מלחמת שוורים בטרסיירה ובשאר האיים

בעיקר בטרסיירה, אבל גם באיים נוספים, יש סוג שונה של מלחמת שוורים מזה המוכר לנו שנקרא מלחמות שוורים עם חבל (Touradas á corda). סוג זה של מלחמת שוורים הוא ייחודי לאיים האזוריים, וכבר נהוג מאז המאה ה -16. ממאי עד אוקטובר מתקיימים כ-250 אירועים כאלה באיים האזוריים.


עוד לפני המשחק, בעלי הבתים בנתיבו הצפוי של השור מדפנים את הכניסות לבתיהם ואת הגדרות בלוחות עץ כבדים שלא יאפשרו לשור להיכנס פנימה אל החצרות. מוכרי מזון ושתייה מסתובבים כל הזמן ברקע ומציעים ממתקים, שתייה קלה וחריפה ועוד. התושבים עומדים בהמוניהם על החומות ועל הגדרות ומחכים לבואו של השור ושל ההמולה שתבוא בעקבותיו.

מוכרים אוכל לפני האירוע
מוכרים אוכל לפני האירוע

השור משוחרר מכלוב עץ עם חבל ארוך מאוד סביב צווארו (בקצהו אוחזים כמה גברתנים על כל צרה שלא תבוא), בדרך כלל בכביש הראשי בכפר קטן. לפני שהשור יוצא מארגז העץ, משוגרת רקטה קטנה לאוויר ומתפוצצת ברעש חזק. אות זה מציין, כי קיים שור ברחוב והאירוע מתחיל. השור מובל על ידי כמה גברים מנוסים וחסונים, ששומרים על אחיזה בחבל אליו הוא קשור. כל הרעיון הוא, שנערים מקומיים מנסים להתקרב לשור כמה שרק ניתן ומתגרים בשור עד אשר הוא מרוגז לגמרי, נושף ונוהם, ומנסה לנגוח ולרמוס כל דבר שנמצא לפניו. כל המשחק הזה הוא מאוד משעשע ומסוכן, ובדרך הוא משמש גם כניסיון לנערים להרשים את הבנות המקומיות.


תכנון טיולים באנר
מלחמת שוורים
מלחמת שוורים

לאחר זמן מה השור נלקח בחזרה לכלוב העץ ורקטה נוספת נורית לאוויר ומכריזה על הפסקה במשחק. עכשיו זה הזמן לצאת אל הרחוב, לאכול, לשתות (או כולם יחד) או לעזוב את הכפר.

airalo ad

מלחמת שוורים עם חבל זהו אירוע אזורי מצוין שמושך אליו אנשים רבים. כתיירים כדאי להגיע מוקדם למקום. למצוא מקום בטוח עם תצפית טובה (אם תבקשו יפה המשפחות יכניסו אתכם לחצר שלהם). בדרך כלל יש סבבים של 3-6 שוורים בכל אירוע כשהשור השביעי הוא הפתעה יוצאת דופן (לא נגלה לכם כדי לא להרוס את החוויה). כדי לגלות איפה ומתי אירוע כזה מתקיים, בקשו מידע מלשכת התיירות או מאחד הברים המקומיים. כל מקומי ישמח לשתף אתכם בנושא.

מלחמות שוורים בטרסיירה
מלחמות שוורים בטרסיירה

מלחמת שוורים בזירה

אם יש מלחמות שוורים בזירה כאשר אתם באיים האזוריים, אתם באמת חייבים ללכת לשם ולנסות להשיג כרטיס. יש זירות מלחמת שוורים בטרסיירה ובגרסיוסה. זוהי הזדמנות נהדרת לצפות במלחמת שוורים שונה מאשר בספרד. השור לא נהרג. המטאדורים ינעצו "חניתות" קטנות על גבו של השור כמו בספרד, אבל רק עד נקודה מסוימת במשחק.

אז 6-7 גברים אחרים יכנסו לזירה. אחד מהם ילך באומץ ובאיטיות לכיוון השור. ברגע שהשור יתחיל לרוץ מהר ישירות אל האיש הזה כדי לתקוף אותו. רגע לפני שהשור נוגח את האיש בבטנו, הוא ילפות בשתי ידיים סביב צוואר השור וינסה לעצור אותו. איש אחד יתפוס את זנב השור, מה שיאלץ את השור להסתובב. כדי להוציא את השור מחוץ לזירה מכניסים 3-4 פרות אל הזירה. מה שיעניין את השור יותר מהכול ויגרום לו לנוע בעקבותיהן אל מחוץ למקום.

אין ספק שזה הרבה יותר אנושי ממלחמות השוורים הספרדיות. לאחר שהמשחק נגמר, השור נלקח לווטרינר לטיפול. ולאחר מכן השור, כפי הנראה, ימשיך בחייו הרגילים בכפר.

שאלות ותשובות

איזה סוג של מלחמות שוורים יש באיים האזוריים?

באיים האזוריים ובעיקר בטרסיירה, נהוגות מלחמות שוורים עם חבל (Touradas á corda) –  סוג  של מלחמת שוורים הייחודי לאיים האזוריים והנערך בהם החל מהמאה ה-16.

באיים האזוריים יש מלחמות שוורים שנערכות בזירה?

כן. יש זירות מלחמת שוורים בטרסיירה ובגרסיוסה. זוהי הזדמנות נהדרת לצפות במלחמת שוורים שונה והומנית יותר מאשר בספרד. כאן השור לא נהרג כי המטאדורים אמנם ינעצו "חניתות" קטנות על גבו של השור כמו בספרד, אבל רק עד נקודה מסוימת במשחק שאינה מזיקה לחיה. 

מתי מתקיימות מלחמות שוורים באיים האזוריים?

ממאי עד אוקטובר מתקיימים כ-250 אירועים של מלחמות שוורים באיים האזוריים. כדי לגלות איפה ומתי אירוע כזה מתקיים, תתייעצו עם המקומיים.