אנגרה דו הרוסימו – טיול בעיר

המרכז ההיסטורי של אנגרה דו הרוסימו (Angra Do Heroismo)

עד המאה החמש עשרה רק הים התיכון שימש למסחר בין עמי אירופה, אסיה ואפריקה. מעבר לשטח זה היו מרחבים עצומים של אוקיינוסים שעדיין לא התגלו. לעמים הקדמונים, איזורים אלו תמיד נדמו כמקומות בהם יושבים יצורים נוראים, מפלצות ודמויות מיתיות.


המסעות הראשונים של העמים הקדמונים קרו לאורך החופים המערביים של אפריקה ואפשרו להם לשכלל את טכניקות הניווט שלהם שעד אותם ימים היו מוגבלות לתנאי הים התיכון. בשנת 1427, במרחק של כ-1500 קילומטר מהיבשת האירופית, קבוצת אניות פורטוגזית גילתה לראשונה את האיים האזוריים שהפכו עד מהרה לנמל מסחרי וגשר תרבותי חשוב בין העולמות הישנים והעולם החדש.

בקבוצה זו של תשע איים, העיר אנגרה דו הרוסימו היושבת על מפרץ יפהפה באי טרסיירה הפכה להיות בעל משמעות אסטרטגית גדולה ומרכז העיר שלה נוסף לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.


תכנון טיולים באנר

airalo ad

במאה החמש עשרה היה לא קל או נוח להפליג בין ליסבון והאיים האזוריים באוניות המפרש הרעועות והחבוטות, אבל היום הטיסה מישראל לטרסיירה אורכת שעות בודדות.

מה יש לראות באנגרה דו הרוסימו?

מונטה ברזיל

כדאי שתתחילו את הביקור שלכם בטיפוס לפסגת מונטה ברזיל. מהנקודה הגבוהה ביותר של הצוק הזה, תוכלו ליהנות מהנוף הנהדר של העיר ותבינו למה הנווטים הפורטוגזים בחרו לבנות את יישובם הראשון דווקא כאן. המקום מוגן מהרוחות על ידי סדרה של גבעות ועם שני נמלים טבעיים, מופרדים על ידי מיצר שמחבר את מונטה ברזיל לשאר האי.

המבצר

על החוף עומד מבצר מרהיב שנקרא היום Fortress of São João Baptista. בעבר הטירה נקראה על שמו של Sao Filipe כי היא נבנתה נבנתה בתקופת שלטונו של פיליפ השני, מלך ספרד שמלך בו זמנית על ספרד ופורטוגל.

Fortress of São João Baptista
Fortress of São João Baptista

מבצר אימתני זה מקיף את מונטה ברזיל עם חומה בת 4 קילומטרים ולה 400 תותחים שהגנו על הספינות ששבו מהודו עמוסות זהב וכסף או תבלינים. הגודל העצום של המבצר הזה מבטא באופן ברור את המימדים האמיתיים של האימפריה החזקה דאז.

מאותה נקודת מבט, עת העיר אנגרה דו הרוסימו שוכבת מתחת לרגליכם, תוכלו לראות ההצטלבות של שני רחובותיה המרכזיים של העיר: Rua da Se ו-Rua Direita, שסביבם, כמו לוח שחמט, רשת רחובות עירונית מפותחת כמו שרואים בדרך כלל בערים הגדולות של אירופה. גיאומטריה פשוטה זו אפשרה לערים לגדול באופן כזה שהן יכלו בקלות לספוג גלים חדשים של תושבים מחוץ לגבולות הקיימים שלהם. חלק מהמאפיינים הבולטים ביותר של האדריכלות של העיר היא סדרה של מבנים מהמאה השמונה-עשרה והמאה התשע-עשרה אשר דומים מאוד לבתים מהתקופה הקולוניאלית שנמצאים בברזיל, במיוחד בעיר התאומה São Salvador da Baía.

ארכיטקטורה דתית

בשלב מסויים, הייו באנגרה דו הרוסימו תשעה מנזרים, כל אחד עם אכסדרות, קירות וכנסיה משלו. רוב הכנסיות הללו היו גדולות מאוד למרות איכות האבן הירודה שעל האי.

עיצוב הפנים של הכנסיות אלה הסתמך על שימוש בעבודות עץ מסורתיות וגילופים מוזהבים מעצי היערות העשירים והאקזוטיים של ברזיל. בנוסף לכנסיות הללו, שימו לב למספר קפלות קטנות עם חלונות צבעוניים גדולים ובהירים, ומעליהם כתר עם ציפור. אלה הם ה-impérios (בתרגום חופשי – האימפריות) של רוח הקודש. הכתר עם הציפור שעליו הוא הסמל הדתי של האיים.

כנסיות

מלבדם יש גם כנסיות מסורתיות שמקיימות עדיין פעילות תוססת הנובעת באופן טבעי מהפופולריות שלהן על האי, כגון: הפסטיבל של רוח הקודש שנמשך עד סוף הקיץ ובו מוגשים המרקים הטיפוסיים של רוח הקודש. הם מלווים בסוגים שונים של לחם ששימש כסמל לנתינת מזון לנזקקים.

פסטיבל באנגרה דו הרוסימו
פסטיבל באנגרה דו הרוסימו

החגיגות הן אירועים שמחים מאוד מלווים בשירה ובהרבה ריקודים. לסיום, אל תחמיצו את ה-"Touradas Corda", מלחמות שוורים יחודיות בטרסיירה המספקות אירוע ייחודי שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם להחמיץ.

מזכרות מאנגרה דו הרוסימו

מלונות מומלצים בעיר אנגרה

ממונטה ברזיל למרכז העיר

אם תצעדו במורד ממונטה ברזיל לעיר, כדאי שתתחילו את הביקור שלכם ברחוב Rua do Santo Espirito שנקרא על שם רוח הקודש ותחילתו בחוף של המפרץ. כאן תוכלו למצוא את Igreja da Misericórdia ובתוכו ציורים מאוד מעניינים ופסלים מתקופת הבארוק.

Igreja da Misericórdia
Igreja da Misericórdia

בהמשך נמצא הבניין המרשים של העירייה – Pacos do Concelho. בהמשך הסיור כדאי שתצעדו לאורך Ladeira de Sao Francisco לכיוון Igreja da Nossa Senhora da Guia. כאן נקבר הימאי פאולו דה גאמה. הוא ליווה את אחיו ואסקו דה גאמה במסעו הראשון להודו בשנת I497. פנים הכנסייה הוא דוגמא יוצאת דופן של אמנות פורטוגזית בלעדית: שילוב של עיטורי זהב שמונחים על עמודי עץ מגולפים עם פסי צבע כחולים על הקירות.

בהמשך שוכן בתוך ה-Convento de Sao Francisco מוזיאון אנגרה דו הרוסימו. המוזיאון מספר את סיפורה של העיר ויש בו אוסף מרשים במיוחד של ציורים מהמאה השש-עשרה. לא רחוק מכאן, ב-Largo Prior do Crato, נמצא בניין מהמאה השש עשרה – Palacio dos Capitaes Generais והוא קשור קשר הדוק להיסטוריה של האיים האזוריים. במקור המבנה שימש כמכללה נוצרית לפני שננטש בשנת 1759. בשנת 1766 הבניין הוסב למגורים של הגנרלים ששלטו אז על הצבא, החיים הפוליטיים והמינהליים של הארכיפלג.

בתוך הבניין המרוהט בריהוט מהמאה השבע עשרה והשמונה עשרה נמתאים גם חפצי פורצלן מהודו המזרחית, ציורים, פסלים וחפצי אמנות צרופים בזהב ובכסף. בקרבת מקום נמצאת קתדרלה מהמאה השש העשר, שגם מגלה לנו קצת על ההיסטוריה של אנגרה דו הרוסימו עם חפצים וריהוט העשויים עץ מהיערות האקזוטיים של דרום אמריקה, שיבוצי כסף, גילופים וחפצי אמנות קדושים. ניתן לראות עושר אמנותי דומה בכנסייה של המכללה Igreja de Sao Goncalo בסביבתה הקרובה של הקתדרלה. Palacio dos Bettencourts הוא בניין יפה מהמאה השבע-עשרה אשר כעת משמש כספרייה הציבורית וארכיון העיר, עם יותר מארבע מאות אלף ספרים ושני מיליון מסמכים!Booking.com

בחזרה אל Baia de Angra כדאי לכם לעשות טיול נחמד דרך איזור Porto de Pipas המפורסם בקשר ההיסטורי שלו לקרוולות והגליאונות (סוגי ספינות מפרש) שהיו מגיעות למקום. הסתובבו דרך הרחובות העתיקים המלאים בתי אחוזה שמזכירים את הימים הראשונים של ההתיישבות באי (Solar dos Cortes Reais ו-Solar dos Cantos). טיפוס עד Alto da Memoria, בצד השני, יאפשר לכם ליהנות מהנוף של מונטה ברזיל, הנקודה בה הסיור החל, כמו גם מהעיר אנגרה דו הרוסימו על רקע הים ששוכב מאחורי כל ההיסטוריה שלה. כאן, ב-Alto da Memoria, נבנתה הטירה הראשונה בארכיפלג במטרה להגן על המקום מפני פולשים מהים בימי הביניים ולשם תצפית על שדות החיטה בסביבה.

נוף טיפוסי בטרסיירה - לחצו על התמונה כדי לראות אותה בגודל מלא
נוף טיפוסי בטרסיירה – לחצו על התמונה כדי לראות אותה בגודל מלא

משמעות השם אנגרה דו הרוסימו היא – מפרץ הגבורה. שם זה הוענק לעיר אנגרה על ידי המלכה מריה השנייה במאה התשע עשרה כאות הכרה בגבורת וההקרבה של תושבי המקום במאבק שהסתיים בהטמעת הליברליזם בפורטוגל.

כל מבקר שמגיע לאנגרה דו הרוסימו לא עוזב את העיר בלי לנסוע ברחבי האי הקטן בו העיר נמצאת, טרסיירה, ובלי להתענג על נופה הירוק הפסטורלי אשר נקטע פה ושם על ידי לגונות קטנות, ובלי לצפות בנופים הפנורמיים רחבי האופקים של האי. כמו בכל האיים האזוריים, גם פה, עדיין אפשרי להרגיש ולחוות את ההרמוניה האבודה בין האדם לטבע.