הר הגעש קפלינוס

קפלינוס הוא כפר דייגים קטן בחלק המערבי של האי פאיאל שבאיים האזוריים ועד 1957 המקום היה שוקק חיים כשתושביו התפרנסו בכבוד מציד לווייתנים. הטכניקה אז הייתה פשוטה ויעילה, אחד התושבים תפקד כתצפיתן שזיהה את תנועת הלווייתנים גאבמים הודות לקצף ולסילוני המים שלהם ובאותו הרגע היה מזעיק את חבריו ששטו אל הלוויתן במטרה לצודו.


הר הגעש קפלינוס

הר הגעש קפלינוס

הכל השתנה ב-27.9.1957 כשאחד התצפיתנים זיהה קצץ וסילוני מים בים אבל להפתעת יורדי הים לא היו אלו לוויתנים אלא אדים רותחים שפרצו מקרקעית הים וסימנו את תחילתה של מערכת ארוכה של רעידות אדמה והתפרצויות געשיות. המערכת נמשכה כשנה (עד 24.10.1958) ונחשבה לחזקה במיוחד, למשל באחד הלילות נמדדו יותר מ-450 רעידות אדמה שונות.


תכנון טיולים באנר

airalo ad

חיבוק אמריקאי מפתיע

הלבה יצרה הר געש חדש שאף הוא פלט לבה, המגדלור המקומי כוסה באפר געשי עד מחציתו  והתושבים נותרו חסרי כל. אבל מצד שני – לאי פאיאל הקטן נוסף שטח אדמה של מספר קילומטרים ולעזרת התושבים הגיעה ישועה מפתיעה. סנטור אמריקאי צעיר, אחד בשם ג'ון קנדי, יזם הצעת חוק בשם "פקודת האיים האזוריים" שאפשרה את הגירתם לארה"ב.

המגדלור

המגדלור

כמחצית מתושבי האי היגרו ואת מקומם תפסו אקדמאים מפורטוגל שהגיעו למקום לצרכי מחקר והתאהבו בו. כיום הצמחיה במקום רק מתחילה לחזור לעצמה והנוף עדיין מעט צחיח. למעשה, הכל שחור מהלבה ואפילו האדמה נראית כאילו נלקחה מהירח. אבל המקום הוא גן עדן לגאולוגים ואתר עליה לרגל מסיבה אחת – הוא מאפשר לראות איך נראה הר געש מבפנים, כולל שכבות ומרקמים של סלעים וקווי מתאר מנוגדים שיוצרים משחקים של צבעים.

מלונות מומלצים באיזור

קפלינוס לא נשאר בעבר

אמנם ההתפרצות של הר הגעש (שהייתה ההתפרצות הגעשית האחרונה באיים האזוריים כולם) גרמה לרוב תושבי פאיאל להגר אבל המורשת הימית שלהם נשארה כאן. המגדלור הישן הפך למרכז מבקרים עם תערוכות מתקדמות ותצוגת מולטימדיה ונחשב לאתר חובה. טיפוס למרומי המגדלור מאפשר ליהנות מהנוף המרהיב ומחוויה חד-פעמית.

מוזיאון הורטה, פאיאל

מוזיאון הורטה, פאיאל

גם מוזיאון הורטה מקדיש תערוכת צלומים למקום. התערוכה מתעדת את ההתפרצות של הר הגעש ב-1957 ומשנת 2000 היא זכתה לחלל נפרד.

אם אתם הרפתקניים במיוחד, אתם מוזמנים לצעוד במסלול הליכה מעגלי מהמגדלור לפסגת הר הגעש ובחזרה. המסלול נמשך לאורך כ-3 ק"מ בלבד לאורך כשעתיים ברמת קושי בינונית, אך מכיוון שמדובר באזור רגיש (בכל זאת הר געש) נדרשת הרשמה מראש במרכז המבקרים. מומלץ גם להזמין סיור מודרך במקום אך גם במקרה זה נדרשת לכך הזמנה מראש במרכז המבקרים.

מזכרות שוות מהאיים האזוריים