האם האיים האזוריים הם אטלנטיס האבודה?

אחת האגדות המסתוריות ביותר של העולם העתיק קשורה ליבשת אטלנטיס האבודה. לפי התיאורים בכתביו של אפלטון מ-360 לפנה"ס, היבשת אטלנטיס אבדה במצולות הים לפי 11,000 שנה.


אפלטון טוען שאטלנטיס הייתה מקומו מושבו של פוסידון, אל הים ושהוא קיבל אותה כאשר האלים חילקו את כדור הארץ לעצמם. פוסידון יצר באטלנטיס ארמון של אהבה עם אשתו בת התמותה Cleito.

האם האיים האזוריים הם אטלנטיס האבודה


תכנון טיולים באנר

לפי אפלטון, אטלנטיס מורכבת ממספר גושי אדמה אי שם באוקיינוס האטלנטי ממערב לגיברלטר. הוא מתאר את אטלנטיס כגן עדן עם ציביליזציה מפותחת שירדה למצולות לאחר שזאוס, אבי האלים העניש את אנשיה בגלל דעות קדומות, חמדנות ובצע כוח.

airalo ad

הסיפור של אפלטון על אטלנטיס מסתיים כאן. למעשה, לא נדע לעולם אם זה הסוף האמיתי או שהיו דפים נוספים שאבדו עם השנים.

"חפש באנטארקטיקה…"

ארכיאולוגים, מדענים וחוקרים רבים מאמינים שאטלנטיס היא קובה, ממלכה בהרי האנדים, בדרום הפסיפיק ובעשרות מקומות אחרים וזו רק רשימה חלקית.

יש כאלה שחושבים שהאי סנטוריני, אי יווני וולקני שנהרס בהתפרצות געשית ב-1625 לפנה"ס הוא המקור של סיפור אפלטון. באי זה שלטה התרבות המינאית העתיקה, אך מלבד העובדה שהאי נהרס כליל הוא כלל לא מתאים לתיאור של אפלטון, לא מבחינת זמן ולא מבחינת מקום.

חוקרים אחרים הציעו שיבשת אטלנטיס היא בכלל יבשת אנטארקטיקה. חוקרים אלו מסתמכים על עובדה פשוטה – יבשת אנטארקטיקה כוסתה בקרח רק בשנת 9500 לפנה"ס בסוף עידן הקרח האחרון.

תיאוריה זו מפתה מאוד כי אנטארקטיקה היא היבשת היחידה שאין בה הוכחות להתיישבות אנושית, אבל אטלנטיס הייתה כאמור ציביליזציה מפותחת וככזו הייתה אמורה להשאיר אחריה שרידים אנושיים – מה שכמובן אין באנטארקטיקה.

בוקר טיפוסי באנטארקטיקה

בוקר טיפוסי באנטארקטיקה

הצעה נוספת טוענת שאטלנטיס נמצאת באיי הודו המזרחית בין הודו לאוסטרליה בים סין הדרומי. שילוב סיפורים מקומיים, כתבי יד עתיקים, התפרצות הר הגעש קרקטואה וכן הדמיות טופוגרפיה מנסים להוכיח טענה זאת.

גם האיים הקנריים ממערב למרוקו הוצעו כאופציה אפשרית לאטלנטיס בעיקר הודות לעובדה אחת – הם היו מיושבים בעבר ע"י תושבים מסתוריים.

ההתגלות של 1968

המדיום של אמריקה הקריבית, אדגר קייס, ניבא שאטלנטיס תתגלה מחדש בשנת 1968 במים מתחת לבימיני מחוץ לחופי פלורידה.

בשנת 1968 אכן התגלה מבנה מגליתי תת-ימי ליד האי הצפוני של בימיני, אבל גאולוגים רבים סבורים שזו פשוט היווצרות טבעית של סלע ולא מבנים מלאכותיים.

מבנים נוספים שהתגלו בסביבה כוללים טבעת בקוטר 3 מטרים מאבנים גדולות ושברי בניינים, אך מעולם לא נעשתה עבודה ארכיאולוגית רצינית כדי לאושש או להפריך את העניין.

גם האיים האזוריים נחשדו כיבשת אטלנטיס האבודה מסיבה אחת – הם נמצאים בין מיצרי גיברלטר ליבשת אמריקה.

יש חוקרים שטוענים שהאיים האזוריים הם הרכסים של יבשת אטלנטיס ששקעה ואפילו יש לא מעט סרטונים שמראים עצם מוזר בדמות פירמידה על קרקעית הים בין טרסיירה וסאו מיגל.

אבל שתי עובדות סותרות אפשרות זו:

  1. האיים האזוריים נמצאים בחלק העמוק ביותר של האוקיינוס האטלנטי, כך שקריסה של קרום כדור הארץ לעומקים אלו אינה אפשרית.
  2. שהמלחים הפורטוגזים מצאו את האיים האזוריים בשנת 1427 לא היה בהם ולו סימן אחד לחיים אנושיים כלשהם.

אז מי היו האנשים באטלנטיס?

תיאוריות רבות הציעו תשובות שונות ומשונות. חוצנים, שהם הרסו את עצמם באמצעות פצצות גרעיניות או באמצעות טכנולוגיה מתקדמת אחרת ועוד.

אנשים רבים מאמינים שאטלנטיס היא בכלל בדיה מוחלטת ושכולה מבוססת על הדמיון הפורה של אפלטון. אנשים אחרים מאמינים שסיפור אטלנטיס מדויק להפליא של העבר שהיה ואיננו.

ואז הגיע הארכיאולוג העירום…

עד 2017 אטלנטיס הייתה תעלומה לא פתורה, אבל אז הגיע שמחה יעקובוביץ (שידוע בתור הארכיאולוג העירום) שחבר לבמאי ג'יימס קמרון ליצירת הסרט התיעודי Atlantis Rising

הם אמנם גילו את אטלנטיס בספרד, אבל לדעתם אנשי אטלנטיס הגיעו עד האיים האזוריים עם הסירות שלהם. אחת ההוכחות שהם הציגו היא "חריצי עגלות" (Cart Ruts) שנמצאים בכל האיים של ארכיפלג האיים האזוריים, אבל בעיקר בטרסיירה ובפיקו

חריצי עגלות הם חריצים מעשה ידי אדם שנעשו בקרקע וקיימים ברחבי העולם. מחקרים מדעיים באיים האזוריים (למשל המחקר הזה) תארכו שהחריצים הנ"ל הם בני 1000 שנה לפחות, כלומר הם היו קיימים הרבה לפני שהאיים "התגלו" ע"י הפורטוגלים.

עד היום לא ידוע למה שימשו חריצי העגלות (כמה השערות יש פה), אבל דבר אחד בטוח – כדאי לכם לבקר באיים האזוריים ולהחליט בעצמכם האם האיים הם אכן אטלנטיס האבודה, אם הם היו קשורים לאנשי אטלנטיס בצורה כלשהי או שמדובר רק בתצורות טבעיות? בכל מקרה החוויה מובטחת!