תוצאות מעניינות התגלו במחקר על הכרישים והמנטה ריי שבאיים האזוריים

שיטת מחקר חדשנית ולא פולשנית מיושמת באיים האזוריים כחלק מפרויקט אקולוגי ימי מתמשך. במרכז הפרויקט נמצאים דגי מאנטה ריי ענקיים וכרישים כחולים. למרות ההבדלים ביניהם, הן דגי המאנטה ריי והן הכרישים הכחולים חשובים מאוד לתיירות האקולוגית של האיים האזוריים כי אין כמעט תייר שמגיע לכאן ולא יוצא אל הים הפתוח כדי לצפות בלוויתנים ובדולפינים. לכן, כדי להבין טוב יותר אותם ואת תפקידם של האיים האזוריים בחייהם של הלוויתנים, נערך כעת באיים מחקר חדש לא פולשני שיוכל בעתיד ללמד אותנו רבות על היונקים הימיים הללו.


מנטה ריי
מנטה ריי

דגי המאנטה ריי הענקיים נחשבים לבטאים הגדולים בעולם והם חיים לרוב באקלים טרופי-סובטרופי. עם זאת, הם יכולים להימצא גם באקלים ממוזג כמו זה ששורר באיים האזוריים. לעומתם, הכרישים הכחולים חיים באוקיינוסים ממוזגים וטרופים, אך מעדיפים מים קרים יותר ולשם כך הם נודדים לאורך מרחקים גדולים.

בשיטת המחקר המסורתית לוכדים את הדגים והכרישים ומצמידים לגופם משדרים, לרוב באמצעות צלצל קטן שמוחדר לשריריהם. השיטה החדשה משלבת צלילה ומעקב אחר הדגים והכרישים מבלי שהם יבחינו בכך, מסביר הביולוג הימי ג'ורג' פונטס מהמחלקה לדייג ולאוקיינוגרפיה באוניברסיטה של האיים האזוריים. מכשירי המעקב החדשים כוללים משדר בצורת טבעת שנמצא ליד הסנפיר ושאינו מפריע לחופש התנועה.


תכנון טיולים באנר

"אנחנו צריכים ליצור מתודולוגיות מחקר חדשות ולוותר על שיטות מחקר מסורתיות" הוא אומר. חדשנות הציוד אינה רק באופן השימוש אלא גם בדרך שבה מתקבלים הנתונים. המחקר הוא תוצאה של שיתוף פעולה עם המרכז להנדסה ולחדשנות בצפון פורטוגל, אשר בו מפותחים מוצרים לתעשיות האוירונאוטיקה, התעופה והחלל.

airalo ad

מטרות המחקר

לדברי ג'ורג' פונטס, הפרויקט התחיל בסוף 2016 ומטרתו לגלות שתי דברים: אחד – היכן נמצאים דגי המאנטה ריי והכרישים כשהם אינם באיים האזוריים ושתיים – מהי חשיבות האיים האזוריים למחזור החיים שלהם. לטענתו, בדגי המאנטה ריי המחקר חשוב יותר כי ידוע היום מעט מאוד על האקולוגיה שלהם.

איפה אפשר למצוא מנטה ריי באיים האזוריים?

דגי המאנטה ריי חיים רק במעט מקומות באיים האזוריים אך הם נמצאים בסכנה. מאנטה ריי ניתן למצוא כ-40 מייל מחופי הקבוצה המרכזית של האיים האזוריים (טרסיירה, גרסיוסה, סאן חורחה, פיקו ופייאל) וצוללים לרוב מגיעים מוכנים לצלילה עם ציוד למקום בסירת צלילה במסגרת אחד ממועדוני הצלילה. כיום אמנם התיירות הימית אינה משפיעה לרעה על בתי הגידול שלהם, אך עם הגידול בתיירות לאיים החוקרים מנסים להבין טוב יותר את האקולוגיה שלהם, להפחית את ההשלכות השליליות העתידיות וליצור תיירות ברת-קיימא ואחראית.

המחקר על דגי המאנטה ריי כבר החל ולאחר 6-9 חודשים התבררה עובדה מפתיעה – הם שטים לכיוון כף וורדה בסתיו. בכל מקרה, המחקר צפוי להימשך עוד כשנתיים ואלו הן רק תוצאות ראשוניות. דבר אחד ברור כבר עכשיו – בתחום הכרישים הכחולים המחקר יהיה מורכב יותר משתי סיבות: הם שטים בכל האוקיינוס ונמצאים באיים האזוריים כל השנה, כך שלחלקים שונים מאותה אוכלוסייה יש הרגלים שונים שמשתנים בהתאם ללוח השנה. מבטיחים להמשיך לעדכן אתכם 🙂

שאלות ותשובות

איפה אפשר למצוא דגי מנטה ריי באיים האזוריים?

דגי המאנטה ריי חיים רק במעט מקומות באיים האזוריים אך הם נמצאים בסכנה הודות להתגברות התיירות לאיים. דגי מאנטה ריי ניתן למצוא כ-40 מייל מחופי הקבוצה המרכזית של האיים האזוריים (טרסיירה, גרסיוסה, סאן חורחה, פיקו ופייאל).

איך אפשר לראות דגי מנטה ריי באיים האזוריים?

הדרך הטובה ביותר לראות דגי מנטה ריי באיים האזוריים היא להצטרף לשייט מטעם אחד ממועדוני הצלילה המקומיים.

מהי השפעת התיירות על הכרישים ודגי המנטה ריי באיים האזוריים?

התיירות הימית אינה משפיעה לרעה על בתי הגידול באיים האזוריים של דגי מנטה ריי וכרישים , אבל עם הגידול בתיירות לאיים האזוריים יש להבין טוב יותר את האקולוגיה שלהם, כך שיופחתו ההשלכות השליליות העתידיות של התיירות ותייוצר תיירות ברת-קיימא ואחראית.

מה עוד אפשר לראות מתחת למים באיים האזוריים?

כשצוללים לחופי האיים האזוריים או באוקיינוס בקרבת האיים נגלים לעיניים מראות מרהיבים. אפשר לראות פה דולפינים, להקות דגים ולוויתנים – ביניהם גם את הלוויתן הכחול, היונק הגדול בעולם.