הר פיקו דה ורה – Pico da Vara – ההר הכי גבוה באי הירוק

הר פיקו דה ורה (Pico da Vara) מתנשא לגובה 1103 מטר מעל פני הים והוא הנקודה הגבוהה ביותר באי סאו מיגל שבאיים האזוריים כחלק מהרכס Serra da Tronqueira שבמזרח סאו מיגל. הר פיקו דה ורה נוצר בהתפרצות געשית לפני 4 מיליון שנים ובמהלך השנים נשחק מפעולתם של כוחות הטבע כמו הגשם והרוח.


Pico da Vara - פיקו דה ורה
Pico da Vara – פיקו דה ורה

כיום ההר הוא חלק משמורת הטבע Natura 2000 שנמצאת בין Nordeste ו-Povoação (האחרון נחשב למקום הישוב הראשון באי וטיול שכולל ביקור בו תוכלו להזמין כאן). השמורה משתרעת על כ-8 קמ"ר ומהווה עם ההר את יער עצי הדפנה האחרון באי. הכניסה לשמורה והטיפוס על ההר מצריכים היתר כניסה שאותו ניתן להוריד כאן.

שמורת הטבע נחשבת לאזור שימור מיוחד לציפורים (Important Area for Birds – IBA). השמורה היא גם חלק מהפרויקט הביוטופי CORINE וכוללת כ-200 דונם של סביבת נוף בוטאנית. עם זאת, פסגת ההר אינה חלק משמורה זו אלא משמורת Graminhais שהוכרזה ב-1985.


תכנון טיולים באנר

טיפוס על פיקו דה ורה

יש שני מסלולי טיפוס על ההר ואנחנו ממליצים להצטייד במצלמה מעולה ובמדריך פרחים וציפורים לפני הטיול. לאורך הדרך יש המון צמחים אנדמיים, למשל ערערים, שרכים, אוכמניות האיים האזוריים, שיחי דפנה למיניהם וכן ציפורים אנדמיות שונות ויחודיות לאיים.

airalo ad
ציפור Azores bullfinch Pyrrhula murina
ציפור Azores bullfinch Pyrrhula murina

מסלול ראשון (מסלול PRC7SMI)

המסלול מתחיל ב-Algarvia (בצידו הצפוני של ההר) ונמשך לאורך 7 ק"מ ( 3-4 שעות טיפוס). מסלול זה נחשב לפופולרי מבין השניים והוא עובר בין עצי ארז וצמחיה אנדמית (שחלקה בסכנת הכחדה), אבל הוא מיועד למיטיבי לכת כי הטיפוס מתבצע בשיפוע של 15%. בימים גשומים המסלול חלק ומומלץ ללכת בקרבת הארזים. ואם קשה לכם תתנחמו בעבודה שבעבר השביל שימש את המקומיים לחציבת פחם ולרעיית בקר.

בכל מקרה, לאחר כק"מ הליכה עצי הארז מפנים את מקומם לצמחים נמוכים ולדשא וההליכה קלה יותר. משלב זה מתחילים לראות את החוף הדרומי של האי סאו מיגל והנוף כמובן מרהיב (ומשכיח את הקושי שבטיפוס). לאחר עוד כ-500 מטר תגיעו לאנדרטה שצלב בראשה – זוהי נקודת ציון היסטורית שמציינת את מקום התרסקותו של מטוס צרפתי ב-1949 (תכף נרחיב עליו).

מסלול שני (מסלול PR23SMI)

המסלול מתחיל בכפר פובונסאו, (אגב, יש בעיירה הזו מלון 4 כוכבים מעולה על קו החוף) ותוך כדי הליכה יש תצפית מעולה על כל שמורת Pico da Vara ועל הכפר פובונסאו ממנו יצאתם. זו הנקודה הראשונה שאליה הגיעו המתיישבים הראשונים באי במאה ה-15. השביל הזה מצריך הליכה של לאורך כ-15 ק"מ (כ-5 שעות) וגם הוא מיועד למיטיבי לכת בלבד. טיפוס באמצעות שביל זה כוללת חציית נהר, הליכה בשדות מרעה, ביער טבעי וכן בביצה. (לא לשכוח נעליים מתאימות).

הנוף ממרפסת חדר המלון הוטל דו מאר - פובונסאו
הנוף ממרפסת חדר המלון הוטל דו מאר – פובונסאו

הירידה מההר

ניתן לרדת בשביל שבו טיפסתם אבל אפשר לרדת בשביל אחר שאורכו 6 ק"מ. בכל מקרה, עקב שעות ההליכה הארוכות (לפחות 8) אנחנו ממליצים להצטייד במצרכים לפיקניק (קנו כמה אננסים לפני הטיול בפובונסאו) והעצה שלנו – אל תוותרו על פיקניק בפסגת ההר כי הנוף יעניק לאוכל טעם נוסף. מומלץ לשלב במסלול הירידה גם ביקור במפעל התה Gorreana, מפעל התה הותיק ביותר באי. המפעל עושה שימוש בעלי תה שהם אנדמיים לאי וטעמו של התה מיוחד מאוד.

ואיך אפשר בלי קצת טריוויה?

המטוס הצרפתי שהתרסק בהר היה בדרכו לנחיתת ביניים באי סאו-מיגל במסעו מפריז לניו-יורק. כל 37 הנוסעים ו-11 אנשי הצוות נהרגו בהתרסקות וביניהם המתאגרף מרסל סרדן, המאהב הנשוי של הזמרת אדית פיאף. סרדן היה בדרכו לבקר את פיאף בניו-יורק ופיאף מלאת האשמה כתבה לזכרו את השיר Hymne à l'amour.