האיים האזוריים פורטוגל – סקירה מקיפה של 9 האיים

האיים האזוריים נחלקים לשלוש קבוצות.


דולפין

מלבד שדות התעופה הבינלאומיים של סנטה מריה, פונטה דלגדה ואנגרה דו הרוסימו, יש טיסות לאיים המופעלות על ידי חברת התעופה האזורית TAP פורטוגל ומעבורות בין האיים.

גם המבקר האדיש ביותר לא יוכל שלא להתפעם לנוכח הספיר הכחול של הים וברקת האגמים, השטחים הפוריים, הקונוסים והמכתשים הוולקניים, וצמחיית האיים העשירה כולל צמחי הבקעצור והאזליאות הצבעוניות, הכנסיות מהמאה ה-15 ובתי האחוזה המלכותיים. חבל הארץ הזה נהנה מטמפרטורות נוחות כל השנה והוא מהווה מקלט של רוגע ושלווה לכרבע מיליון תושבים, שעבורם המילים "מתח" ו- "זיהום" הן בלתי מתקבלות על הדעת.


תכנון טיולים באנר

יש הרבה סיפורי רועים שאפשר לספר על יופיו של הארכיפלג אבל המוכר מביניהם הוא שזוג מטיילים שמצא סוף סוף פינה מדהימה לנוח בה באזור האגמים המדהימים Sete Cidades הופרע על ידי ילד בן שש ששאל אותם: "האם הבית של אלוהים נמצא כאן?"

airalo ad

סאו מיגל – האי הירוק

הנוף של האי מתאפיין בשדות נרחבים ירוקים וקבוצות של עצים בעמקי נחלים. עצי קריפטומריה בגווני ירוק שונים בולטים על אדמת היער הפורה של האי ומגיעה לממדים גדולים בתוך היער הצפוף והם אחד הדימויים הסמליים ביותר של סאו מיגל.

Sete Cidades
Sete Cidades

האי הגדול מכולם. בפונטה דלגדה, יש אתרים רבים בהם שווה לבקר. חלקם עוד מהמאה ה -18: המוזיאון והכנסיות של סאו סבסטיאו, סאו פדרו, סאו ז'וזה , Colegio וNossa והקפלה של סנטה אנה. מבצרים וארמונות: פונטה בלה וסנטה אנה ועוד… מקומות נוספים: Sete Cidades (האגמים הכחול והירוק); Lagoa do Fogo, ריביירה, Vale das Furnas ו-וילה דו קמפוקראו עוד כאן בהרחבה על סאו מיגל.

האי טרסיירה – האי הסגול

הירוק הדומיננטי של פנים האי מתפוגג אט אט באיזורים בהם ההתיישבות האנושית והבתים הצבעוניים מכתיבים את הכללים. זה המקום בו שולט הצבע הסגול בחלק מהחזיתות של המבנים, במיוחד בעיר אנגרה דו הרוסימו. בתקופת האביב והקיץ מצטרפים לחגיגה הויזואלית פרחי ההורטנזיה הסגולים בשלל צבעיהם.

מלחמת שוורים מסורתית בטרסיירה
מלחמת שוורים מסורתית בטרסיירה

המרכז ההיסטורי של טרסיירה היא העיר אנגרה דו הרוסימו שנמצאת ברשימת אתרי המורשת הבינלאומית של אונסק"ו. כדאי לבקר במבצרים סאו סבסטיאו וסאו ג'ואאו בפטיסטה מהמאות 16-17. נקודות עניין אחרות: הנמל ממנו יוצאים לשייט שכולל צפיה בלוויתנים, פראיה דה ויטוריה, סנטה ברברה, סאו סבסטיאו ווילה נובה. ברחבי האי נערכים מדי פעם קרבות שוורים כמיטב המסורת האזורית. קראו עוד כאן בהרחבה על טרסיירה.

האי סנטה מריה – האי הצהוב

יש לאי אקלים חם ויבש יותר עם רמות נמוכות יותר של גשם, שתורמות ליובש של הקרקע והצמחייה שכתוצאה מכך הם בעלי גוון צהבהב. סנטה מריה ידוע גם בתור "האי של השמש".

האי סנטה מריה בארכיפלג האיים האזוריים
האי סנטה מריה בארכיפלג האיים האזוריים

באי פעילויות רבות בדגש על ספורט מים. ראויים לציון מיוחד פראייה, סנטו אספיריטו, סאו לורנצו, סאו פדרו ווילה דו פורטו, כפר עם בתי אחוזה יפהפיים והקפלה שבה הצוות של קולומבוס התפלל. קראו עוד כאן בהרחבה על סנטה מריה.

האי גרסיוסה – האי הלבן

באי מספר אזורים שטוחים וגבעות חלקות. אבנים בצבע לבן, גבעות לבנות וחימר לבן. האי מלא בסלעים וולקניים מסוג טרצייט אשר צבעם משתנה עם הזמן ללבנבן. צבע זה גרם לכינוי של גרסיוסה – האי הלבן.

מגדלור Farol da Ponta da Barca גרסיוסה האיים האזוריים
מגדלור Farol da Ponta da Barca גרסיוסה האיים האזוריים

בסנטה קרוז דה גרסיוסה תוכלו למצוא רחובות עתיקים וכנסיות עתיקות כמו כנסיית סנטו כריסטו (מהמאה ה-16), קרוז דה בארה ובתים אתנוגרפיים. ב-Furna do Enxofre, מראות יפהפיים יסנוורו אותכם עם מערה מדהימה מעל אגם תת-קרקעי. גם כאן תהיו חייבים לבקר בכנסיית הבארוק ולצפות בטחנות הרוח המסורתיות של האי. קראו עוד כאן בהרחבה על גרסיוסה.

האי פאיאל – האי הכחול

מהתצפית של קבקו גורדו נראה שהקרקע מחליקה בשקט עד שפת הים בו שפע של פרחי הורטנזיה כחולים מלחך אותה, כאילו מתי שהוא יתממש רומן של ממש בין הכחול של הים לפרחים, לצמחייה ולשדות המרעה.

חוגגים בפסטיבל São João באי פאיאל
חוגגים בפסטיבל São João באי פאיאל

בהורטה, העיר שהיא בית לנמל היאכטות המפורסם בו עוצרים היאכטונרים לפני חציית האטלנטי, תוכלו לצפות בנופים מדהימים. העיר עשירה בכנסיות מעוטרות מהמאה ה-17 והמאה ה-18 של סאו סלבדור, Nossa Senhora do Carmo וסאו פרנסיסקו. מומלץ: המוזיאון לאמנות הקודש, das Senhora Nossa Angústias, Nossa Senhora , Imperio dos Nobres וביצוריה של פורטו פים, הר הגעש קפלינוס, והמערות בקוסטה דה פטיירה ומונטה דה הגווייה בלוודרה. קראו עוד כאן בהרחבה על פאיאל.

האי פיקו – האי האפור

שדות הלבה הנרחבים שמנקדים את נופו של האי משמשים כמוטו שבגללו נבחר הצבע האפור לאי. גם גדרות הכרמים, הקרקע החקלאית, השבילים וחלקות הקרקע מתכתבות עם הצבע הזה.

הר פיקו מכוסה בעננים
הר פיקו מכוסה בעננים

האי פיקו חייב את שמו להר הגעש הוולקני העצום שעליו. אל ראש ההר מובילים מסלולי טיול רבים ומרהיבים. באי יש מספר מוזיאונים כמו מוזיאון הלווייתנים, מוזיאון היין וגם כנסייה מהמאה ה-17. בנוסף, Areia Larga, עם בתי אחוזה ויקבים יפים. מקומות אחרים: Calheta do Nesquim, Candelaria, Criacao Velha, Piedade , Prainha נורטה, סנטה לוז, סנטו אמארו, Caetano, Sao Joao וסאו מטאוס. קראו עוד כאן בהרחבה על פיקו.

סאו ג'ורג' – האי החום

צורתו המוארכת של סאו ג'ורג' ורצף של קונוסים המאפיינים את החלק המרכזי שלו נדמים לצופה מרחוק כגב גלי של בעל חיים פרהיסטורי חום השקוע בשינה עמוקה. 

האי סאו ג'ו'רג'
האי סאו ג'ו'רג'

וולאס, עם נמל הדיג שלה, היא העיר הראשית. אפשר להתפעל מבתי האחוזה שלה, מהכנסיות של סאו חורחה (מהמאה ה-17) ועוד. אל תפספסו את Calheta, Manadas, Ribeira Seca ואת המוזיאון של סאו חורחהקראו עוד כאן בהרחבה על סאו ג'ורג'.

האי פלורס – האי הורוד

מפסגת הגבעה מורו אלטו, ניתן לראות יער ירוק עד ובתוכו מפלים ונחלים, אשדי מים ושמיכה בגוונים ורודים של פרחים שבה הוורוד של הצמחייה כגון האזליאות, ההורטנזיה והבקעצור בולט למרחוק.

פלורס - נוף אופייני
פלורס – נוף אופייני

בסנטה קרוז תוכל לראות אחוזות, כנסיות בסגנון בארוקי את מוזיאון פלורס ואת המוזיאון האתנוגרפי. טיולים למפלי ריביירה גרנדה היפהפיים, ל-Gruta dos Enxareus (בסירה) ולLagoas (שבעה אגמים מוקפים בפרחים). קראו עוד כאן בהרחבה על פלורס.

האי קורבו – האי השחור

הנוף של קורבו, מלא בקירות אבן שחורים. האסמים, שנבנו באבן בזלת, משמשים לאחסון כלי חקלאות ומספוא, והם מוסיפים לצבע השחור שעל שמו נקרא האי.

כנסיית גבירתנו של הניסים באי קורבו
כנסיית גבירתנו של הניסים באי קורבו

זהו האי הקטן ביותר בארכיפלג. בוילה דו קורבו יש רחובות צרים ומרוצפי אבן, 3 טחנות רוח יפהפיות ואת כנסיית Nossa Senhora dos Milagres. ב-Caldeirao (מכתש וולקני עצום), יש שני אגמים עם תשעה איים קטנים, ממש כמו מפה קטנה של הארכיפלג. קראו עוד כאן בהרחבה על קורבו.

האיים האזוריים פורטוגל – גסטרונומיה אזורית

  • הקוזידו של פורנאש (תבשיל שנעשה במעיינות חמות)
  • Rumpsteaks
  • תמנון מבושל ביין
  • צדפות
  • גבינות
  • יינות: וינו דה צ'יירו, ורדלחו וליקרים

האיים האזוריים פורטוגל – עבודות יד אזוריות

מלונות מומלצים באיים האזוריים

מה האטרקציות התיירותיות העיקריות באיים האזוריים?

אם אתם מתכננים טיול באיים האזוריים, אל תשכחו להזמין שייט לצפייה בלוויתנים, בעיקר באי פיקו שבו ציד הלוויתנים הפך מפרנסה לאטרקציה תיירותית ברת-קיימא. קראו על כך עוד כאן

מתי הכי כדאי לבקר באיים האזוריים?

מכיוון שהאיים האזוריים נהנים מאקלים טרופי, ניתן לטייל בהם כל השנה ואין עונה מומלצת כי תמיד יש מה לראות ואיך ליהנות. לבדיקת תחזית מזג האוויר בימים הקרובים לאיים האזוריים לחצו כאן

האם יש טיסות ישירות לאיים האזוריים?

לצערנו לא ויש צורך בחניית ביניים באירופה. לחצו כאן להזמנת טיסות לאיים האזוריים וכאן כדי לדעת איך לעשות את זה בזול:)