סיורים געשיים (Geotourism) באיים האזוריים

האיים האזוריים ממוקמים על 1766 הרי געש. תשעה מהם עדיין פעילים. מתחת לאדמה, כמעט 300 חללים וולקניים, ובהם מערות, נקיקים וסדקים. הנוף מלא בלועות געשיים יבשים, אגמי מכתשים ולועות עם מעיינות מים תרמיים. בים, יש מעיינות גיאותרמיים. הר פיקו, מלכותי ועם קונוס מושלם, נראה מרחוק כמגן על כל העושר הגיאולוגי הזה. השאריות מההתפרצויות הגעשיות של הארכיפלג מרשימות מאוד ונותרות כעדות לכוחו של הטבע, ומהוות בסיס לחוויות מיוחדות מאוד.


הר הגעש פיקו - מבט מתחילת המסלול

מידע שימושי

גישה

רק מספר מצומצם של מערות ונקיקים פתוחים לציבור. כ-270 מערות טבעיות ידועות בכל רחבי ארכיפלג. באחרונות ניתן לבקר למטרות מדעיות או למטרות ספורטיביות בחברתו של מדריך מקצועי ועם ציוד מתאים. ישנן חברות מקומיות שעובדות על ביקורי חֵקֶר מְעָרוֹת. ניתן גם לפנות למזכירות לאיכות הסביבה והים המקומית כדי לבקש אישור לבקר בחללים שלא נפתחו עדיין לציבור הרחב.

מתי?

באתרים הוולקניים של האיים האזוריים ניתן לבקר בכל ימות השנה. לרוב המערות הפתוחות לציבור הרחב יש שעות פתיחה קבועות במהלך חלק מהשנה (בדרך כלל באביב והקיץ). בחודשים האחרים, ניתן לבקר במערות בתיאום מראש.


תכנון טיולים באנר

לאורך כל השנה, תמיד יכולה להיות תופעות וולקניות באוויר הפתוח. עם זאת, אנו ממליצים לשים לב לשינויים במזג האוויר, בעיקר בחודשי החורף, כדי שתהנו מהתצפיות והמסלולים המתאימים ביותר.

airalo ad

מה להביא?

כדי ללכת על שבילים רגילים ולצפות בתופעות הגעשיות מעל פני הקרקע אתם רק צריכים להיות מוכנים ללמוד יותר ולבוא עם לבוש הולם להליכה וטיפוס. נעליים מתאימות הן חשובות מאוד. הדבר נכון גם לגבי המערות הוולקניות. ציוד מתאים לביקור במערות, כגון קסדות ופנסים, מסופק על ידי המדריכים לפני שהביקור מתחיל.

יום משפחה

ביקור בהרי געש הוא אירוע מיוחד מאוד, אחד שמשמח מבוגרים וילדים כאחד. באיים האזוריים, קל לתכנן מסלול שיתאים לכל המשפחה. יום יכול להתחיל בתצפית ואז, ירידה אל המעמקים, לאחת המערות שהוכנו למטרה זו. אלה הם מקומות קסומים שזוכים להערכה רבה על ידי ילדים. מעל פני הקרקע, שבילי הליכה מאפשרים ליהנות מהנוף שמסביב ובכל פעם שמתחיל להיות קצת חם ומזיע, אפשר לקפוץ לטבילה בחופים ובבריכות הגאות שנוצרו עקב זרימת הלבה מההרים. לסיום, ביקור במוזיאון או במרכז מידע יענה על כל השאלות שהועלו במהלך יום הבילוי בעולם הגעשי שמעל ומתחת לפני האדמה.

מרכזי מידע

בכניסה לכל המערות שפתוחות לציבור יש מרכז מידע המציע מידע מפורט על המקום. על מנת להבין את המורשת הוולקנית של האיים האזוריים טוב יותר, כדאי לא להסתפק במרכז מידע אחד ולבקר במרכזי המדע השונים הממוקמים על האיים.

מרכז המידע המודרני – Centro de Interpretação Do Vulcão dos Capelinhos מרכז מידע נרחב על הר הגעש Capelinhos שבאי פאיאל. ממרכז המידע יוצא סיור מאוד אטרקטיבי מלווה בסרטים, הולוגרמות ומולטימדיה.

מקומות אחרים שמציעים ידע נוסף על התופעות הוולקניות של הארכיפלג כוללים מצפים ומוזיאונים, כגון:

אתרי חובה

האיים האזוריים נמצאים כרגע בשלבי הגשת בקשה להצטרף לרשת Geoparks הגלובלית ובכך מצפים לקדם ולהגן על המורשת הגיאולוגית של הארכיפלג. יוזמה זו גם שואפת להשיג פיתוח בר קיימא של האוכלוסייה במונחים סביבתיים, טריטוריאליים, כלכליים-חברתיים ותרבותיים. המורשת העשירה והמדעית, התיירות והנכסים הלימודיים של האיים האזוריים הם נקודות החוזק של הרשת הזו.

בטיחות

בכל פעם שאתם מבקרים במערה וולקנית, אתם חייבים להתקדם בזהירות ולנסות להתערב כמה שפחות במערכת האקולוגית. על מנת לשמר את המתנות שקיבלנו מהטבע יש כמה המלצות עשה ואל תעשה שכדאי לשים אליהן לב.

המלצות

  • הישאר קרובים למדריך. כך שכל בעיה שעלולה להתעורר – תפתר מהר.
  • שימו לב לקרקע עליהם אתם צועדים. יש בכל מקום סדקים, בורות ומהמורות שנובעים מהתצורות הגיאולוגיות השונות.
  • השמעו לכל הוראות המדריך.
  • טילו בצורה מוסדרת.

אסור:

  • להסיר את הקסדה או הפנס במהלך הביקור.
  • לכתוב על קירות המערות.
  • להסיר או להרוס תצורות גיאולוגיות.
  • לזרוק זבל.
  • לעשן.