קלדרה דו גרסיוסה

קלדרה


מה זה קלדרה (Caldera) ?

קלדרה דו גרסיוסה הוא לוע של הר געש גדול הממוקם באי גרסיוסה. למעשה, המונח הזה מתאר לוע התמוטטות שקוע ועגול שנוצר לאחר קריסת תקרתו של תא מאגמה המצוי מתחת להר געש. מסביב ללועות התמוטטות מצויים סימני שבירה וגלישה של סלעים בשולי הלוע, שאינם מופיעים בלועות אחרים. סימנים אלה הובילו למסקנה כי בלועות מסוג זה מתקיימים תנאים הגורמים לקריסת סלעים ולהתמוטטות פסגת הר הגעש אל תוך תא המאגמה. התמוטטות זו מגדילה את הלוע באופן ניכר, והיא נגרמת משלוש סיבות, או מצירוף שלהן. קראו כאן עוד על כך בויקיפדיה.

קריסה הנגרמת מהתרוקנות תא המאגמה מתחת להר הגעש מתרחשת בדרך כלל כתוצאה מהתפרצות עזה. אם כמות גדולה של מאגמה נפלטת ופוחת הלחץ בתא, לא יכול התא המתרוקן להמשיך ולתמוך במבנה שמעליו. מסביב לשולי התא מתפתחים סדקים טבעתיים, המהווים מוקד חדירה לדייקים טבעתיים, ומעל סדקים אלה עשויים להתפתח לועות משניים. כשתא המאגמה מתרוקן מתחיל האזור שבתוך הסדקים הטבעתיים להתמוטט. התמוטטות כזו עשויה להתרחש כתוצאה מהתפרצות עזה אחת או באופן הדרגתי כתוצאה מסדרה של התפרצויות. אזור ההתמוטטות עשוי להגיע למאות ואלפי קמ"ר. במקרה של קלדרה דו גרסיוסה בכמה קילומטרים.


תכנון טיולים באנר

התמוטטות הלוע עשויה להתרחש לא רק בתום התפרצות געשית אלא גם במהלכה. במקרה כזה תתרומם במרכז הקלדרה כיפה געשית: מבנה כיפתי הנוצר כאשר המאגמה – הצמיגה מכדי להמשיך לזרום – נדחקת מלחץ הגזים במעלה צינור ההזנה ונקרשת, ויוצרת בתוך הקלדרה סלעים כטוף, איגנימבריט (טוף מולחם) וריוליט.

airalo ad

קלדרה דו גרסיוסה

קלדרה דו גרסיוסה הוא במקור הר געש. מבנה גיאולוגי ממוצא וולקני ליד העיר סנטה קרוז דו גרסיוסה (מקומות לינה בעיר תוכלו למצוא כאן). זהו הר געש פוליגנטי והוא תופס את כל החלק הדרום מזרחי של האי גרסיוסה לאורך בכיוון צפון מערב. האזור כולו בזלתי ובו כ-40 קילומטרים רבועים שבתוכם 55 קונוסים מונוגנטיים או קונוסי אפר עם תעלות לבה.

קוטר הבסיס של קלדרה דו גרסיוסה הוא 4.4 קילומטר ולו גובה מירבי של 305 מטר. כלומר, הר געש נמוך יחסית אבל די רחב ידיים. יש להר הגעש הזה חרוט קטום בראשו. בתוכו יש מערה וולקנית שנוצרה כנראה על ידי זרם של לבה בצמיגות נמוכה. בתחתיתו בוצה ופליטות גזים של פחמן דו חמצני שמתנדף מהקרקע באופן בלתי מורגש באזורים השונים בתחתית.