הפיראטים של האי קורבו

האי קורבו היה יעד נפוץ במאות ה-16 וה-17 למתקפות של פיראטים ברברים שהגיעו אליו מצפון אפריקה. מטרת הפיראטים הייתה לבזוז את התוצרת החקלאית של האי (בעיקר כרוב, תירס, בקר וחזירים) וללכוד בני ערובה, אך להפתעתם הרבה, בשנת 1632 ההיסטוריה השתנתה והם לא העזו יותר לתקוף את האי הקטן.


פיראט אוחז בנשק על סירה

נקודת התורפה ששינתה את מהלך ההיסטוריה

ביום ה-24 ליוני הפיראטים התקרבו לחוף חצצי באי קורבו שנקרא Porto da Casa, (היום זה הנמל של האי). החוף הזה היה המקום היחידי בו יכלו ספינות לעגון בבטחה מכיוון ששאר האי מוקף בצוקים שלא מאפשרים להתקרב בצורה בטוחה מהים. רוב תושבי האי היו עסוקים באותה שעה בענייניהם: הגברים ברעיית כבשים והנשים בטוויית צמר. הפיראטים חדרו לאי בקלות ללא התנגדות מזוינת ולתושבי האי ציפה גורל רע ומר.


תכנון טיולים באנר

המקומיים הרגישו חסרי אונים ולא יכלו להתגונן מפני יריות הפיראטים מלבד ידוי אבנים. בצר להם הם קראו לעזרתה של  הקדושה המקומית Nossa Senhora dos Milagres (גבירתנו של הניסים). כמה שנים קודם לכן, פסלה של הקדושה נשטף לחופי האי כשעליו כתובת בזו הלשון :"מי שימצא אותי ויבנה לי קפלה יזכה לניסים".

airalo ad
הכניסה לנמל של האי קורבו - Porto da Casa

הכניסה לנמל של האי קורבו – Porto da Casa

נס לאור היום

בשיא ההתקפה של הפיראטים על האי, הכומר של האי קורבו לקח את פסלה של הקדושה אל מקום הקרב ולהפתעת כולם קרה נס. הקדושה הסיטה את כדורי הרובים שירו הפיראטים בחזרה לכיוונם עד שהם נאלצו לסגת. יתרה מכך, 200 תושבי האי הצליחו לבזוז מהפיראטים במנוסתם כלי נשק ולשבות כמה פיראטים. השודדים נשבעו שלא לחזור יותר למקום והקרב נרשם בספרי ההיסטוריה המקומיים. המאורע אפילו היווה השראה לשם של אחד ממלונות האי שנקרא בית השודדים.

סוף דבר

לכבוד הקדושה הוקמה כנסיה בשנת 1674 ותושבי האי עדיין מאמינים שגם כיום היא עושה ניסים. לאות תודה כל שנה באמצע חודש אוגוסט, פסלה של הקדושה מוצג לראווה בתהלוכה שיוצאת מהכנסיה למקום הקרב. אמנם המרחק הוא כקילומטר וחצי אבל התהלוכה שמתחילה בשעה 15:00 מתנהלת לאיטה בריקודים ועם אוירה יחודית יוצאת מן הכלל. לאורך כל הדרך מפוזרים פרחים והתהלוכה נעשית תוך כדי שירת מזמורי תודה לקדושה. לאחר החזרת הפסל לכנסייה המסיבה האמיתית מתחילה בבתי התושבים ואם הוזמנתם לאחד מהם, תתכוננו לחוייה יוצאת מן הכלל (רק אל תשכחו לתרגל את הפורטוגזית שלכם קודם)…

והנה סרטון, מעט ארוך (תוכלו לקפוץ מנקודה לנקודה) שמתאר את יום התהלוכה כולו. החל מההכנות וסידור הפרחים על השבילים, דרך התהלוכה והטקס בכנסייה ועד ההופעות שנערכות לאורך כל הלילה.