הר ברזיל

הר ברזיל הוא הר געש בגובה 205 מטר מעל פני הים והוא נמצא באי טרסיירה באיים האזוריים. ההר נוצר כתוצאה ממספר התפרצויות געשיות תת-ימיות של הר הגעש Guilherme Moniz והוא משתרע לאורך של 3 ק"מ ו-630 דונם צמוד לעיר אנגרה דו הרואיז'מו.


הר ברזיל, אנגרה דו הרוסימו, טרסיירה

הר ברזיל, אנגרה דו הרוסימו, טרסיירה

הר ברזיל היה המקום הראשון בו התיישבו האירופאים באי טרסיירה ובשל מיקומו ומאפייניו (מעיינות ומאגר מים טבעיים) הוא שימש כנקודת הגנה ממערב ומדרום-מערב לעיר אנגרה דה הירוסימו שנמצאת במורדותיו. ההר נחשב לבעל חשיבות רבה ולכן עבר מיד ליד במהלך הכיבושים השונים של האי. למשל: קרב טרסיירה ב-27 ליולי 1583 שהביא לכיבוש האיים האזוריים ע"י מלך ספרד, פיליפ ה-2 גרם לחיזוק הביצורים על הר ברזיל. ביצורים אלו נבנו מחדש בשנים 1585-1604 במהלך מלחמת אנגליה-ספרד.


תכנון טיולים באנר

כתוצאה מהכיבושים השונים של האי טרסיירה הוקמו על הר ברזיל מבצרים רבים, למשל: המבצר של São João Baptista שמקיף את ההר. למבצר זה 4 ק"מ של חומות ו-400 תותחים. במלחמת העולם ה-2 הוקמו מספר מבנים ארטילריים על פסגת הר ברזיל לחיזוק ההגנה החופית של האיים האזוריים.

airalo ad

כיום המרכז ההיסטורי של אנגרה שהוכר ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית כולל גם את המבצר על הר ברזיל וההר הוא חלק משמורת הטבע של טרסיירה.

בהר ברזיל צמחייה עשירה שכוללת שיחי דפנה אזורית, אברש אזורי, תאשור אפריקאי, ערער אזורי ועוד. החיות שקיימות בהר הגיעו לשם דרך הספינות האירופאיות והן כוללות חולדות, סמורים, ארנבות ועוד. כמו כן ההר הוא ביתו של העטלף האזורי שהוא אנדמי לאיים האזוריים. ההר הוא ביתם של ציפורים רבות כגון נץ, כנרית אטלנטית, דרור הבית, חוחית אטלנטית, שחרור אזורי ועוד. בהר ברזיל מקננות מדי שנה כ-37 מינים של ציפורים (28 מינים של ציפורי יבשה ו-8 מינים של עופות מים) ונמצא בו פסל לציון כיבוש האי טרסיירה ע"י הפורטוגזים.

מסלולי טיול על הר ברזיל

הטיפוס על הר ברזיל נעשה בצורה מעגלית לאורך 7.5 ק"מ. הטיפוס לוקח כשעתיים וחצי ונחשב לקל. שביל הטיפוס מתחיל ב-Relvão Park בעיר אנגרה דה הירוסימו וכולל את המבצר São João Baptista, את הקפלה של Santo António ואת הנקודה הגבוהה בהר – Pico do Facho. הירידה מההר כוללת את מבצר Quebrada, נקודת תצפית על לוויתנים ואת התחנה הארטילרית מימי מלה"ע ה-2. ביום בהיר נשקפים מפסגת ההר האיים פיקו וסאו גורג' וטיפוס על ההר נחשב כאופציה מומלצת למתחילים את ביקורם באנגרה דה הירוסימו.