בית חב"ד האיים האזוריים

באיים האזוריים, בעיקר באי המרכזי שלהם סאו מיגל הייתה בעבר קהילה יהודית תוססת. קהילה זו הורכבה בעיקר מאנוסים שהיו צאצאיהם של מגורשי פורטוגל. במאה ה-19 אפילו היו בפונטה דלגדה 5 בתי כנסת, אבל למרות שלא הייתה אנטישמיות באיים הם שוכנו בבתים פרטיים כדי להסתיר את קיומם. אחד מבתי הכנסת בשם "שער השמיים" הפך ב-2015 למוזיאון יהודי, בעיקר בגלל העובדה שהקהילה היהודית במקום התדלדלה מאוד ולמעשה לא קיימת. בדיקת דנ"א הוכיחו שב-10% מתושבי הארכיפלג זורם דם יהודי, אבל חיים יהודים מסודרים באיים האזוריים נכון לספטמבר 2019 לא קיימים.


האיים האזוריים הם עדיין יעד אקזוטי והמוני מטיילים ישראלים לא פוקדים את המקום כך שאין שם נציגות של חב"ד.

בית החב"ד הקרוב ביותר נמצא בבירת פורטוגל ליסבון. המקום מנוהל ע"י הרב אלי רוזנפלד ואשתו רייזל וניתן ליצור איתם קשר בטלפון 351-910345754.


תכנון טיולים באנר

אם הייתם באיים האזוריים ומצאתם בינתיים בית חב"ד פעיל, נשמח שתספרו לנו על זה פה.

airalo ad

אטרקציות, סיורים מודרכים ופעילויות בליסבון

האם יש בית חב"ד באיים האזוריים?

נכון להיום (דצמבר 2021), אין בית חב"ד באיים האזוריים. בעבר הייתה בארכיפלג קהילה יהודית תוססת, בעיקר באי סאו מיגל

האם יש בתי כנסת פעילים כיום באיים האזוריים?

אנחנו לא יודעים על בתי כנסת שפעילים כיום שם, אבל בעבר היו לפחות 5 בתי כנסת רק בעיר פונטה דלגדה. אחד מהם ("שערי שמיים") הפך למוזיאון יהודי.

למה אין בתי חב"ד באיים האזוריים?

מכיוון שאין תיירים יהודים רבים באיים האזוריים, אין כיום הצדקה להקמת בית חב"ד במקום. הזמינו כאן טיסה לאיים ואולי בזכותכם תתחדש הקהילה היהודית בארכיפלג 🙂

האם הייתה אנטישמיות באיים האזוריים?

ככל הידוע לנו, לא הייתה אנטישמיות גלויה באיים האזוריים. למרות זאת (או אולי בגלל זה), בדיקות דנ"א הראו שב-10% מתושבי הארכיפלג זורם דם יהודי, כנראה האנוסים שחיו בפורטוגל בעת העתיקה הותירו את חותמם גם באיים.