קורסים באיים האזוריים – ריקמה אריגה וקליעה

יש לא מעט קורסים באיים האזוריים אבל רק חלקם נוגע באמנויות. חלק מאמנויות אלו הגיעו עם המתיישבים השונים מאירופה, כמו אריגה בנול, רקמה, ציור על משי ותחרה. האמנויות המסורתיות של האיים האזוריים עושות שימוש במשאבי הטבע הייחודיים של האיים כמו תירס, קני גומא וקשקשי דגים. לפניכם פירוט של מספר מלאכות מסורתיות של האיים האזוריים שמועברות לתיירים ע"י האמנים עצמם באמצעות קורסים באיים השונים.

עבודות יד

קליעה בקני גומא

גומא הוא צמח מים שגדל במים שזרימתם איטית ועומקם עד חצי מטר. צמח זה נפוץ באיים האזוריים וסדנא לקליעה בקני גומא מועברת ע"י האמנית Eva Peixoto ב-Escola de Artesanato do Capelo שבאי פאיאל. הסדנא נערכת בתחילת החורף במטרה לשחזר את האמנות העתיקה הזו שמצריכה קציר ידני בימי הקיץ והשארת הקצוות לייבוש טבעי בצל למשך 8 ימים. לאחר מכן קני הגומא נדחסים כדי שיהיו שטוחים ורכים לעיבוד לצורך הכנת מחצלות, שטיחים, מפיות ושקים.

הכנת בובות מעלי תירס

התירס הגיע לאיים האזוריים באמצע המאה ה-17 והפך להיות הדגן העיקרי למאכל במהלך המאה ה-19. קציר התירס נערך בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר ומשמש כפעילות קהילתית עבור כל תושבי המקום: צעירים, מבוגרים, חברים ושכנים. העלים היבשים של התירס משמשים להכנת בובות טיפוסיות והפכו לסמל של המלאכות המסורתיות של האיים האזוריים. בובות אלו היוו את הבידור לילדים בזמנים שבהם לא היו אמצעי תקשורת המוניים. מהעלים הלבנים עושים את הבגדים של הבובות ומ"זקן" התירס את השיער. לבובות אין לעיתים פנים בגלל האמונה שבובה עם פנים גורמת לילד להתרכז בפני הבובה ולא במשחק עצמו. האמנית Adelaide Costa מעבירה סדנא ליצירת בובות מעלי תירס ביולי ובאוגוסט, ב-Junta de Freguesia das Sete Cidades באי סאו מיגל. סדנא נוספת ליצירת בובות מעלי תירס מתקיימת בדרך כלל באפריל בספרייה הציבורית של האי קורבו.

אריגה בנול

האריגה בנול החלה באיים האזוריים במאה ה-15 עם ההתיישבות באיים. סדנא לאריגה בנול מועברת בדרך כלל ע"י האמנית Maria Conceição da Câmara בבניין המועצה של האי פלורס.

ריקמה

אומנות הרקמה נחשבת למלאכת יד מהעתיקות בעולם ובאיים האזוריים הריקמה הייתה מלאכה מסורתית נשית והיא הועברה מאם לבת לאורך הדורות. למעשה, ריקמה הייתה אמנות מובנית בתוך משק הבית של האיים האזוריים וגם כיום פועלים מרכזים לרקמה מסורתית שמשמרים את המורשת התרבותית של האיים. סדנא בריקמה מועברת ע"י האמנית Sloange Avila בדרך כלל בחודש יוני.

עבודות תחרה

תחרה מהאיים פיקו ופיאל היא כרטיס הביקור העיקרי של האיים וסדנא בנושא מועברת באפריל וביוני באי גרסיוסה.

עבודות אמנות בקשקשי דגים

קשקשי דגים הם מוצר נלווה לדיג ומשמשים ליצירת חפצי נוי שונים ותכשיטים באיים האזוריים. הקשקשים מולבנים במים ונגזרים במספריים כדי ליצור מהם יצירות אמנות שונות. סדנה ליצירת חפצי נוי ותכשיטים מקשקשי דגים מועברת ע"י האמנים של בית הספר האזורי לאמנות Santo Amaro בחודש אוגוסט במרכז התיירות של מדלנה באי פיקו. הסדנא מוגבלת ל-10 משתתפים.

קליעת סלים מנצרים

קליעת סלים
קליעת סלים

נצרים גודלו בגדות הנהרות של האיים האזוריים כדי למנוע שיטפונות והם שימשו כחומר גלם למגוון של מלאכות מסורתיות. שימוש בנצרים מוכיח את ההבנה של תושבי האיים לגבי האדמה, האקלים, מחזורי הטבע והצומח של האיים. סדנאות בעשיית סלים מועברות ע"י João Andrade וכוללות את כל תהליך עשיית הסלים שהועבר מדור לדור, כולל השרייה במים, קילוף, כיפוף ואריגה.

צביעה על משי

צביעה על משי היא אמנות עתיקה שמקורה באסיה. אמנות זו הגיעה לאיים האזוריים עם המתיישבים הצרפתים באי פלורס. סדנא בצביעה על משי מועברת ע"י האמן Conceição Gonçalves בחודש מאי באי פלורס.

אפיית עוגות מסורתיות

Alfenim – עוגיות אלו עשויות מסוכר, מים וחומץ והם מבוססות על מתכון עתיק שהגיע לאי האיברי עם הכיבוש המוסלמי. באיים האזוריים ובפורטוגל עוגיות אלו משמשות בחגיגות ומוגשות בבתים על מגשי כסף בתהלוכות לכבוד רוח הקודש. עוגיות בצורות שונות (בעלי חיים, פרחים, לבבות ועוד) משמשים לציון התחום שבו דרושה הצלחה. סדנא בנושא מועברת ע"י האמנית Fátima Silva.

עשיית פרחים מלאכותיים

עשיית פרחים מלאכותיים ממגוון חומרים היא מלאכה מסורתית באיים האזוריים. הפרחים נעשים מנייר, קשקשי דגים, קונכיות, עלי תירס, בדים וחומרים נוספים. מלאכה זו הובאה לאיים האזוריים ע"י נזירים והיא משמשת עד היום לקישוט בתים, עריסות, ומזבחים בחגיגות המסורתיות. סדנא לעשיית פרחים מלאכותיים מנייר ומעלי תירס מועברת ע"י אמנים מקומיים.

פיסול בבזלת

בזלת היא סלע שנוצר כתוצאה מהתפרצות הר געש ונפוץ באיים האזוריים שהם בעצם איים געשיים. סדנא בפיסול בבזלת מועברת ע"י האמן José Pereira באי פאיאל.

הכנה של כובעים מקש

קש מחיטה הוא חומר הגלם שמשמש ליצירה של כובעים ייחודים וטיפוסיים באי פיקו. כובעים אלו מסמלים את האי ונדרשת לכך עבודת הכנה של החיטה, אריגה ותפירה כדי לתת לכובעים צורה ויציבות. סדנא בנושא מועברת ע"י Conceição Neves באי פיקו.

הכנת ממתקים מקומיים

באי סנטה מריה יש 2 ממתקים מקומיים שאהובים על תיירים ומקומיים כאחד: Cavacas ו-Biscoitos de orelha. ממתקים אלו משמשים בחגיגות רבות באי. Cavacas הוא ביסקויט מתוק שקיים בכל האיים האזוריים, אך לכל אי מתכון משלו. לעומתו, Biscoitos de orelha הוא ביסקויט שקיים רק באי סנטה מריה. לביסקויט זה צורת משולש ובעבר נהגו הסבים לתת לנכדיהם את הביסקוויטים הגדולים ביותר. סדנא בהכנת המתוקים המקומיים נערכת ע"י Eduarda Bairos באי סנטה מריה.

הכנת ממתקי שוקולד עם מלונים

גידול מלונים באי סנטה מריה החל עם ההתישבות האירופית במקום במאה ה-16. המלונים הם גידול אידיאלי באי מבחינת האדמה והאקלים ועם הזמן המלונים מסנטה מריה נחשבו לגידול חקלאי בעל חשיבות כלכלית. סדנא בהנחיית השף Roberto Cabral מלמדת להכין ממתקי שוקולד משולבים עם מלון.