טרסיירה – האדם הוא תבנית נוף מולדתו

כל אחד אוהב את המקום שבו הוא נולד ולוקח אותו איתו בהמשך חייו, אבל אלו שנולדו באי טרסיירה שמשתייך לארכיפלג האיים האזוריים עושים זאת בגאווה יוצאת דופן.


הם מרגישים שהאי הוולקני שזכה לכינוי "האי הסגול" (בעיקר הודות לפרחי הלילך וההורטנזיה שפורחים בו בשפע) מושך אותם להישאר בו בעבותות של אהבה. והאמת שהם צודקים לחלוטין.

עבותות של אהבה באי טרסיירה
עבותות של אהבה באי טרסיירה

יש כאלה שטוענים שהאשמה היא בעיר ביסקויטוס הציורית שמתהדרת בכרמים ובבריכות שחייה טבעיות, אבל לאי יש מקומות נוספים שגורמים לאנשיו להרגיש שהם זכו לגור בגן עדן.


תכנון טיולים באנר

אנגרה דו הירוסימו

העיר אנגרה דו הירוסימו היוותה את תחנת הכניסה לארכיפלג כולו, כך שהיא הפכה להיות מרכז כלכלי, דתי ופוליטי של האיים האזוריים כולם והייתה לה משמעות אסטרטגית אדירה. בעבר רק כאן היה ניתן להשיג תבלינים אקזוטיים ואבני-חן שמשכו למקום ספנים מכל העולם, אבל גם כיום היא בעלת כוח משיכה.

airalo ad

מרכז העיר הוכר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, אבל אנחנו חושבים שדווקא מונטה ברזיל הוא גולת הכותרת במקום. כל מי שמטפס לפסגת ההר שמופרד משאר האי במיצר ומוגן באמצעות סדרה של גבעות מבין למה המלחים הפורטוגזים בחרו במקום הזה כדי לבנות את יישובם הראשון בארכיפלג.

מונטה ברזיל לא לבד

רוב התיירים שמגיעים למקום לא יודעים שמדובר למעשה בהר געש מימי עתיק, שאינו רק גדול יחסית לאחיו בארכיפלג אלא גם נחשב לשמור מכולם. והוא כמובן לא לבד ויש עוד המון מה לראות ברחבי האי מבחינת נופית, בעיקר נופים וולקניים.

למשל, המחילות הוולקניות באלגאר עם הגג הקמור כוללות נטיפים שנחשבים לגדולים מסוגם בעולם. הדובדבן שבקצפת הוולקנית היא מערת חג המולד – מערה ארוכה וישרה שמורכבת מצינור לבה, מה שגורם לקירות, לתקרה ולרצפה להיות בצבעים ובצורות פסיכדליים לחלוטין.

כשמוסיפים לכך את העובדה שמחוץ למערה מבעבעים מעיינות חמים אפשר להגיד בוודאות – האי טרסיירה הוא לונה פארק וולקני אחד גדול. המעיינות פה נחשבים לטובים מסוגם באי, כך שממש קשה להתנגד לרצון פשוט לקפוץ פנימה וליהנות כמו ילדים.

אבל גם זה לא הכל כי הודות לאדמה המשובחת גדלים באי ענבי יין מסוג ורדלחו. אמנם ניתן למצוא את הגפים האלו גם באי פיקו, אבל רק בטרסיירה ניתן לטעום יין-ליקר בשם צ'יקו-מריה במהלך ביקור במוזיאון היין המקומי – מה שמאפשר לתפוס שתי ציפורים במכה אחת.

מרתף היין במוזיאון היין בטרסיירה
מרתף היין במוזיאון היין בטרסיירה

מתי להגיע לאי?

האי טרסיירה מלא בכל טוב בכל פינה ופשוט מכשף את כל מי שנמצא בו, בעיקר בלילות הקיץ והסתיו שבהם האוויר מלא בריח משכר של ים ויין. אבל אל תדאגו – גם לבריזה של הבוקר יש את הקסם שלה…

בתקופות אלו מתקיימים באי פסטיבלים שונים, למשל הפסטיבל בפראייה דה ויטוריה נערך באוגוסט וכולל מלחמות שוורים, תערוכות, תהלוכות, ירידים של אוכל, קונצרטים ואירועים שונים בתחום הספורט הימי.

פסטיבל סאן ג'ואנינאס בחודש יוני שנערך באנגרה דו-הירוסימו נמשך 10 ימים וכולל תהלוכות, קונצרטים, מלחמות שוורים, דוכנים של מזון, מופעי תיאטרון, זיקוקים, אירועי ספורט ומצעדי ריקודים.

גם ספטמבר הוא חודש מצוין להגיע לאי. בתחילת החודש נערך פסטיבל יין בביסקוטוס ובהמשכו נערך פסטיבל של מוסיקת רוק באנגרה דו-הירוסימו. באותו מקום נערך גם פסטיבל ג'אז בחודש אוקטובר, כך שאם אתם בעניין אל תרשו לעצמכם לפספס את ההזדמנות.

רק ראו הוזהרתם – אתם צפויים להתאהב עד מעל הראש ולהתמכר לחוויה, כך שיש סיכוי שממש לא תרצו לחזור הביתה אלא להצטרף לתושבי האי הגאים. אלה שתבנית נוף מולדתם היא התגשמות יומיומית של חלום טרופי אקזוטי במיוחד. אז לפני שאתם מזמינים טיסה הנה כמה אפשרויות לסיורים מומלצים באי: