אגם פוגו – Lagoa do Fogo

אגם פוגו, או בפורטוגזית Lagoa do Fogo הוא מקום שאתם חייבים לבקר בו. האי סאו מיגל משופע בנופים טבעיים מרהיבים אבל אגם פוגו, או בפי המקומיים לגונת האש הוא הדובדבן שבקצפת. הלגונה היא אגם שבמרכז האי סן מיגל שבאיים האזוריים והוא נמצא בתחומי הר הגעש Agua de Pau. הרשויות לא מתירות בנייה מודרנית מסביב לאגם פוגו והוא מהווה את הנקודה הגבוהה ביותר באי סן מיגל.


אגם פוגו

באי סן מיגל יש לא מעט מסלולים של טיולי נוף (ולא סתם הוא נקרא "האי הירוק") אך המסלול שמוביל לאגם האש הוא הטוב מכולם. האגם הגדול מוקף בסבך של צמחיה ירוקה שהיא מושלמת למטיילים. מטיילים יכולים להגיע לאגם דרך שביל טיולים באורך של כ-10 ק"מ ששווה כל רגע כי הוא מספק נופים עוצרי נשימה של Vila Franca do Campo ושל Ribeira da Praia. בנוסף, השביל מספק היכרות קרובה ואישית עם מגוון של צמחים אנדמיים לאי ולאחר ארבע וחצי שעות של הליכה דרך הצמחייה תגיעו לגדה של לגונת האש.


תכנון טיולים באנר

ההיסטוריה של אגם פוגו

מאז 1974 לגונת האש מנוהלת ע"י הרשות הלאומית לאזורים מוגנים שיצרה את שמורת הטבע הלאומית אגם פוגו – אזור שכולל יותר מ-2000 דונם ושמוגן בחוק.

airalo ad

גאוגרפיה

לגונת האש היא אחת ממקווי המים הגדולים ביותר באיים האזוריים והיא מהווה את השטח המרכזי של הר הגעש  Água de Pau Massif באזור המרכזי של האי סאו מיגל. שולי האגם נמצאים בגובה של 580 מטר מעל פני הים. למרות זאת, שפת המכתש משתרעת עד Pico da Barrosa שממוקם בגובה של 949 מטר מעל פני הים. השוליים הפנימיים של המכתש מתאפיינים בצוקים תלולים בזויות של 48 מעלות.

הצוקים נשחקו בשוליהם לאורך השנים כתוצאה מכמויות רבות של משקעים באזור וכיום הם גורמים להצפות שנוצרות כתוצאה מהגשמים. רוב הגשמים הם מקומיים או פתאומיים. בחורף יש הצפות רבות ואילו בקיץ הגשמים המועטים יוצרים נקיקים לאורך הצוקים. יש רק שתי נקודות ניקוז באגם, אחד בשפת המכתש המערבית בבארוסה והשנייה בצד הדרום-דרום-מערבי של המכתש. האגם גם מספק מי שתייה לישובים שבדרום הר הגעש.

הסביבה האקולוגית של אגם פוגו

ממערב לדרום, המכתש מכוסה בסבך ובצמחיה נמוכה, בעוד שבמזרח ובצפון (ששם המדרונות נמוכים) הצמחייה צפופה יותר והמכתש מכוסה ביערות. בין קירות המכתש ושולי האגם הצפוניים יש מעט צמחיה. רוב השטח שמסביב למכתש מכיל חלקות אדמה של כ-300 דונם מהן כ-60 דונם של יער אנדמי. אין כל ישוב בתוך המכתש עצמו.

הצמחייה באיזור

בתוככי שמורת הטבע, האגם ושולי הר הגעש יש מגוון של צמחים יחודיים לאיים האזוריים כמו הערער האזורי, הדפנה האזורית, האשחר האזורי, האברש האזורי ועוד רבים נוספים.

החי באיזור האגם

בעלי החיים הנפוצים בהר הגעש הם ציפורים קטנות לצד ציפורים גדולות כמו שחפים ועופות טורפים. במקום גם ציפורים יבשתיות כמו יונת העץ האזורית, נחליאלי אפור וכן שחרורים ועופות ים כגון שחף צהוב רגליים ושחפית מצויה.

אטרקציות וטיולים שונים לאגם פוגו