כך האיים האזוריים מצליחים להישאר שמורת טבע בתולית

מכתש טיפוסי באיים האזוריים

מכתש טיפוסי באיים האזוריים


בשנה שעברה לאחר 5 ימים באי סאו מיגל, האי הגדול מבין תשעת האיים האזוריים הבנתי שני דברים:

  • האחד – היופי של המקום הזה לא דומה לשום דבר אחר שחוויתי וקשה לתאר את השילוב בין הרי הגעש, המעיינות החמים, כפרי הדייגים המבודדים והגבעות הירוקות. הדבר הכי קרוב שמצאתי הוא שילוב של אירלנד שפוגשת את הוואי באיסלנד. אני יודע שזה נשמע מגושם, אבל זו בדיוק ההוכחה שמראה כמה קשה לתמצת את מה שיש לאי הזה להציע.
  • שנית – האיים האזוריים הוא סוג של סוד שידוע רק למעטים. כשמוסיפים לזה את העובדה שהאיים עצמם מיושבים בדלילות (ראיתי רק אוטובוס תיירים אחד בכל שהותי באיים) מתקבלת תוצאה אחת – איים שמחכים אך ורק לכם.

כדאי להזדרז ולתפוס מקומות לפני האמריקאים

אבל כדאי לכם להזדרז כי מספר התיירים האמריקאים בלבד באיים האזוריים גדל ב-2017 בכ-30%. למעשה, בכל שנת 2017 התיירות לאיים גדלה ב-14% והגיעה לכ-700,000 איש. אמנם מדובר בזינוק מסיבי, אבל האיים האזוריים עדיין לא מוכרים בקרב ציבור התיירים הרחב.


תכנון טיולים באנר

אם נשווה את האיים האזוריים לאיסלנד, אטרקציה תיירותית נוספת, מתברר שאין מה לדאוג. באיים האזוריים כולם מתגוררים כ-250,000 איש וביקרו בהם כאמור כ-700,000 איש בשנה. לעומתם, באיסלנד מתגוררים כ-330,000 איש וביקרו בה כ-2 מיליון אנשים בשנת 2017 בלבד.

airalo ad

אם זה נראה לכם מקרי אתם טועים לגמרי, כי עוד ב-2015 ממשלת האיים האזוריים הגבילה את מספר התיירים האפשריים במקום. למשל, הגדירה מכסה מקסימלית של 20,000 מיטות אירוח זמינות במלונות רשמיים ו-300 באפשרויות אירוח אחרות (Airbnb למשל).

הספירה לאחור ל-2019 התחילה מזמן

בנוסף, הממשלה המקומית עשתה הכל כדי שהאיים האזוריים יהיו האיים הראשונים בעולם שיוכרו כאיים בר-קיימא. כדי לקבל את ההכרה הצפויה ב-2019 ע"י ארגון  EarthCheck , גופי התיירות במדינה מתאימים את עצמם כבר עכשיו לתקנות שונות, למשל בתחום המחוייבות החברתית, שימור הסביבה, ניהול אחראי של הקרקע ועוד. רוב הסימנים מראים שהאיים הולכים לקבל את ההכרה הנכספת כי כבר עכשיו הם שמורת טבע, למשל באי סאו מיגל 29% מהשטח היבשתי מוגדר כפארק לאומי. באיים כולם יש 60 אזורים ימיים מוגנים ו-3 איים (קורבו, גרסיוסה ופלורס) הוכרזו ע"י אונסק"ו כשמורות ביוספריות.

אבל האיים האזוריים לא חדשים בתחום הזה. למעשה, כבר ב-2013 הם נבחרו כיעד התיירות בר-הקיימא האיכותי בעולם ע"י QualityCoast – ארגון ששופט קיימות בקהילות ימיות. האיים האזוריים נכללים גם בקביעות ברשימת היעדים השנתיים הטובים ביותר ע"י ארגונים ירוקים שונים.

תיירות שבה כולם מנצחים

אפשר לראות בזה מערך של אינטרסים ואפשר לראות בזה תיירות שבה כולם מנצחים. התיירים מודעים יותר מתמיד לטביעת הרגל האקולוגית שהם משאירים והאיים נהנים מתווית של איכות. אמנם באיים האזוריים הגישה האקולוגית התחילה כגימיק שיווקי כדי לבדל אותם מאיים אחרים במערב אירופה (למשל איביזה ומדיירה), אבל מכיוון שכולם מרוויחים מזה נראה שמה שקרה זה שהגימיק הפך למציאות.

למעשה, יותר ויותר באיים האזוריים מבססים את פרנסתם על תיירות ולא על תעשיות מסורתיות (חלב, דיג וכו'), כך שמדובר בחלופה כלכלית מוצלחת במיוחד. עם זאת, אין מנוס מהגבלת מספר התיירים במקומות הפופולריים במיוחד באיים, למשל המעיינות החמים Caldeira Velha ואתר הצלילה וילה פרנקה.

לכן, הדרך הטובה ביותר להבטיח את מקומכם במקומות אלו היא להזמין מקומות מראש. למשל, ביקור במעיינות החמים Caldeira Velha מומלץ שייעשה במסגרת טיול של יום שלם בחלק המערבי של האי סאו מיגל שכולל ארוחת צהריים או במסגרת טיול בסגנון הכל כלול.

בנוסף, ישנה מגמה לשכנע תיירים באמצעות טיסות זולות לבקר באיים הפחות פופולריים. אבל ככלל ממשלת האיים האזוריים עושה הכל כדי לא להיות איסלנד הבאה. ובמילים אחרות – קחו לשם טיסה, ומהר…