מערת סנטנה – Gruta de Santana

מערת סנטנה (בפורטוגזית Gruta de Santana) היא מערה טבעית שנמצאת בחלקו המערבי של האי סנטה מריה שבאיים האזוריים והיא פתוחה לקהל הרחב. המערה ממוצא געשי (כמו האי עצמו) והיא נוצרה משחיקת הסלעים ע"י הרוח והים במשך אלפי שנים. סביב המערה יש מיתוס אותו מספרים בשקיקה עד היום תושבי האי.


מערת סנטנה – Santana Cave

מערת סנטנה – Santana Cave

קצת היסטוריה

האי סנטה מריה עלה על המפה כשקולומבוס עצר בו במסעו חזרה מגילוי אמריקה בשנת 1493 אך עובדה זו לא הועילה לאנשי המקום. במאות ה-16 וה-17 האי היה נתון להתקפות חוזרות ונשנות של פיראטים מאנגליה, צרפת, טורקיה וצפון אפריקה אבל בשנת 1616 חיכתה לתושבי האי הפתעה נוראית.


תכנון טיולים באנר

בתאריך 16.7.1616 כ-500 פיראטים מוסלמים (מורים) מאלג'יריה השתלטו למשך כשבוע על האי, שרפו כנסיות, בתים פרטיים ומבני ציבור וחטפו אנשים לעבדות. בינתיים החליטו אנשי האי למצוא מקלט עד שיגיע החילוץ מהאי השכן סאו מיגל. האגדה מספרת שמאות תושבי האי התחבאו בתוך מערת סנטנה וחיכו בשקט לגרוע מכל.

airalo ad

רק קול תפילתה של זקנת האי נשמע ולאחריו השתרר שקט: תופי המלחמה והלמות הסוסים של המורים פשוט הפסיקו והם עזבו כלעומת שבאו. האמת היא שהם כנראה עזבו לאחר שהבינו שהאי נטוש ושאין תושבים שאפשר למכור לעבדות, אבל תנסו לספר את זה לתושבי המקום שעד היום מאמינים אחרת.

מלונות מומלצים קרוב למערת סנטנה

ביקור במערה

ניתן להגיע למערה באמצעות הליכה מ-Anjos אך יש לשים לב למספר דברים:

  • השביל עובר באזורים יבשים ולכן בימים חמים יש להצטייד בכמות מספקת של מים. גם כובע וקרם הגנה לא יזיקו.
  • השביל עובד בשני אזורים מוגנים: החוף הצפוני והשמורה הטבעית של מפרץ Anjos. באזורים אלו יש לשמור על החי והצומח.
  • להצטייד בציוד המתאים לטיולי שבילים באיים האזוריים.

המלצה שלנו לטיול באיזור עם ביקור במערה

שלבו את הביקור במערה עם הליכה של 12 ק"מ לאורך שביל PR2SMA. השביל מתחיל בפיקו אלטו ומסתיים ב-Anjos. הליכה בשביל זה כוללת טיפוס לפסגת הר פיקו אלטו (ההר הגבוה באי) ותצפית על כל האי. בימים בהירים תוכלו לראות אפילו את האי השכן סאו מיגל.

הירידה מפסגת ההר נחשבת לקלה ונעשית לאורך 2 ק"מ ביער בין צמחי דפנה, אברש ירוק, אוכמניות ההרים, הדסים ועוד. לאחר קילומטר נוסף של הליכה תגיעו ל-Barreiro da Faneca, מערכת אקולוגית שנחשבת לייחודית באיים האזוריים הודות לאדמתה החרסיתית האדומה. צבע האדמה נתן למקום את שמו – המדבר האדום.

Barreiro da Faneca

Barreiro da Faneca

לאחר מכן השביל ממשיך לכיוון מפרץ Cré והנוף משתנה פה לחלוטין: בעיקר שיחים נמוכים וקקטוסים. עם הזמן השביל מתפתל כך ש-Ribeira do Lemos יהיה לשמאלכם והמפרץ לימינכם. אנחנו ממליצים לבקר בתצפית לוויתנים נטושה שממנה ניתן לראות את Anjos, את Ponta dos Frades, את מפרץ Cré ואת האי הקטן Lagoinhas.

מכאן השביל ממשיך לאורך נחל Ribeira do Lemos שאותו יש לחצות בזהירות. בשלב זה תוכלו לבחור

  • לפנות ימינה ל- Anjos ומשם למערת סנטנה.
  • או שמאלה להליכה נוספת של 2 ק"מ בין שדות מרעה. במידה ובחרתם באופציה זו אנא סגרו את השערים אחריכם כדי שחיות המרעה לא יימלטו. וכמובן שגם מכאן אפשר להמשיך למערה.

את המסלול המלא תוכלו להוריד בלינק הזה.

מלונות מומלצים תוכלו למצוא כאן

רשימת מזכרות יחודיות לאיים האזוריים יש פה

בתוך מערת סנטנה

המערה מתפצלת ל-2 נתיבים.

  • אחד למזרח שאורכו 21 מטר ורוחבו 5 מטר.
  • אחד לדרום-מערב שאורכו 48 מטר ורוחבו 7 מטר.

בשני הנתיבים צפויים לכם מראות של מחילות געשיות עם תצורות סלע מרהיבות ביופיין. הרשות המקומית של האיים האזוריים דואגת לתחזק את המקום כיאות והוא מואר בגוונים שמעצימים את החוויה בצורה יוצאת דופן.