צלילה באיים האזוריים

צלילה בקורבו

צלילה באיים האזוריים אפשרית ביום ובלילה, בשדות החול התת ימיים, בחוף הסלעי או בשניהם, במערות או בספינות טרופות. הפוטנציאל של האיים האזוריים הוא כמעט אינסופי במונחים של אתרי צלילה, סוגי צלילה וצלילה טכנית. באיים יש נקודות צלילה מתאימות לרמות ניסיון שונות – מצלילות ספורטיביות ועד צלילות טכניות מורכבות. המתחילים יוכלו להתחיל בשנירקול פשוט כדי ליהנות משפע החיים הימיים שבמים הצלולים של הארכיפלג והמתקדמים יוכלו לצאת אל הים הגדול לספארי צלילה באורכים שונים. צלילה באוקיינוס היא ערובה לאדרנלין ולזיכרונות מטריפים שישארו במוח שלכם גם כשתחזרו למלון שלכם.


צלילה באיים האזוריים עם הסמכות שונות

רוב המועדונים באיים האזוריים עובדים עם ארגון PADI אבל ניתן גם לצלול עם הסמכות של ארגונים אחרים. רוב המועדונים נמצאים בקרבת המרינות השונות כמו בסאו מיגל ופאיאל וחלקם מנוהלים על ידי ביולוגים ימיים.

צלילה באיים האזוריים עם כרישים

סוגי כרישים רבים שוחים בים הפתוח אך הסיכוי למצוא אותם הוא נמוך. למרבה המזל, האיים האזוריים נמצאים במסלול הנדידה של כמה מינים של כרישים שחוצים את צפון האוקיינוס ​​האטלנטי כגון הכריש הכחול (Prionace glauca) והעמלץ הכחול (Isurus oxyrinchus).


תכנון טיולים באנר

צלילה עם כרישים באי פייאל לדוגמה אפשרית כששוכרים סירה ושטים כשעה אל Condor Bank, הר תת-ימי הממוקם כ-16 ק"מ מדרום-מערב להר קפלינוס.

airalo ad

איך זה עובד?

כשמגיעים לאיזור הצלילה, הסקיפר מוריד את מהירות המנועים למינימום. המשימה הבאה היא למשוך את הכרישים על ידי יצירת שובל ריח כדי שהם יעברו ליד הסירה. תולים קופסת פלסטיק עם שאריות דגים בעומק של כ-5 מטר, 20 מטרים מאחורי הסירה. בגלל מכל הפלסטיק הנוקשה הכרישים אינם יכולים לאכול את חתיכות הדגים ולכן הם רגועים וניתן לצלול לידם. לאחר שהכל במים, הצוללים מכינים את הציוד שלהם ומחכים להופעתם של הכרישים. בהתחשב בחוש הריח המדהים שלהם, לוקח להם פחות מחצי שעה להגיע ומקדים את כולם העמלץ הכחול. לאחר שהכרישים מגיעים, מדריך הצלילה יכנס אל המים ואחריו קבוצה קטנה של עד 6 צוללים. כל הצוללנים צמודים לסירה ומחזיקים בה. השימוש בשיטה זו מונע מצוללנים פחות מנוסים מלהיסחף לתוך איזור קופסת הפלסטיק עם שארית הדגים, מצב אשר עלול להיות מסוכן (בגלל ה"תחרות על המזון" שנדמית לכרישים).

צלילה באיים האזוריים עם כרישים
צלילה באיים האזוריים עם כרישים

צלילה כזו אורכת כשעה אך המדריך יכול להפסיק אותה קודם בגלל סימני עצבנות שהוא מזהה אצל הכרישים.

כרישים כחולים ועמלצים כחולים

כרישים כחולים הם בין היצורים המרתקים ביותר ולרוב הם מלאי חן. אורכם נע בין 1.5-2 מטרים והם יצורים סקרנים בדרך כלל. הם מתקרבים ומקיפים את הצוללנים אבל לא באופן מאיים. עם סנפירי חזה ארוכים, זרבוביות מחודדות וגוף תמיר עורם זוהר בצבע מטאלי באור השמש. בצלילות כאלו, בכל רגע נתון הם יכולים להיעלם פתאום. זה בדרך כלל אומר שעמלצים כחולים או עמלץ כחול עומד להגיע למקום. עמלצים כחולים הם שחיינים מהירים, לעתים קרובות הם מופיעים פתאום מהמעמקים. באיים האזוריים, רוב הסיכויים שתראו פרטים קטנים יחסית. העמלצים בדרך כלל לא אוהבים לשהות במחיצת צוללנים, הם בדרך כלל לא ישארו בסביבה במשך זמן רב וכמה רגעים לאחר שהם ילכו יחזרו הכרישים הכחולים.

עונה מומלצת לצלילה עם כרישים באיים האזוריים: יולי – ספטמבר.

שנורקל עם דולפינים

באיים האזוריים מותר על פי חוק לשנרקל עם 5 מינים שונים של דולפינים אך לשנרקל או לצלול עם לווייתנים אסור. כל הדולפינים הם חופשיים ולא מבוייתים והמפגשים איתם תמיד יהיו במים עמוקים. ניסיון בשנירקול הוא חובה לפני הנסיעה וסביר להניח שבמועדון הצלילה יבדקו אתכם לפני שתצאו אל הים.

צלילה באיים האזוריים עם דולפינים אפשרית במהלך שייט אבל רק בתנאי ים טובים וכאשר ההתנהגות של הדולפינים מאפשרת זאת. מניסיון, המינים שהכי כדאי לשנרקל איתם הם: סטנלה אטלנטית, דולפין מצוי והדולפינן.

על מנת למזער את ההשפעה על הדולפינים, נכנסים אל המים בשקט ככל האפשר ופשוט נשארים צפים על פני המים על יד הסירה עם מסכה, שנורקל וסנפירים (הסנפירים משמשים לבטיחות בלבד ולא כדי לרדוף אחר הדולפינים). המפגשים הופכים לקרובים יותר אם מי שנמצא במים נשאר ללא תנועה. הדולפינים אז חופשיים להתקרב ולספק את הסקרנות הטבעית שלהם; זה נמשך בדרך כלל רק כמה דקות אבל כמה דקות אינטנסיביות.

למרות שזו חוויה מרגשת וייחודית, שנירקול עם דולפינים שחיים בטבע היא לא פעילות ללא סיכונים. אסור לגעת בהם כי נגיעה כזו עלולה לעורר תוקפנות מצידם. תמיד כדאי להישאר צמודים לסירה ולהקשיב להנחיות הצוות.

צפייה בלווייתנים

הארכיפלג של האיים האזוריים הוא אזור מצויין לצפייה בלווייתנים. מלבד זאת שהוא משמש בית גידול לכמה מיני לוויתנים הוא גם נמצא על המסלול של כמה מינים נודדים.

בהעדר מדף יבשת, המים העמוקים נמצאים סמוך לחוף לצד האיים והיונקים הימיים נמשכים אליהם בעיקר בשל שפע של מזון שנמצא כאן.

האיים פיקו ופאיאל הם מהמקומות הטובים ביותר בעולם לצפייה בלווייתנים ודולפינים בטבע. עונת הצפייה בלווייתנים נמשכת מאפריל עד אמצע אוקטובר והיא מוכתבת בעיקר על ידי מזג האוויר ולא על ידי היעדרם של יונקים ימיים שנראים כאן כל השנה. כ-24 מינים של לווייתנים ודולפינים נצפים באיים האזוריים מה שמהווה יותר מרבע מכלל מיני הלווייתנאים הידועים. כאן תוכלו לקרוא עוד על צפייה בלוויתנים באי פיקו.

אתרי צלילה באיים האזוריים

שאלות נפוצות

מה טמפרטורת המים באיים האזוריים?

טמפרטורת המים כמו הטמפרטורה בכלל באיים האזוריים נחשבת קבועה כל השנה, מה שהופך אותם לגן עדן לצוללים.

האם ניתן לצלול עם כרישים או לווייתנים באיים האזוריים?

כן. באי פאיאל ניתן לצלול עם כרישים כחולים ועמלצים כחולים בחודשים יולי-אוגוסט. כאן תוכלו לקרוא עוד על שייט לצפיה בלוויתנים כל השנה.

האם מותר לשנרקל עם דולפינים באיים האזוריים?

כן. באיים האזוריים מותר על פי חוק לשנרקל במים עמוקים עם 5 מינים שונים של דולפינים ביניהם סטנלה אטלנטית, דולפין מצוי ודולפינן. ניסיון בשנירקול ובשחייה במים פתוחים הוא חובה.

האם ניתן לצלול עם דולפינים באיים האזוריים?

בהחלט וזה אפילו מומלץ. עם זאת, הצלילה עם דולפינים באיים האזוריים מתאפשרת במקרים הבאים בלבד: במהלך שייט, כאשר יש תנאי ים טובים וכאשר ההתנהגות של הדולפינים מאפשרת זאת.