המגדלור של Ponta da Barca בגרסיוסה

האיים האזוריים משופעים במגדלורים ובסימני דרך שמתווים לימאים מסלול בטוח אל מפרצי העגינה. המגדלור עליו נדבר היום נגמצא ליד הכפר Bom Jesus בצפון האי גרסיוסה, על מצוקי Ponta da Barca שמתנשאים לגובה 24 מטר. המגדלור החל לפעול בפברואר 1930 במבנה סימטרי חד-קומתי ומגדל שמתנשא לגובה 23 מטר והוא המגדלור הגבוה ביותר באיים האזוריים.


מגדלור Farol da Ponta da Barca גרסיוסה האיים האזוריים

מגדלור Farol da Ponta da Barca גרסיוסה האיים האזוריים

במהלך השנים המגדלור עמד איתן בפני פגעי מזג האויר. כמו למשל בשנת 1978 כשסערת ברקים גרמה לנזק במגדלור ורעידת האדמה של 1980 שאמנם גרמה לנזק נוסף, בעיקר בגלל מפולות הסלעים בצוק שעליו הוא יושב. אבל כל אלו לא פגמו בתפקוד של המגדלור.


תכנון טיולים באנר

עיכוב קטן של 50 שנה

התכנית להקמת המגדלור החלה בשנת 1883 והוא היה אמור להיבנות על גבי Pico Negro, חרוט וולקני שנמצא כ-500 מטר מדרום-מזרח ל-Ponta da Barca. קשיים בנגישות ובעיות גיאומורפולוגיות גרמו לשינוי התוכניות וב-1902 הוחלט להקימו במיקומו הנוכחי. עם זאת, רק ב-1927 הושלמה רכישת הציוד כך שהמגדלור הוקם לבסוף ב-1930.

airalo ad

המגדלור שמשתנה כל הזמן

למגדלור מנורה מגדילה בגודל חצי מטר שמתנשאת לגובה 71 מטר מעל לפני הים, אבל זה הדבר היחיד הקבוע בו. למשל, המבנה המקורי של המגדלור כלל בהתחלה שני חדרי מגורים, אך ב-1952 הוספו לו שני חדרים נוספים כדי לספק מקום ל-4 עובדיו.

אבל השנויים הדרמטיים ביותר היו בהתאמת המגדלור לרוחות הזמן. בהתחלה הופקה התאורה באמצעות מנוע דיזל ומערכת מכנית שסובבה את המנורה כל 5 שניות, אבל מאז זרמו הרבה מים באוקיינוס.

  • בשנת 1958 חובר המגדלור לחשמל והמנורה שודרגה להספק של 3000 ואט-110 וולט. שדרוג זה איפשר לספנים לראות אותה ממרחק של 76 ק"מ.
  • בשנות השמונים הוחלפה הנורה בנורת 1000ואט-120 וולט, כך שהיא נראתה ממרחק 37 ק"מ בלבד.
  • ובשנת 1999 חובר המגדלור לרשת החשמל העירונית והפעלתו הפכה לאוטומטית.
סלע הלוייתן

סלע הלוייתן

אז אם אתם באזור

אתם מוזמנים לראות במו עיניכם מה זו פיסת היסטוריה. הנוף הנשקף מאיזור המגדלור הוא מרהיב במיוחד. אפשר בימים גשומים רק לדמיין את המלחים הנועזים שחצו את האיזור בדרכם אל האוקיינוס תוך שהמגדלורים וזה ביניהם עוזרים להם לכוון את הספינה אל מרחבי הים הפתוח ולהימנע מהתנגשות בסלע הלוויתן הסמוך.

מקומות לינה טובים יש בכל רחבי האי. ומהיכן שלא תלונו, עם רכב שכור הגישה למגדלור היא נוחה במיוחד הודות לכביש גישה שנסלל מסנטה קרוז עוד ב-1935. בקרבת המגדלור נמצא הסלע Baleia De Pedra (סלע הלוויתן) שמהווה תופעה גאולוגית נדירה. הסלע עמד בפני כוחות הטבע ששחקו אותו במהלך השנים ועיצבו אותו בצורת לוויתן. מראה מרשים לכל הדעות.