כנסיית גבירתנו של הניסים (Nossa Senhora dos Milagres) באי קורבו

הכנסייה הוקמה ב-1674 מאבני הבזלת של האי ונחשבת לאחד המבנים הייחודיים בקורבו, ממש כמו תחנות הרוח המפורסמות. אמנם יש כנסיות בשם זהה באיים השכנים פלורס וטרסיירה, אבל הכנסייה בקורבו היא הרבה יותר מעוד כנסייה.

כנסיית גבירתנו של הניסים באי קורבו

כנסיית גבירתנו של הניסים באי קורבו

הכנסייה הוקמה על חורבותיה של כנסייה מ-1570 שנקראה Nossa Senhora do Rosário (גבירתנו של מחרוזת התפילה) שנהרסה במתקפת פיראטים. מה שנשאר מהכנסייה המקורית הוא הפסל של פטרונית האי – גבירתנו של הניסים שנסחף לחופי האי כמה שנים קודם לכן ועליו הטקסט הבא :" מי שימצא אותי ויבנה כנסייה לכבודי יזכה לניסים”.

הכנסייה הוקמה כאות תודה על שהקדושה המקומית הצילה את אנשי האי ממתקפת פיראטים נוספת בשנת 1632– מה שגרם לפיראטים שלא לתקוף את האי הזה מאז, למרות שהוא האי הקטן ביותר בארכיפלג האיים האזוריים.

כל הפרטים ההיסטוריים על אירועי היום ההוא נמצאים פה אבל הניסים לא נגמרו שם. בשנת 1932 הכנסייה נשרפה כליל מלבד חפץ אחד שנותר ללא נזק – הפסל של גבירתנו של הניסים. לכן, אנשי האי מאמינים שלפסל יש כוחות ריפוי והוא נחשב לאביזר דתי בעל חשיבות ציבורית גדולה במקום.

פסטיבל גבירתנו של הניסים

כל שנה בחודש אוגוסט מתקיים פסטיבל בשם "גבירתנו של הניסים" שנחשב לפסטיבל הכי חשוב בקורבו. הפסטיבל נמשך שבוע וכולל תפילות, הדלקת נרות וטקס מיסה המוני. שיא הפסטיבל הוא התהלוכה הדתית של פסל הקדושה ממקומו בכנסייה עד החוף שבו נערך הקרב עם הפיראטים – מרחק של קילומטר וחצי.

אמנם ביום רגיל ההליכה עד המקום נמשכת מקסימום חצי שעה, אבל הדריכה על שטיח מפרחים שהוכן קודם לכן, הטקס בכנסייה, הריקודים ושירת מזמורי תודה– הופכת את הכל לחוויה אחת גדולה שלוקחת שעות. וכמובן שהאווירה מחשמלת במיוחד. וזה לא הכל – אחרי שמחזירים את הפסל למקומו הקבוע בכנסיה מתחילות החגיגות בבתי התושבים הרבה לתוך הלילה.

חגיגות אלו נחשבות לחילוניות יותר ונקראות "Festival dos Moinhos". זו ההזדמנות של תושבי האיים האחרים בארכיפלג ושל התיירים להכיר מקרוב את התרבות המקומית, בעיקר את היצירות המוזיקליות המקוריות של אנשי האי.

מלונות מומלצים בקורבו

טיסות אל קורבו

לא הצלחתם להגיע לאי בזמן הפסטיבל?

לא נורא. עדיין יש לכם אטרקציות נוספות ליהנות מהם באי, למשל צלילה, צפרות ואפילו רכישת מנעולי דלת מעץ שנחשבים לסמל האמנותי של האי ומשמשים כמזכרות נפלאות להביא הביתה. כל החגיגות והפסטיבלים שנערכים באי (כולל פסטיבל גבירתנו של הניסים) מתועדים במרכז התרבותי של קורבו.