בית הספר לעבודות יד מסורתיות בסאו רוקו

עבודה בחמר על האובניים
עבודה בחמר על האובניים

בית הספר לעבודות יד מסורתיות בפיקו הוקם במטרה לאסוף, לשמר ולהפיץ את המסורת בת מאות השנים של עבודות היד של האי פיקו, למשל עבודות רקמה, קדרות ותחרה, הכנת תלבושות מסורתיות, הכנת בובות מתירס, אריגת כובעי קש ושטיחים, הכנת יצירות מעץ של סירות מיניאטוריות וכן הכנת יצירות אמנות שונות מקשקשי דגים, מעצי תאנה ומפפירוסים.


בית הספרPico Santo Amaro Crafts School  כולל 3 חללים מרוהטים בריהוט מסורתי כך שהוא משמש גם כמוזיאון אתנוגרפי. בית הספר הוקם ע"י התאומות Conceição ו-Alzira Neves בכפר סנטו אמארו (Santo Amaro) שבאי פיקו ב-1986 אבל ההתחלה לא הייתה קלה. בתחילה הוא כלל רק 33 תלמידים ובשנים האחרונות הופסק המימון למקום (עד 2011 הוא מומן באמצעות FSE – הקרן החברתית האירופית). בנוסף לכך לא הגיעו מספיק תיירים למקום, כי סנטו אמארו לא היתה יעד מאוד תיירותי באיים האזוריים בכלל ובפיקו בכלל.

עם השנים בית הספר הקים סדנאות אמנות פתוחות לתיירים שהעלתה אותו על דרך המלך, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה תיירותית. כיום בית הספר כולל חנות מתנות עם מוצרים מקומיים (למשל ליקרים, ריבות מתאנים ועוד), מוזיאון אמנות ומגורים לאמנים ונמצא בבית שהוקם בסוף המאה ה-19. בית הספר גם מעביר קורסים לאמנים במטרה לשתף חוויות אמנותיות בין-תרבותיות, למשל באמצעות סדנאות משותפות עם אמנים מקומיים.


תכנון טיולים באנר
ציור על כלים בבית הספר למלאכת יד בפיקו
ציור על כלים בבית הספר למלאכת יד בפיקו

תוצרי בית הספר מוצגים באמצעות תערוכות, סדנאות וכנסים ברחבי האי, למשל במוזיאון הלוויתנים בכפר סאן רוקו. בשנת 2017 קיבל בית הספר תעודה שמעידה על תרומתו לקהילה מבחינה חברתית ותרבותית.

airalo ad

המקום פתוח למבקרים כל יום מ-09:00-17:00.

מלונות מעולים בפיקו – האי האפור

ואם אתם כבר כאן

אנחנו ממליצים לשלב ביקור במקום עם טיול באזור, בין האפשרויות המומלצות יש

  • טיול בין טחנות המים (Ladeira dos Moinhos) של הכפר סאו רוקו – שביל טיול PRC8PIC. הטיול מעגלי ונערך על דרך אספלט ושביל מרוצף בין הטחנות השונות, חלקו הראשון על קו המים וחלקו האחרון בין חומות הבזלת של הכפר. רמת הקושי של הטיול קלה למרות אורכו (כ-3.5 ק"מ) והוא נמשך כשעה. דבר אחד בטוח – אתם תיהנו מתצפית נוף מרהיבה על הכפר ותתרשמו מהטחנות המשופצות.
  • טיול מעגלי שמתחיל ומסתיים מנקודת התצפית Terra Alta ליד הכפר סנטו אמארו ונקרא PR7PIC. הטיול נעשה בסביבה מיוערת בין כרמים ושדות חקלאיים וכולל חציית גשרי אבן קטנים. במהלך הטיול תעברו ליד בית נטוש ששימש כמפעל לחמאה מקומית. גם דרגת הקושי של הטיול הזה נחשבת לקלה למרות אורכו (כ-6 ק"מ) והוא אורך כשעתיים הליכה.