מסורתיות. באגואה, קרמיקה מעוטרת בציורים שצוירו בעיקר בכחול. בריביירה גרנדה לוחות האריחים עדיין צבועים ביד.

בובות עשויות מעלי תירס, משחזרות את התלבושות האזוריות, הגיעו מהמסורת החקלאית. הפרחים העדינים שלהן עשויים מקשקשי דגים שמגיעים מתעשיית הדייג.

אטרקציות ופעילויות בסאו מיגל

השכרת רכב בסאו מיגל

חגיגות

יש בסאו מיגל פעילויות רבות תרבותיות מעניינות שאתם יכול ליהנות מהם בטיול שלכם. פסטיבלי רוח הקודש מייצגים מסורת דתית אזורית והם נחגגים בכל האיים. הם מתקיימים ברחבי קפלות נקראות Impérios ממאי ועד ספטמבר. מיסודם הם קשורים לסאו מיגל. פסטיבל עתיק בשם Santo Cristo dos Milagres מתקיים בקפלת Esperança בפונטה דלגדה. החגיגות נמשכות שלושה ימים ומתקיימות ביום הראשון סביב ה5 לחודש לאחר חג הפסחא. הצליינים של סאו מיגל הם קבוצות של אנשים שהולכים ברגל באי, מתפללים ומבקרים בכנסיות ובקפלות המוקדשות למרים הבתולה.

ב -29 ביוני מתקיים בריביירה גרנדה מצעד של רוכבי סוסים לבושים בתלבושות צבעוניות – המסמלות את המלך, האבירים והפרשים נושאי רמחים. שחקנים או חצוצרנים, רכובים על סוסים מקושטים מסתובבים כל הזמן. קרנבל השעועית הלבנה (קרבות מים) תוסס ומהנה מתקיים בפונטה דלגדה והוא מסורת שנמשכת עוד מהעבר, עם קבוצות לוחמים שנאבקות זו בזו ברחובות העיר בזריקה של סוגים שונים של "פצצות" מלאות במים. בנוסף, יש תהלוכות קרנבלים שונות ביישובים שונים שמושכים משתתפים רבים.

קונצרטי וריקודי להקות כלי נשיפה מצויות בקרב הקהילות השונות של סאו מיגל, במיוחד במהלך החגיגות לכבודו של הקדוש-הפטרון של כל יישוב. בערב השנה החדשה יש אירוע מעניין בפונטה דו מאר שבפונטה דלגדה. מרציף המרינה יוצאת ספינה ועליה במה עם מופעי מוסיקה. בעיר עצמה יש תערוכות, מסעדות וברים מצויינים.

טיסות לסאו מיגל

אוכל ושתייה

קוזידו באי סאו מיגל
קוזידו באי סאו מיגל

המטעים של מפעל התה גוראנה ליד פורטו פורמוסו, המופיעים באופק כים של עלים ירוקים, הם ייחודיים באירופה. במהלך ביקור במוזיאון-מפעל אחד אפשר ללמוד את ההיסטוריה של התפתחות התה מאז ועד היום תוך שתיית כוס תה אזורי מעולה שאגב, נמזג כאן חינם.

בפורנאש ניתן לאכול מנה מצוינת וייחודית שנקראת קוזידו. אלו סירים המכילים בשר וירקות שהוכנסו לתוך שק ונקברו באדמה הגיאותרמית. האוכל מבושל על ידי חום האדמה למשך כחמש שעות ולאחר מכן מוצא משם ונשלח למסעדות באיזור.

לפני האוכל עם הטעם הייחודי של מנה שבושלה בחום הטבעי של כדור הארץ יהיה שווה לכם להגיע אל האזור בו השקים מוכנסים אל האדמה ולצפות בזרועות החזקות מושכות את החבלים עם האוכל מתוך בטן האדמה תוך שקיטור פורץ מתוך הבור. הדרך הטובה ביותר להכיר את הקוזידו מקרוב היא באמצעות סיור של יום שלם בחלק המזרחי של האי שכולל ארוחת צהריים.

בנוסף, אי סאו מיגל יש מסורת של טיפוח פירות אקזוטיים כמו אננס, אנונה, גויאבות ופסיפלורה, אותם אוכלים כמות שהם או שמשתמשים בהם לייצור ליקרים. החממות של האננס, התפשטו ברחבי פייה דה בייקסו, לגואה ווילה פרנקה ומשמרות שיטות עבודה עתיקות יומין אשר מתגלות לכל בביקור מודרך.

המטבח של סאו מיגל מלא במנות דגים אך תמיד עם גורם משותף אחד – טריות. ישנם גם סוגים שונים של פירות ים, ומעדנים כמו סרטנים מבושלים במי ים. בשר הבקר גדל במרעה והוא רך וטעים. באשר למתאבנים, יש פלפלים אדומים מקומיים מפורסמים. הפירה מוגש עם גבינה טרייה. הפלפלים אדומים המקומיים האלה משמשים גם במתכונים שונים אחרים. עוגת הלבדו מפורנאש היא עוגה ידועה ומוגשת במהלך כמעט כל ארוחה. באשר למתוקים, המפורסם ביותר הוא פודינג – Queijadas de Vila Franca.

להזמנת סיור שכולל יום בחווה מקומית כולל פיקניק (אוכל אזורי מסורתי) בצהריים הקליקו כאן ואם אתם מעשנים אל תשכחו להצטייד ולסיים את הארוחה עם סיגר מתוצרת מקומית. ואם אתם בכלל פודיז – הזמינו כאן סיור אוכל בפונטה דלגדה ובטוח תבואו על סיפוקכם תרתי משמע.

שאלות ותשובות

איזה פעילויות ניתן לעשות בסאו מיגל?

יש באי רכיבה על סוסים, שייט בקיאק/קאנו, גלישת גלים ורוח, גולף, טיפוס על צוקים, מסלולי טיול רגליים, אופניים ועוד. כמו כן, באי ניתן לצפות בלוויתנים, לדוג, לצלול, לשכור רכב שטח ולחקור את השבילים, לטייל במערות וולקניות או סתם להירגע במעיינות החמים הטבעיים שנמצאים באי בשפע.

מהן אטרקציות החובה באי סאו מיגל?

האי סאו מיגל מורכב מ-3 לועות של הרי געש: לגונת האש, Sete Cidades (אגם שיוצר אשליה אופטית של שני אגמים בשני צבעים שונים) ופורנאש שביניהם שוכנת העיר הציורית פונטה דלגדה. הרי געש אלו יצרו באי שפע של מעיינות חמים טבעיים וביניהם פארק טרה נוסטרה אליו צמוד מלון ספא מפואר.

מה כדאי לאכול בסאו מיגל?

באי סאו מיגל יש מספר מאכלים מקומיים ייחודיים. למשל, באי נמצא מטע התה גוראנה שהוא מטע התה היחיד באירופה. כמו כן, באי מגדלים אננס בצורה מיוחדת, מכינים תבשיל בשם קוזידו במעיינות החמים של פורנאש ומקנחים בממתק המקומי Queijadas de Vila Franca. עוד על המטבח האזורי.