אורזלינה (Urzelina), הכפר שעלה מעפר

Furna das Pombas - אורזלינה

Furna das Pombas – אורזלינה


אורזלינה היא יישוב במועצה המקומית וולאס בחלק הדרומי של האי סאו חורחה באיים האזוריים. אורזלינה נמצאת 10 ק"מ מהעיר ולאס ו-6 ק"מ משדה התעופה של סאו חורחה.

שם המקום נובע מהמילה אורזלה (Urzela), פטרייה שנעשה בה שימוש בתעשיית הצביעה. הפטרייה מצויה בשפע במקום ולכן היצוא שלה היווה את מקור הפרנסה העיקרי של המקום. עם זאת, יש כאלה שעדיין לא קוראים למקום אורזלינה, אלא סאו מטאוס על שם הפטרון הנוצרי של המקום שלפי המסורת הציל את היישוב ברעידת האדמה בשנת 1808. במפקד האוכלוסין האחרון שנערך ב-2011 מנה הישוב כ-1000 איש והם מתגוררים על פני שטח של 14 קמ"ר.


תכנון טיולים באנר


ההיסטוריה של אורזלינה

אורזלינה יושבה לראשונה במאה ה-15 ועד 1647 היא השתייכה למועצה המקומית של  Manadas. באותה תקופה, הוקם במקום נמל שהיווה את אחד מהנמלים הראשונים של האי סאו חורחה. פרנסת אורזלינה התבססה כאמור על ייצוא: לא רק פטריות אלא גם הדרים שגודלו באדמות המקום. אבל הכל השתנה ב-1.5.1808…

airalo ad

באותו היום התרחשה באי פיקו הסמוך רעידת אדמה שפגעה קשות גם באורזלינה. רבים מתושבי היישוב מצאו מפלט בכנסייה המקומית מתוך אמונה שהיא לא תיפגע. אבל הרעש היה כה נורא שגם הכנסיה נחרבה עד היסוד על יושביה.  תושבי היישוב ששרדו גילו שמהכנסייה נותר רק מגדל הפעמונים ושחרב המבצר שהגן על העיר, מבצר  Forte de Castelinho. למעשה, ההרס היה כה גדול שלא ניתן היה לעבד את האדמות ולהתפרנס מהן. התוצאה של רעש האדמה הייתה כפולה: לא רק הרס מסיבי ביישוב אלא גם רעב שנגרם מהרס האדמות.

אטרקציות באורזלינה

עם זאת, לרעש האדמה היו גם צדדים חיוביים והוא יצר מערות וקשתות רבות בים וביבשה. ביבשה ראוי להזכיר את מערת היונים ואת הקשת "השן של הזקנה". בים נוצרו בעקבות רעידת האדמה כמה אתרי צלילה ומערות תת-ימיות.

  • המערה התת-ימית Furna das Pombas שנמצאת מזרחית לנמל של אורזלינה. אורך המערה הוא כ-100 מ"ר ובקיץ ניתן להגיע למערה בסירה.
  • אתר הצלילה Portinhos da Urzelina. האתר נחשב פופולרי במיוחד מכמה סיבות: הוא קרוב לחוף (20 דקות בסירה) והצלילה בו נחשבת קלה כך שהיא מתאימה למתחילים (עומק ממוצע של 10 מטר בלבד). עם זאת, באתר צלילה זה ניתן לצפות בו במערות תת-ימיות כבר מעומק של 8 מטר, לפגוש ובמגוון של דגים כגון צלופחים וטריגונים, לצלול בלילה ולבצע צילום תת-ימי.

למקומות לינה באורזלינה – הקליקו כאן

אדריכלות ותרבות

עם השנים אורזלינה קמה מעפר וכיום רוב המבנים שקיימים באורזלינה נבנו לאחר רעש האדמה.  מבצר Forte de Castelinho שופץ וב-1822 נבנתה הכנסייה המקומית – כנסיית São Mateus שמהמזבח בה עשוי מזהב.

רעש האדמה גרם גם לשינוי כלכלי וכיום כלכלת אורזלינה מבוססת על ייצור פשתן, על גדול בקר לצרכי בשר וחלב ועל כרמים. למעשה, היין שמיוצר באורזלינה נחשב לטוב שבאיים האזוריים. ניתן להתרשם מהחקלאות המקומית במרכז התערוכות המקומי (RURAL EXHIBITION CENTER) שמשמש גם כמוזיאון האתנוגרפי של סאו חורחה. במקום תערוכות שמוקדשות לחקלאות ולייצור הפשתן באי.

אבל באורזלינה לא שוכחים את הכלכלה הישנה וניתן לבקר בבית האריזה הישן לתפוזים. בית האריזה שבחזיתו תמונה מאריחים שוכן מאחורי המבצר. כיום בית האריזה משמש כמוזיאון ובו יש כלים חקלאיים ששימשו לתעשיות ההדרים והיין ורהיטים ישנים.

החופים באורזלינה

כיום חופי אורזלינה נחשבים לפופולריים ביותר באי סאו חורחה ויש האומרים שהם מהחופים היפים ביותר באיים האזוריים. יש לאורכם לא מעט תחנות רוח יפהפיות שאמנם הן אינן עוד בשימוש אך הן משמשות כתפאורה מושלמת לצילום, בעיקר המערביות שבהן. בחוף זה נמצאת גם בריכת שחייה ייחודית שמימיה נשאבים ישירות מהים.