מוזיאון הורטה

מוזיאון הורטה הוא מוזיאון היסטורי אזורי ובבסיסו הרצון להציג את האזור באופן מגוון ואיכותי. המוזיאון מרכז בתוכו מאגר של של אוספים מגוונים מבעלות פרטית וציבורית. אוספים אלו כוללים פריטים מהמאה ה-16 ואילך בנושאים אתנוגרפיה, חקלאות, היסטוריה, אמנות, גאולוגיה ועוד.

מבנה מוזיאון הורטה

מבנה מוזיאון הורטה

מוזיאון הורטה נפתח בשנת 1977 בבניין מהמאה ה-18 ששימש אז כמכללה נוצרית והוא הוגדר כמונומנט אזורי. המוזיאון משקיף על העיר הורטה שבאי פאיאל ובכניסה אליו נמצאת כיכר בעלת סגנון אדריכלי ייחודי, כיכר Duque d'Ávila e Bolama. הבניין שבו נמצא המוזיאון הוא גם כן ייחודי כי הוא אינו גמור. הסיבה לכך היא העובדה שהישועים אשר בנו אותו גורשו מהאיים האזוריים בשנת 1760 ולא השלימו את בניית המבנה.

תערוכת הצילומים של מוזיאון הורטה

החל משנת 2000 המוזיאון כולל חלל בשם המרכז המוזיאוני Capelinhos ובו תערוכת צילומים קבועה. תערוכה זו מכילה צילומים משנת 1957 שתיעדו את ההתפרצות האחרונה של הר הגעש קפלינוס. התערוכה מוצגת במוזיאון זה החל מ-1997 אך החל משנת 2000 היא זכתה לחלל נפרד. המוזיאון מציג גם את עבודתם של אמנים מקומיים נוספים כמו António Dacosta, Sousa Pinto ו-Vieira Lusitano.

גילוף בגרעיני פירות

החל משנת 1980 מוצגת במוזיאון תערוכה ייחודית נוספת שמהווה את גולת הכותרת של המוזיאון. תערוכה זו מציגה את האבולוציה ואת ההיסטוריה של הניווט באמצעות דגמים מוקטנים (בניינים, אנשים וכלי שיט) מגרעיני פירות. גילוף גרעיני פירות היא אמנות ייחודית לאי פאיאל ותערוכה זו נחשבת לייחודית מסוגה בעולם. דגמים אלו נוצרו במשך עשר שנים ע"י האמן המקומי Euclides Rosa.

הקשר הנשיאותי

מוזיאון הורטה כולל גם את ביתו של Manuel de Arriaga, הנשיא הראשון של פורטוגל שהוא יליד הורטה ושגדל בה עד גיל 18 (אז עזב ללימודי משפטים בפורטוגל). הבית משקף לא רק את התקופה שבה נולד וגדל אלא מהווה מקום ללימוד אזרחות, בעיקר לעידוד ההשתתפות האזרחית בחיים הפוליטיים.

בין הפריטים במוזיאון ניתן למצוא כאלו המשקפים תעשיות עתיקות כגון ייצור פשתן וכלי קרמיקה. כמו כן, במוזיאון פריטים שקשורים להיסטוריה של נמל הורטה. למשל: תחנת הטלגרף ששימשה כמרכז התקשורתי בין אירופה לצפון אמריקה במאות ה-19 וה-20.

הודות לתערוכות הייחודיות שבו, המוזיאון האזורי הורטה נחשב כיום לאחד מעשרת המוזיאונים הטובים באיים האזוריים. המיקום של המוזיאון מופיע במפה הזו:

סרטון קצר על נמל הורטה והאיזור שסביב המוזיאון