האיים האזוריים https://azores.co.il אחד מעשרת המקומות המומלצים באירופה. כל מה שצריך לדעת כשמתכננים טיול לאיים האזוריים Sat, 30 Jun 2018 13:10:50 +0000 he-IL hourly 1 סיור במטע לגידול אננס Pineapples A Arruda https://azores.co.il/%d7%a1%d7%99%d7%95%d7%a8-%d7%91%d7%9e%d7%98%d7%a2-%d7%9c%d7%92%d7%99%d7%93%d7%95%d7%9c-%d7%90%d7%a0%d7%a0%d7%a1-pineapples-arruda/ Sat, 30 Jun 2018 13:04:40 +0000 https://azores.co.il/?p=2485 כלכלתו של האי סאו מיגל, האי הגדול ביותר באיים האזוריים התבססה במאה ה-19 על שלושה מוצרים: תה, טבק ואננס. נכון לתחילת המאה ה-20 האיים האזוריים אפילו היו היצואנים הגדולים ביותר של הפרי בעולם. כיום אמנם כלכלת האי מבוססת על תיירות, אבל ניתן להתרשם מתהילת העבר באמצעות ביקור במטע אננס – היחיד מסוגו באירופה. אמנם מזג […]

הפוסט סיור במטע לגידול אננס Pineapples A Arruda הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
כלכלתו של האי סאו מיגל, האי הגדול ביותר באיים האזוריים התבססה במאה ה-19 על שלושה מוצרים: תה, טבק ואננס. נכון לתחילת המאה ה-20 האיים האזוריים אפילו היו היצואנים הגדולים ביותר של הפרי בעולם. כיום אמנם כלכלת האי מבוססת על תיירות, אבל ניתן להתרשם מתהילת העבר באמצעות ביקור במטע אננס – היחיד מסוגו באירופה.

אננס

אננס

אמנם מזג האויר באיים האזוריים הוא ים תיכוני-טרופי והוא אינו מתאים לגידול אננס שנחשב לפרי טרופי אמיתי. אבל המקומיים כאן מצאו פתרון גם לזה, ממש כמו שהם מצאו פתרונות יצירתיים לבעיות קיומיות נוספות. הפתרון שנמצא הוא גידול אננס בכ-6000 חממות זכוכית שצבועות לבן כדי להימנע מאור השמש הישיר. ואגב, ארכיפלג האזוריים הוא המקום היחיד בעולם שבו מגדלים אננס בחממות.

החממות משחזרות את התנאים הטבעיים הדרושים לגידול אננס, כך שאמנם הביקור בחממות קשה מעט לאנשים (לחות גבוהה בחום רב) אבל טוב לאננס. מסתבר שככה האננס לא רק גדל מהר יותר אלא הוא גם טעים יותר ואורגני. ממש לתפוס שתי ציפורים באננס אחד. סיור בחממות האננס שבסאו מיגל הוא סיור במוזיאון חי שמנציח תרבות ייחודית כך שלדעתנו הוא בגדר חובה.

כדי ל”אלץ” את האננס לגדול במהירות ובאופן אחיד, לאחר כ-4 חודשים מהשתילה, המגדלים סוגרים את דלתות החממות בלילות ומדליקים בהם מדורה. מסתבר שהשריפה גורמת לאננס לרצון להנציח את המין או אם תרצו – “בייבי בום” גרסת בוב ספוג. אמנם הפעולה הזו מתרחשת רק במשך 5-8 ימים אבל מסתבר שהיא עובדת ולראייה – האננס של האיים האזוריים נחשב לטוב ביותר בעולם.

בטח תשמחו לדעת שניתן לבקר באחת מחממות האננס של Pineapples A Arruda בחינם כולל הדרכה, כך שאפשר לא רק לדעת הכל על גידול אננס אלא גם לשאול שאלות. למשל, הידעתם שבמקור האננס הגיע לאיים האזוריים מאפריקה והוא אינו גידול מקומי אותנטי? הידעתם שנדרשות לאננס שנתיים תמימות כדי להגיע לגודל מלא?

בסיום הסיור תוכלו לרכוש מוצרים מאננס כמו עוגת אננס, ליקר אננס שמיוצר ע”פ מתכון משפחתי בן 5 דורות, ריבה וסבונים שניתן לקנות רק כאן. החנות נמצאת במקום ששימש בעבר כבית אריזה לאננס ואמנם קשה לעמוד בפיתוי של האננס, אבל מצד שני מדובר במזכרות אננסיות ייחודיות שלא תמצאו במקום אחר כך שמדובר בשופינג לגמרי מוצדק.

מידע חשוב נוסף

שעות הפתיחה

אפריל – ספטמבר – כל יום מתשע עד שמונה

אוקטובר – מרץ – כל יום מתשע עד שש

הפוסט סיור במטע לגידול אננס Pineapples A Arruda הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
חופשה בקורבו – טיפים לחופשה בלתי נשכחת https://azores.co.il/%d7%97%d7%95%d7%a4%d7%a9%d7%94-%d7%91%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%95-%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%97%d7%95%d7%a4%d7%a9%d7%94-%d7%91%d7%9c%d7%aa%d7%99-%d7%a0%d7%a9%d7%9b%d7%97%d7%aa/ Fri, 08 Jun 2018 05:05:51 +0000 https://azores.co.il/?p=2474 האי קורבו באיים האזוריים נחשב יעד מושלם לחובבי צפרות, מחפשי שלווה אמיתית ולכל מי שרוצה לחוות את חיים פורטוגליים מסורתיים כמו שהיו בפורטוגל עצמה לפני עשרות שנים. אתם יכולים להיות רגועים, כי בניגוד לאיים האחרים בארכיפלג ולמרות שגם מוצאו של האי הזה וולקני כמו האחרים, לא נרשמה פעילות סייסמית בקורבו. אבל קודם כל קצת רקע כללי כדי […]

הפוסט חופשה בקורבו – טיפים לחופשה בלתי נשכחת הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
האי קורבו באיים האזוריים נחשב יעד מושלם לחובבי צפרות, מחפשי שלווה אמיתית ולכל מי שרוצה לחוות את חיים פורטוגליים מסורתיים כמו שהיו בפורטוגל עצמה לפני עשרות שנים. אתם יכולים להיות רגועים, כי בניגוד לאיים האחרים בארכיפלג ולמרות שגם מוצאו של האי הזה וולקני כמו האחרים, לא נרשמה פעילות סייסמית בקורבו. אבל קודם כל קצת רקע כללי כדי שתבינו את הקסם הגדול של האי הקטן הזה…

האי קורבו - נוף טיפוסי

האי קורבו – נוף טיפוסי

האי קורבו

קורבו הוא האי הקטן ביותר מתוך 9 האיים באיים האזוריים (רק 17 קמ”ר) והוא התגלה בשנת 1452, ממש ביחד עם האי השכן פלורס. עם זאת, האי יושב רק במאה ה-16 ע”י עבדים שנשלחו למקום לעיבוד אדמה ולגידול בקר. כיום מתגוררים במקום כ-500 איש בעיקר בעיירה שנושאת את שם האי – וילה דו קורבו.

מבחינה היסטורית אולי קורבו היא אי מבודד שאף תייר לא טרח להגיע אליו, אבל האוכלוסייה המקומית מספרת סיפור שונה ומעניין הנוגע לעבר שלה. למעשה, אין מילה אחרת להגדיר את היכולת הקהילתית המקומית מלבד חוסן קהילתי, כי הם פשוט שרדו כנגד כל הסיכויים הודות לקשרים האנושיים ביניהם.

הקיץ באי לח במיוחד, החורפים קשוחים ואין בו לגונות כחולות ענקיות עם מים צלולים או שדות מרעה אינסופיים כמו באיים השכנים. אבל מצד שני הטמפרטורה באי קבועה כל השנה (בין 15-20 מעלות צלזיוס) והאמת היא שמזג האויר לא משנה מסיבה אחת – כי ברגע שתגיעו לקורבו תתאהבו בתושביו מהשנייה הראשונה.

האטרקציות המרכזיות באי קורבו

צפרות, טיולים, שחייה וצלילה הן הפעילויות הספורטיביות המרכזיות שניתן לבצע באי, אבל הפעילות המומלצת ביותר היא פשוט להיפגש עם הקהילה המקומית. אנחנו ממליצים להגיע ל-Largo do Outeiro שבו מתכנס הפרלמנט המקומי. אמנם תיתקלו במגבלות שפה אבל אנחנו בטוחים שתמצאו דרך לתקשר ושתזכרו את החוויה לתמיד.

שלא כמו באיים האחרים, בקורבו אין חברות תיירות שמארגנות סיורים ופעילויות ברחבי האי. לרוב חברות תיירות בפלורס מארגנות גם טיולים בקורבו, אבל כדאי לכם להגיע לקורבו ולחקור את האי בעצמכם, למשל לצאת לטיול בן שעתיים ללגונה היחידה באי ששמה Caldeirao. ואתם יכולים להסיר דאגה מלבכם, כי מכיוון שהאי קטן הכל נמצא במרחק הליכה.

 

לגואה דה קלדייראו - Lagoa do Caldeirão

לגואה דה קלדייראו – Lagoa do Caldeirão

ארועים תרבותיים מרכזיים בקורבו

אמנם רוב הארועים התרבותיים בקורבו מבוססים על תאריכים דתיים, אבל האוכלוסייה המקומית לאו דווקא אדוקה בדתה אלא יותר טובה בארגון אירועים מוצלחים, כך שהארועים לא רק מבוססים על דת אלא על כיף של ביחד. האירוע המפורסם ביותר מתקיים ב-15.8 ונערך לכבוד גבירתנו של הניסים. החגיגה יכלה להיות בקלות עוד ארוע דתי מני רבים, אבל בקורבו מתווסף לכך סיפור אמיתי על פיראטים.

מה לאכול בקורבו?

מכל האיים האזוריים האוכל בקורבו נחשב לטעים ביותר ויש לזה סיבה – הודות לריחוק ולבידוד של האי אין לאנשיו ברירה אלא להסתמך על התוצרת המקומית. אוכל אורגני כאן הוא לא מגמה היפסטרית כמו במקומות אחרים אלא הכרח ומיומנות. חזיר, מאכלי ים טריים וגבינה בייצור מקומי מהווים את הבסיס הקולינרי של קורבו. הנקניקיות המקומיות מבשר חזיר נחשבות לאיכותיות במיוחד הודות לתבלינים ולטכניקת הבישול. תוספת נפוצה לנקניקיות הוא שורש טארו (Taro) אפוי או מטוגן בשמן עמוק.

פשטידת טארו

פשטידת טארו

פירות ים מקומיים מבושלים בקורבו בצורה הפשוטה ביותר והם טעימים להפליא מסיבה אחת – לא מוסיפים להם תבלינים כי הדג עצמו עשיר בטעמים. הגבינה המקומית דווקא מתובלת קצת ומלוחה ומיוצרת באמצעות טכניקות ומתכונים שעוברים מדור לדור. מומלץ להוסיף לה משהו מתוק כמו הלחם המתוק Massa sovada, שבלולים או אצות. ותאמינו לנו – זה הרבה יותר טעים ממה שזה נשמע…

מה לקנות בקורבו?

אם אתם רוצים לקנות מזכרות אותנטיות באי קורבו אנחנו ממליצים על שני מוצרים: מנעולי דלת מעץ בעבודת יד וכובעי צמר מצמר בצבעים כחול ולבן. אולי זה נשמע מוזר לרכוש דווקא מנעולים כמזכרות, אבל את המנעולים של קורבו לא ניתן להשיג או לראות בשום מקום אחר באיים האזוריים.

איפה ללון בקורבו?

מכיוון שהאי קורבו הוא האי הקטן ביותר בארכיפלג של האיים האזוריים, גם אפשרויות הלינה בו מצומצמות יותר ומסתכמות פחות או יותר במקומות הבאים

כך תגיעו לקורבו

יש טיסות לקורבו מפורטוגל ומיעדים אירופאים שונים וכן מאיים נוספים בארכיפלג – פלורס וסאו מיגל.

יש גם הפלגות סדירות במשך הכל השנה מפלורס לקורבו.

הפוסט חופשה בקורבו – טיפים לחופשה בלתי נשכחת הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
7 הדברים שאתם חיייבים לעשות באי פלורס https://azores.co.il/7-%d7%94%d7%93%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%90%d7%aa%d7%9d-%d7%97%d7%99%d7%99%d7%99%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a2%d7%a9%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%90%d7%99-%d7%a4%d7%9c%d7%95%d7%a8%d7%a1/ Sun, 20 May 2018 11:41:19 +0000 https://azores.co.il/?p=2465 האי פלורס שבאיים האזוריים נחשב לעיתים קרובות כגרסה מוקטנת של אירלנד או של שוויץ. הגבעות הירוקות, 8 הלגונות, מאות הנחלים, האגמים והמפלים יוצרים יופי מרהיב, טבעי ופראי שהדרך הטובה ביותר לתאר אותו הוא פשוט להשוותו למשהו שכולם מכירים. האי מוכר היטב למעטים בלבד והתיירות בהמוניה לא מגיעה אליו, כך שאם תבקרו בו בטיול הבא שלכם […]

הפוסט 7 הדברים שאתם חיייבים לעשות באי פלורס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
האי פלורס שבאיים האזוריים נחשב לעיתים קרובות כגרסה מוקטנת של אירלנד או של שוויץ. הגבעות הירוקות, 8 הלגונות, מאות הנחלים, האגמים והמפלים יוצרים יופי מרהיב, טבעי ופראי שהדרך הטובה ביותר לתאר אותו הוא פשוט להשוותו למשהו שכולם מכירים.

האגמים Negra ו-Comprida באי פלורס

האגמים Negra ו-Comprida באי פלורס

האי מוכר היטב למעטים בלבד והתיירות בהמוניה לא מגיעה אליו, כך שאם תבקרו בו בטיול הבא שלכם באזוריים, אתם תהנו (כמעט לבד) מ-143 קמ”ר של נוף וטבע. אמנם כדאי לבקר באי האקולוגי הזה במשך כל השנה, אבל אם אתם רוצים ליהנות גם ממזג אויר נפלא ולקחת חלק בחגיגות המקומיות הייחודיות – אנחנו ממליצים לכם להגיע בחודשים יוני-ספטמבר.

אגדה אורבנית טוענת שבאיים האזוריים גשום במהלך כל השנה אבל המציאות שונה לחלוטין. אמנם השמיים לרוב מעוננים ויש צפי תמידי לגשם, אבל בחודשי הקיץ תושבי האיים נהנים משבועות ארוכים של מזג אויר חם ושטוף שמש. עוד סיבה טובה לבקר במקום בקיץ…

קחו בחשבון שתנאי מזג האויר באי משתנים במהירות ולכן מומלץ לארוז מעיל גשם קליל. ואגב, אם אתם מעוניינים להגיע למקום בתקופות אחרות כדאי שתדעו מה צפוי לכם: טמפרטורות ממוצעות של  20-15. עכשיו אתם מבינים למה קוראים למקום גן עדן עלי אדמות?

בתי מלון מומלצים בפלורס תוכלו למצוא כאן

החלטתם שכן? הנה 7 דברים שאסור לכם לפספס באי

1. הפליגו לאורך חופי האי

אנחנו חושבים שכדי להכיר את פלורס באמת צריך לראות את האי מכל הכיוונים והזויות. אמנם תוכלו לעשות זאת במהלך הטיסה וההליכה הרגלית, אבל אין תחליף להפלגה שמגלה פינות נסתרות בחופי האי שלא תוכלו להכיר בשום דרך אחרת.

2. טיול רגלי בשבילי האי

אנחנו ממליצים גם לצאת לסיור רגלי בחוף בחברת מדריך מקומי. כך תוכלו להבטיח את בטיחותכם, לצפות את השנויים האפשריים במזג האויר ולהכיר כל מערה, מפל וסלע מקרוב כולל סיפורי אגדות ומעשיות מקומיות.

באי יש 4 שבילי טיול רשמיים והליכה רגלית היא אחת הפעילויות הפופולריות על התיירים. המשמעות היא שבטוח תמצאו את השביל שמתאים לכם גם אם אתם בטטות כורסא ידועות.

מומלץ להיכנס לאתר הרשמי של משרד התיירות המקומי כדי לבחור שביל טיול בהתאם לקושי, אורך וזמן הליכה נדרש. ועוד לא דיברנו על העובדה שכל השבילים פתוחים לציבור חינם אין כסף, כך שאתם גם נהנים מנופים מרהיבים וגם לא משלמים על זה כלום…

3. בדקו את בלוטות הטעם שלכם

האי יושב בהתחלה ע”י מהגרים מבלגיה ורק לאחר מכן ע”י מהגרים מפורטוגל, כך שמבחינת קולינרית הוא מגוון ומאתגר במיוחד. השילוב של הקרקע הוולקנית ורוח הים המלוחה נותן לתוצרת המקומית טעם פשוט שונה. למעשה, רוב מתכוני האי מבוססים על שני מרכיבים: שורשי טארו (Taro) ובטטות.

באי פלורס הפרות והחזירים משוטטים באופן טבעי במרעה הפתוח ואוכלים אך ורק עשב, כך שהבשר המקומי הוא אורגני לחלוטין על כל המשתמע מכך. בנוסף, יש במקום מפעל מקומי לייצור מוצרי חלב (בעיקר גבינה צהובה פיקנטית) ועבודתו מבוססת על מתכונים מסורתיים.

באי יחסי האהבה-שנאה עם הים ועם רוחות החורף באים לידי ביטוי גם באוכל. למשל, אחד המאכלים הפופולריים על המקומיים הוא קציצות מאצות. ועוד לא דיברנו על פירות הים והדגים שנמצאים פה בשפע שהופכים למעדן בשילוב שמן זית, חמאה, בצל ופטרוזיליה.

4. צאו להרפתקה

הצוקים והמפלים התלולים של האי הופכים את פלורס לאידיאלי לפעילויות אתגריות, למשל טיפוס צוקים, סנפלינג ועוד. צלילה אף היא מומלצת פה הודות למגוון המינים הימיים שבמים המקיפים את האי, למשל צלילה לספינת הקיטור האנגלית הטרופה שטובעה לחופי האי בתחילת המאה שעברה.

שלא כמו איים אחרים באים האזוריים (בעיקר פיקו ופאיאל), האי פלורס אינו נחשב ליעד לצפייה בלוויתנים. אבל אם אתם מגיעים לאי באמצעות מעבורת מהאי קורבו – רוב הסיכויים שתראו לוויתנים או לפחות דולפינים גם אם לא תכננתם זאת. אנחנו חושבים שהאי נקרא האי הורוד כי הוא מתאים לאופטימיים במיוחד, אבל את זה תצטרכו לבדוק בעצמכם.

5. חגגו עם המקומיים

היחס בין התושבים לאלוהים מקבל כאן משמעות אחרת. אמנם רוב המקומיים הם קתוליים כמו במולדתם פורטוגל, אבל נדמה שהקשר הדתי כאן מבוסס יותר על תקווה (בגלל תנאי הקיום הקשים) מאשר על תיאולוגיה.

המשמעות היא שבאירועים הדתיים התכופים בחודשי הקיץ משתתפת כל האוכולוסיה המקומית מגדול ועד קטן. אמנם לא תמיד ברורים המקורות לחגיגות באי אבל מאמינים שהם קשורים לאיזבל – מלכת ספרד באמצע המאה ה-13.

וכמו בכל אי באיים האזוריים, גם לאי פלורס יש את הוריאציה שלו לחגיגות רוח הקודש. פה למשל הם כוללים ארוחת צהריים ביום ראשון שמכילה מרק בשר עשיר, לחם ספוגי ובשר צלוי. וזה לא הכל כי כל סוף השבוע שלפני כולל מופעי מוסיקה שונים, בזארים שונים והגרלות.

6. למדו על העבר

ציד הלוויתנים שימש כאחד מאמצעי הקיום החשובים באיים האזוריים. מכיוון שתנאי מזג האויר הם לא צפוים ויכולים להזיק ליבולים חקלאיים, המקומיים בעבר עסקו בציד לוויתנים, עיבוד העורות ויצוא השמן, העצמות והשיניים של הלוויתנים. כיום הלוויתנים הם מין מוגן והם שינו את פרנסת המקום: מציד שלהם לתיירות שמבוססת על צפייה בהם.

מפעל הלוויתנים הישן בסנטה קרוז (העיר העיקרית של האי פלורס) הפך למוזיאון, כך שתוכלו לעקוב אחר תעשיית ציד הלוויתנים לאורך הדורות. אנחנו ממליצים לצפות בסרט התיעודי שמוקרן במקום שעוקב אחר שגרת חייו של צייד לוויתנים. אמנם חלק מהתמונות קשות לצפייה אבל אתם יכולים להתנחם בעובדה שזה כבר לא קורה.

7. קפצו לאי השכן קורבו

האי קורבו נמצא במרחק הפלגה של 45 דקות מפלורס, כך שחבל לוותר על ההזדמנות ולא להגיע גם אליו אם אתם כבר פה. מבחינה גאוגרפית שני האיים האלו נחשבים למבודדים ביותר בארכיפלג אבל הם למעשה מרכיבים שלם אחד מבחינה קהילתית.

האי קורבו הוא האי הכי קטן בארכיפלג (17 קמ”ר) ומספר תושביו מועט במיוחד (פחות מ-400), כך שאתם נהנים מאי ייחודי ומסקרן שכבר כבש לבבות ברחבי העולם. הידעתם שסרטון הפרסומת לקוקה קולה שהוקרן במהלך גביע העולם בכדורגל ב-2014 צולם פה?

אנחנו ממליצים להקדיש לקורבו לכל הפחות יום אחד כדי להכיר את העיירה היחידה באי, את סיפורי הפולקלור המקומיים על פלישות הפיראטים, את ההיסטוריה התרבותית של האי ואת לוע הר הגעש Caldeirão.

איפה מומלץ לישון בפלורס?

‪Hotel Ocidental‬ – מלון זה נמצא בבעלות משפחתית וכל חדריו פונים לים, כך שלכם מובטח יחס חם, מיקום ונוף מרהיבים. המלון נמצא בקרבת בריכות שחייה טבעיות ואנחנו ממליצים לא לוותר על שחיית בוקר.

בדלפק הקבלה במקום יוכלו לעזור לכם עם כל הפעילויות הנ”ל, למשל להזמין עבורכם מקום במעבורת לקורבו, להמליץ על מדריך מקומי, להתאים לכם את שביל ההליכה ועוד. ועוד לא דיברנו על המחירים הסבירים…

מלון Aldeia da Cuada – מלון זה נמצא בכפר (הנה קישור למאמר שלם עליו: “הכפר הנידח שהפך למקום הכי רומנטי באירופה“) מבודד שננטש עם עזיבת תושביו לארה”ב בשנות ה-60. המלון כולל 17 בתי חווה משופצים ששמרו על העיצוב המקורי, כך שאתם יכולים להינות משקט ושלווה בסגנון הישן. המלון כולל אלמנטים מודרנים כמו אינטרנט אלחוטי ואנחנו ממליצים לא לוותר על ארוחת הבוקר – חגיגה של מוצרים מקומיים שמוגשים כיד המלך.

הפוסט 7 הדברים שאתם חיייבים לעשות באי פלורס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
המדריך השלם לטיול של 4 ימים באי סאו מיגל https://azores.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%99%d7%9a-%d7%94%d7%a9%d7%9c%d7%9d-%d7%9c%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%a9%d7%9c-4-%d7%99%d7%9e%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%90%d7%99-%d7%a1%d7%90%d7%95-%d7%9e%d7%99%d7%92%d7%9c/ Fri, 11 May 2018 06:23:16 +0000 https://azores.co.il/?p=2452 האי סאו מיגל נחשב לגולת הכותרת של האיים האזוריים. אל האי מגיע כמעט כל מי שמתכנן טיול באיים האזוריים והוא למעשה נקודת המוצא לטיולים בארכיפלג. מכיוון שכך, הכנו עבורכם מסלול בן 4 ימים באי שמתאים לכולם. מסלול לא מאתגר מאוד מצד אחד ומצד שני לא משעמם. אבל לפני הכל יש כמה דברים שאתם צריכים לדעת על המסלול: […]

הפוסט המדריך השלם לטיול של 4 ימים באי סאו מיגל הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
האגמים בסאו מיגל

האגמים בסאו מיגל

האי סאו מיגל נחשב לגולת הכותרת של האיים האזוריים. אל האי מגיע כמעט כל מי שמתכנן טיול באיים האזוריים והוא למעשה נקודת המוצא לטיולים בארכיפלג.

מכיוון שכך, הכנו עבורכם מסלול בן 4 ימים באי שמתאים לכולם. מסלול לא מאתגר מאוד מצד אחד ומצד שני לא משעמם. אבל לפני הכל יש כמה דברים שאתם צריכים לדעת על המסלול:

  • המסלול מיועד לאלו שמבקרים באי בפעם הראשונה ונעים בו עם רכב שכור צמוד.
  • מומלץ לבלות בכל מקום לפחות שעה כדי לספוג את האוירה הייחודית שלו.
  • המסלול גמיש וניתן לשנות אותו בהתאם לתנאי מזג האויר באי.

יום 1 – מערבה מכאן

שביל הטיול  Vista Do Rei

הלגונה Sete Cidades היא הנוף הכי מוכר של האי וניתן לראות אותה בכל חוברת, פוסט או מודעה שמפרסמת את האיים האזוריים. הדרך הטובה ביותר לצפות בנוף המדהים הזה הוא מהשביל Vista Do Rei מסיבה אחת – הם נמצאים בדיוק במרחק הנכון לתצפית המושלמת.

אנחנו ממליצים גם לנסוע לאורך דרך העפר Cumeeiras שבה נערכת אליפות העולם במירוצי ראלי. ובל נשכח שבשביל זה נמצא המלון הכי מפחיד בעולם – מונטה פאלאס. מלמעלה גם תיהנו מאשליה אופטית ייחודית: הלגונה תיראה לכם כאילו היא מורכבת משני אגמים בצבעים שונים.

האגדה המקומית טוענת שרועה ירוק עיניים ונסיכה כחולת עיניים התאהבו, אך מכיוון שנאסר עליהם לראות זה את זה הם בכו עד שדמעותיהם יצרו שני אגמים – אחד ירוק ואחד כחול. זו כמובן טעות והצבע נובע מהעובדה שהאור משתקף בצורה שונה בגלל הרכב האצות שבאגמים.

 

Miradouro da Boca

אמנם הנוף ממרומי Vista Do Rei מרשים במיוחד, אבל אל תוותרו על הנוף שנשקף מ- Miradouro da Boca. אמנם מדובר בהליכה של 5 דקות, אבל מלבד תצפית על ההרים והים תוכלו לראות גם את הלגונות Rasa ו-Santiago ביחד. למעשה, הנוף לאורך המכתש הוולקני של Sete Cidades לא השתנה כבר 22,000 שנה…

בטח תשמחו לדעת שהכניסה לשני המקומות היא בחינם ואנחנו ממליצים להגיע אליהם לעת ערב. חובבי הרומנטיקה ייהנו משקיעה לאור הצבעים המשתנים של השמיים, אבל גם חובבי האימה יהיו מרוצים לאחר ביקור בחורבות המלון. אנחנו לא שוכחים שהבטחנו לכם שהטיול מתאים לכולם.

Ponta da Ferraria

לאחר מכן אנחנו ממליצים לשחרר את השרירים ב Ponta da Ferraria, מפרץ קטן מוקף סלעי לבה ענקיים עם מי אוקיינוס חמים הודות למעיינות תרמים תת-מימיים. אנחנו ממליצים לא להגיע למקום בשפל כי אז המים חמים במיוחד.

הכפר Sete Cidades

אם נדמה לכם שאין מה לעשות במקום בשעות היום אתם טועים ובגדול. בכפר Sete Cidades שלצד הלגונה המפורסמת ניתן להינות מפעילויות שונות, למשל רכיבה על אופניים לאורך חוף הלגונה, שיט בקיאקים במימיה ועוד. בכל מה שתבחרו מובטחת לכם חוויה מסיבה אחת – אין שום דבר שמשתווה ללינה בתוך לוע של הר געש. רדום אמנם אבל עדיין הר געש…

נוף טיפוסי בסאו מיגל

נוף טיפוסי בסאו מיגל

יום 2 – פארק היורה ולוויתנים

צפייה בלוויתנים

צפייה בלוויתנים נחשבת לפעילות חובה לכל מי שמבקר באיים האזוריים, בעיקר אם אתם מגיעים בין אפריל ליוני. אמנם ניתן לוותר על החוויה בסאו מיגל אם אתם מבקרים באיים פיקו או פאיאל (כי שם יש יותר לוויתנים), אבל מצד שני תנאי התצפית בסאו מיגל נחשבים לטובים יותר. בכל מקרה מומלץ להזמין את הסיור לפחות יומיים או שלושה מראש בעונת השיא.

פונטה דלגדה

בשנים האחרונות העיר התעוררה לחיים עם מסעדות איכותיות, חנויות עם מזכרות ייחודיות ובתי קפה אופנתיים כך שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם לפספס אותה.

אנחנו ממליצים ללכת לאורך הטיילת המקומית (Avenida), לבקר בשוק החקלאי Mercado da Graça ולהתרשם מכנסיית Matriz. במקום יש מגוון בתי מלון כך שכל שתיאלצו לעשות הוא לבחור את המתאים לכם. והנה קצת ממה שמחכה לכם במקום:

Lagoa do Fogo

לאחר שהכרתם את העיר דרך הרגליים אנחנו ממליצים לצאת לסיור לאגם פוגו (Lagoa do Fogo). הרבה מאוד תיירים מסתפקים בתצפית אל האגם אבל אנחנו ממליצים לכם דווקא לרדת אל חופיו. ההליכה אורכת כחצי שעה (בירידה) אבל תיהנו מחוף פראי ודי פרטי.

המקום נחשב לאחד הרגישים באי מבחינה אקולוגית ולכן חשוב לשמור עליו, למשל לקחת את האשפה איתכם בחזרה, לא לשחות באגם לאחר מריחת קרם הגנה ולשמור על השקט. ואם אתם כבר פה – עיצרו לתצפית ב-Pico da Barrosa ותיהנו מנוף של חופי דרום וצפון האי ביחד. ואל תזלזלו כי זהו אחד המקומות הבודדים באי שניתן לעשות זאת.

Caldeira Velha

המקום נמצא באמצע הדרך בין Lagoa do Fogo וריביירה גרנדה והוא פשוט חובה. אלו שני מעיינות חמים שמוקפים בצמחיה שופעת, כך שמתקבלת תחושה ייחודית כאילו אתם בפארק היורה. בטח תשמחו לדעת שבניגוד לסרט, דווקא כאן יש חדרי הלבשה ומקלחות מודרניות.

הכניסה למקום כרוכה בתשלום סמלי ויש לנו המלצה מפתיעה: הביאו למקום דווקא את בגד הים הישן שלכם וזה מסיבה אחת – המינרלים שבמים יכולים להשאיר כתמים כתומים ונצחיים על בגד הים החדש.

איפה תעבירו אל הלילה?

קחו את מלון AZOR שבפונטה דלגדה. המלון הזה נבחר למלון הטוב ביותר לשנת 2016 ואנחנו כל הזמן מקבלים עליו ביקורות טובות…

יום 3 – אמא אדמה ורחצה לילית

Lagoa das Furnas – לגואה דה פורנאש

Lagoa das Furnas היא אחת מ-3 הלגונות המרכזיות באי והיא מלאה באטרקציות. בצד המערבי שלה יש כנסייה גותית ובצידה המזרחי מעיינות חמים וגייזרים. אולי תופתעו לדעת אבל גייזרים אלו משמשים לבישול התבשיל המקומי Cozido das Furnas, כך שאתם מוזמנים לטעום ארוחה שבושלה כל כולה ע”י אמא אדמה. החוויה מובטחת.

Furnas – פורנאש

אזור זה של האי נחשב לאחד הפעילים מבחינה וולקנית, כך שאתם צפויים לראות ולהריח את כדור הארץ בזמן פעולתו. בכפר זה נהגו בעבר לבשל תירס באמצעות בוץ שבעבע ממעמקי האדמה, כך שאנחנו ממליצים לתת קפיצה למקום ומי יודע – אולי יתמזל מזלכם ותצפו בצורת הבישול הנדירה הזו?

Nordeste

אזור Nordeste נחשב לפראי ביותר באי סאו מיגל ובו תבלו בתוך צמחיה עבותה, צוקים תלולים וכבישים מפותלים. אנחנו ממליצים לעצור לתצפית בשני מקומות: Miradouro da Ponta do Sossego וב-Miradouro da Ponta da Madrugada.

וכמובן לא לשכוח לבקר ב- Farol do Arnel, המגדלור העתיק ביותר באיים האזוריים. כאן אנחנו ממליצים לוותר על הרכב ולרדת ברגל מסיבה אחת – הירידה תלולה במיוחד (35 מעלות).

בריכות המינרלים בפורנאש

אחת האטרקציות באי הן המעיינות החמים ובריכות המינרלים בפורנאש נחשבות לטובות ביותר. אמנם הבחירה קשה בין Poça Dona Beija (חמש בריכות בטמפרטורות שונות באויר הפתוח) ובין Parque Terra Nostra (בריכה ענקית בלב גן טרופי) אבל כדי לחסוך לכם את ההתלבטות אנחנו מציעים לכם לקחת לילה במלון Terra Nostra. השהות שם תקנה לכם גישה חופשית לפארק.

 

יום 4 – שיזוף, תה ומדיטציה

וילה פרנקרה דו קמפו

איון קטן זה משמש כאתר קפיצה למים בסדרת התחרויות Cliff Diving של רד בול, אבל הוא נחשב גם לאחד מאתרי השיזוף, הצלילה והשחייה הפופולריים ביותר באיים האזוריים. כדי להשתזף בראש שקט, מומלץ לעשות זאת על משטח הבטון של האי  כי החוף החולי היחידי שבאי נעלם לחלוטין בזמן הגאות וסוחף איתו הכל.

 

Lagoa do Congro

לגונה זו והמסלול אליה אינה מוכרים לרבים, כך שאתם נהנים מהליכה ביער הקריר שהיא כולה שלכם. השקט במקום מופרע רק ע”י שירת הציפורים ושחיית הדגים כך שזהו המקום המושלם להירגע. או במילים אחרות – מדיטציה אמיתית בלב הטבע.

Gorreana – גוראנה

מטע התה בגוראנה הוא היחידי באירופה שמייצר תה ירוק ותה שחור, שניהם באיכות הגבוהה ביותר שיש. ניתן לטעום את התה בחינם בחנות המפעל הצמוד, אבל מיד לאחר מכן צאו ממנו לטיול באחד מהשבילים. אנחנו בטוחים שאחת התמונות שתצלמו כאן תשמש כתמונת הקאוור שלכם בפייסבוק.

Porto Formoso

החוף הזה אינו נחשב לאטרקציית חובה בקרב המטיילים באי בפעם הראשונה, אבל אנחנו חושבים שגם אתם חייבים להתנסות בחוף וולקני אמיתי בצבע שחור. אמנם הנופים כאן קצת מוזרים, אבל הם מושלמים כדי להעניק שלווה אחרי כמה ימים אינטנסיביים.

Miradouro de Santa Iria

לסיכום הביקור שלכם באי אנחנו ממליצים על נקודת התצפית Miradouro de Santa Iria. מכאן נשקף חלק גדול מחופו הצפוני של האי והכי טוב לבוא בזמן השקיעה. לפי דעתנו זו הדרך הטובה ביותר להיפרד מהאי, אבל אתם חייבים להיות פה כדי להיווכח בכך בעצמכם.

טסים חזרה על הבוקר?

הנה כמה אפשרויות מומלצות ללינה בלילה האחרון שלכם בסאו מיגל.

ממשיכים לטייל באיים האזוריים?

קראו כאן עוד על:

הפוסט המדריך השלם לטיול של 4 ימים באי סאו מיגל הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
המרכז התרבותי בקורבו https://azores.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%a8%d7%9b%d7%96-%d7%94%d7%aa%d7%a8%d7%91%d7%95%d7%aa%d7%99-%d7%91%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%95/ Thu, 26 Apr 2018 18:36:53 +0000 https://azores.co.il/?p=2444 באי קורבו יש מרכז תרבותי, שהוא קודש לבנייה הייחודית של האי, Corvo Cultural and Environmental Interpretation Centre, למסורות המקומיות של האוכלוסיה המקומית ובו תערוכות מתחלפות המוקדשות לחיי היום של האי. תערוכות אלו יכולות להיות תערוכות צילום של הבנייה באי, מסורות מקומיות או תמונות מחגיגות הפסטיבלים באי. מלונות מומלצים בקורבו אדריכלות אזורית לאי יש בנייה בסגנון […]

הפוסט המרכז התרבותי בקורבו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
באי קורבו יש מרכז תרבותי, שהוא קודש לבנייה הייחודית של האי, Corvo Cultural and Environmental Interpretation Centre, למסורות המקומיות של האוכלוסיה המקומית ובו תערוכות מתחלפות המוקדשות לחיי היום של האי. תערוכות אלו יכולות להיות תערוכות צילום של הבנייה באי, מסורות מקומיות או תמונות מחגיגות הפסטיבלים באי.

Corvo Cultural and Environmental Interpretation Centre - המרכז התרבותי של קורבו

Corvo Cultural and Environmental Interpretation Centre – המרכז התרבותי של קורבו

מלונות מומלצים בקורבו

אדריכלות אזורית

לאי יש בנייה בסגנון יחודי. התושבים הראשונים שלו, שיישבו את האי לראשונה במאה ה-15, בנו את הבניינים הראשונים שם בעזרת אבן הבזלת המקומית. כיום הבניינים באי בנויים מבלוקים וצבועים לבן, אבל חלק קטן מבניית הבזלת המקומית נשמר, כולל מבנה המרכז עצמו.

אחד מהבתים הייחודיים האלו הם תחנות הרוח של קורבו (Moinhos De Vento). מדובר בשלוש תחנות רוח על דרך תחנות הרוח (Caminhos Dos Moinhos). צורתן ייחודית מאוד: בנויות כקונוס, הגג שלהן עשוי מעץ,ולפתח הכניסה המוגבה שלהן, מגיעים בעזרת מדרגות בזלת א-סימטריות.

טחנת רוח עם האי פלורס ברקע

טחנת רוח עם האי פלורס ברקע

בית ייחודי נוסף הוא הכנסייה שהוקדשה לקדושה Nossa Senhora dos Milagres. כנסייה זו, הבנוייה מאבני בזלת, נבנתה בשנת 1674 וחודשה במאה ה-18. חזיתה פונה לאוקיינוס האטלנטי. בתוך הכנסייה ישנו פסל פלמי של הקדוש – הפטרון של האי.

לחגוג קורבו סטייל

ימי חג ופסטיבלים הנחגגים על האי קורבו גם הם מוצגים במרכז. הפסטיבל החשוב ביותר הוא של “גבירתנו של הניסים (Nossa Senhora dos Miligres)”. מדובר בפסטיבל בן שבעה ימים. במהלכו המקומיים מתפללים, מדליקים נרות ומתכנסים לטקס המיסה שנערך ב-15 לאוגוסט. ערב לפני, ב-14 לאוגוסט, המקומיים מקיימים תהלוכת נרות בעיר. חגיגה נוספת שאף היא נערכת ב-15 לאוגוסט אחרי המיסה היא חגיגת המוזיקה שבאי. שמה של החגיגה הוא Festival dos Moinhos והיא חילונית יותר באופייה. אמנים מקומיים מנגנים בה יצירות מקוריות. היא מושכת מקומיים ותיירים כאחד.

האי הוא חקלאי באופיו. הבתים באי חלקם עדיין נבנים עם מכלאה לחזירים, לפרות ולתרנגולים. מחוץ לעיר היחידה באי, Vila Do Corbo, חקלאות היא הפרנסה העיקרית של תושבי האי. התוצרת החקלאית של האי מורכבת בעיקר ממוצרי חלב, כאשר גבינות הן ההתמחות העיקרית של האי. מכיוון שהרבה מן הגבינות מיוצרות מחלב צאן,כלומר חלב עיזים וכבשים, קיימת תעשיית צמר קטנה באי. המרכז מציג את תוצרי הצמר ותוצרי הטוויה המקומית של האי. מדובר בחקלאות מקיימת, כזו שנועדה בעיקר לספק את תצרוכת בני הבית. את עודפי התצרוכת החקלאית, מוכרים החקלאים בשווקי וילה דו קורבו. שטחי החקלאות באי מרוכזים בעיקר בצידו המזרחי ושוליה הצפוניים של העיר.

מלבד צורות הבנייה המקוריות על האי, תוצרי הצמר והטוויה המקומית והחגיגות הנערכות באי, במרכז נמצאת תצוגה של מנעולי הדלת מעץ הייחודיים לאי. בעלי מלאכה מקומיים מקורבו מייצרים אותם בעבודת יד. מנעולים אלו, המסמלים את סגנון החיים השליו באי, נחשבים לכאלו שמגדירים את האי קורבו. עבודות אומנות נוספות שמוצגות במרכז הם סריגה, רקמה ואובייקטים אמנותיים עשויים מצדפים.

הפוסט המרכז התרבותי בקורבו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
יומן מסע בפלורס https://azores.co.il/%d7%99%d7%95%d7%9e%d7%9f-%d7%9e%d7%a1%d7%a2-%d7%91%d7%a4%d7%9c%d7%95%d7%a8%d7%a1/ Thu, 15 Mar 2018 22:24:04 +0000 https://azores.co.il/?p=2436 אתחיל בהבטחה – לאי פלורס שבאיים האזוריים אני עוד אחזור, לא בגלל מה שראיתי אלא בגלל מה שלא ראיתי. למעשה, היו שתי סיבות עיקריות שבגללן הגעתי לפלורס: האגמים המפורסמים ותצורות הסלע הייחודיות ואלה בדיוק האתרים שפספסתי בגלל הערפל. למרות זאת נהניתי מכל רגע ב-3 הימים שהייתי בפלורס ובעיקר – הבנתי מקרוב למה הוא נקרא פלורס […]

הפוסט יומן מסע בפלורס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
אתחיל בהבטחה – לאי פלורס שבאיים האזוריים אני עוד אחזור, לא בגלל מה שראיתי אלא בגלל מה שלא ראיתי. למעשה, היו שתי סיבות עיקריות שבגללן הגעתי לפלורס: האגמים המפורסמים ותצורות הסלע הייחודיות ואלה בדיוק האתרים שפספסתי בגלל הערפל.

למרות זאת נהניתי מכל רגע ב-3 הימים שהייתי בפלורס ובעיקר – הבנתי מקרוב למה הוא נקרא פלורס (אי הפרחים). אמנם רוב הזמן שהייתי באי שרר בו ערפל, אבל הוא לא השפיע כהוא זה על הנאתי מהיופי של המקום.

‏‏פלורס - האיים האזוריים

‏‏פלורס – האיים האזוריים

בערב זה היה נחמד במיוחד, כי שירת הציפורים המקומיות הזכירה לי דווקא קולות של צפרדעים. אבל היי, באתי לאי הפרחים שכולו אהבה לטבע אז מבחינתי לצפות למשהו אחר הוא בגדר חוצפה. למזלי, אנשי המקום לא הושפעו ממזג האויר ונשארו מסבירי פנים ומכניסי אורחים. אפילו הפרות המקומיות היו חביבות וגם האוכל המקומי היה לי טעים, אז מי אני שאתלונן?

לשלב ישן וחדש

אמנם קירות האבן העבים של המלונות והבתים המקומיים מממסכים אותות אלקטרוניים (הן של טלפונים ניידים והן של אינטרנט אלחוטי), אבל אני מצאתי שזה דווקא טוב. מצד אחד זו הזדמנות לצפות שוב בנוף המרהיב ומצד שני אופציה להתעדכן ברכילות המקומית, כי לא רק תיירים יוצאים החוצה כדי לבדוק מה חדש במייל שלהם.

בכל מקרה, אני ממליצה לא לוותר על אביזרים מודרנים כמו שקפכפים הגישה למפלים באי (למשל Poço do Bacalhau) חלקלקה במיוחד למרות השביל המסומן והאיכותי. ולא – אל תוותרו על זה, כי הדרך לשם רצופה בנוף חקלאי מרהיב של טחנות מים ישנות ותעלות השקיה. אז מה אם שקפכפים יצאו מהאופנה כבר?

טוב, נו, שכנעתם, קחו שורש.

אז מה עשינו למרות הערפל?

מכיוון שבפלורס מזג האויר משתנה בדרמטיות מקצה לקצה למרות גודלו המזערי של האי (16 על 12 ק”מ), החלטנו לצאת ל- Fajã de Lopo Vaz וזה היה רעיון טוב, אבל הביצוע קצת פחות. איכשהו פרח מזכרוני שהאי וולקני וכולל צוקים תלולים כך שההגעה למקום בעייתית משהו, במיוחד בסופי שבוע (שאין בו תחבורה ציבורית) ולאלו כמונו שויתרו על האופציה של רכב שכור.

Caldeira Comprida פלורס

Caldeira Comprida פלורס

אמנם השביל לחוף כולל מדרגות ומעקות אבל מומלץ להסתייע גם במקל הליכה מסיבה אחת – באיזה שהוא שלב גם הרגליים שלכם יתחילו לרעוד מרוב מאמץ. וכמובן ואולי יוצר לציין שהמאמץ משתלם ובגדול. והטיפ שלי: הצטיידו בחטיפי אנרגיה כי לכל אורך הדרך אין שום מכולת או בית קפה. ותאמינו לי – תצטרכו אותם.

מתכננים טיול לשם? מלונות מומלצים בפלורס תוכלו למצוא פה. אני מבטיחה לעדכן בפעם הבאה שאהיה באי הקסום הזה ובינתיים תהנו מהסרטון…

מקור: juliedawnfox.com

הפוסט יומן מסע בפלורס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
הר הגעש קפלינוס https://azores.co.il/%d7%94%d7%a8-%d7%94%d7%92%d7%a2%d7%a9-%d7%a7%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%a1-2/ Sun, 25 Feb 2018 21:32:04 +0000 https://azores.co.il/?p=2424 קפלינוס הוא כפר דייגים קטן בחלק המערבי של האי פאיאל שבאיים האזוריים ועד 1957 המקום היה שוקק חיים כשתושביו התפרנסו בכבוד מציד לווייתנים. הטכניקה אז הייתה פשוטה ויעילה, אחד התושבים תפקד כתצפיתן שזיהה את תנועת הלווייתנים במים הודות לקצף ולסילוני המים שלהם ובאותו הרגע היה מזעיק את חבריו ששטו אל הלוויתן במטרה לצודו. הכל השתנה ב-27.9.1957 […]

הפוסט הר הגעש קפלינוס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
קפלינוס הוא כפר דייגים קטן בחלק המערבי של האי פאיאל שבאיים האזוריים ועד 1957 המקום היה שוקק חיים כשתושביו התפרנסו בכבוד מציד לווייתנים. הטכניקה אז הייתה פשוטה ויעילה, אחד התושבים תפקד כתצפיתן שזיהה את תנועת הלווייתנים במים הודות לקצף ולסילוני המים שלהם ובאותו הרגע היה מזעיק את חבריו ששטו אל הלוויתן במטרה לצודו.

הר הגעש קפלינוס

הר הגעש קפלינוס

הכל השתנה ב-27.9.1957 כשאחד התצפיתנים זיהה קצץ וסילוני מים בים אבל להפתעת יורדי הים לא היו אלו לוויתנים אלא אדים רותחים שפרצו מקרקעית הים וסימנו את תחילתה של מערכת ארוכה של רעידות אדמה והתפרצויות געשיות. המערכת נמשכה כשנה (עד 24.10.1958) ונחשבה לחזקה במיוחד, למשל באחד הלילות נמדדו יותר מ-450 רעידות אדמה שונות.

חיבוק אמריקאי מפתיע

הלבה יצרה הר געש חדש שאף הוא פלט לבה, המגדלור המקומי כוסה באפר געשי עד מחציתו  והתושבים נותרו חסרי כל. אבל מצד שני – לאי פאיאל הקטן נוסף שטח אדמה של מספר קילומטרים ולעזרת התושבים הגיעה ישועה מפתיעה. סנטור אמריקאי צעיר, אחד בשם ג’ון קנדי, יזם הצעת חוק בשם “פקודת האיים האזוריים” שאפשרה את הגירתם לארה”ב.

המגדלור

המגדלור

כמחצית מתושבי האי היגרו ואת מקומם תפסו אקדמאים מפורטוגל שהגיעו למקום לצרכי מחקר והתאהבו בו. כיום הצמחיה במקום רק מתחילה לחזור לעצמה והנוף עדיין מעט צחיח. למעשה, הכל שחור מהלבה ואפילו האדמה נראית כאילו נלקחה מהירח. אבל המקום הוא גן עדן לגאולוגים ואתר עליה לרגל מסיבה אחת – הוא מאפשר לראות איך נראה הר געש מבפנים, כולל שכבות ומרקמים של סלעים וקווי מתאר מנוגדים שיוצרים משחקים של צבעים.

מלונות מומלצים באיזור

קפלינוס לא נשאר בעבר

אמנם ההתפרצות של הר הגעש (שהייתה ההתפרצות הגעשית האחרונה באיים האזוריים כולם) גרמה לרוב תושבי פאיאל להגר אבל המורשת הימית שלהם נשארה כאן. המגדלור הישן הפך למרכז מבקרים עם תערוכות מתקדמות ותצוגת מולטימדיה ונחשב לאתר חובה. טיפוס למרומי המגדלור מאפשר ליהנות מהנוף המרהיב ומחוויה חד-פעמית.

מוזיאון הורטה, פאיאל

מוזיאון הורטה, פאיאל

גם מוזיאון הורטה מקדיש תערוכת צלומים למקום. התערוכה מתעדת את ההתפרצות של הר הגעש ב-1957 ומשנת 2000 היא זכתה לחלל נפרד.

אם אתם הרפתקניים במיוחד, אתם מוזמנים לצעוד במסלול הליכה מעגלי מהמגדלור לפסגת הר הגעש ובחזרה. המסלול נמשך לאורך כ-3 ק”מ בלבד לאורך כשעתיים ברמת קושי בינונית, אך מכיוון שמדובר באזור רגיש (בכל זאת הר געש) נדרשת הרשמה מראש במרכז המבקרים. מומלץ גם להזמין סיור מודרך במקום אך גם במקרה זה נדרשת לכך הזמנה מראש במרכז המבקרים.

מזכרות שוות מהאיים האזוריים

הפוסט הר הגעש קפלינוס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
בית הספר לעבודות יד מסורתיות בסאו רוקו https://azores.co.il/%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%a1%d7%a4%d7%a8-%d7%9c%d7%a2%d7%91%d7%95%d7%93%d7%95%d7%aa-%d7%99%d7%93-%d7%9e%d7%a1%d7%95%d7%a8%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%a1%d7%90%d7%95-%d7%a8%d7%95%d7%a7%d7%95/ Thu, 01 Feb 2018 19:24:07 +0000 https://azores.co.il/?p=2413 בית הספר לעבודות יד מסורתיות בפיקו הוקם במטרה לאסוף, לשמר ולהפיץ את המסורת בת מאות השנים של עבודות היד של האי פיקו, למשל עבודות רקמה, קדרות ותחרה, הכנת תלבושות מסורתיות, הכנת בובות מתירס, אריגת כובעי קש ושטיחים, הכנת יצירות מעץ של סירות מיניאטוריות וכן הכנת יצירות אמנות שונות מקשקשי דגים, מעצי תאנה ומפפירוסים. בית הספרPico […]

הפוסט בית הספר לעבודות יד מסורתיות בסאו רוקו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
עבודה בחמר על האובניים

עבודה בחמר על האובניים

בית הספר לעבודות יד מסורתיות בפיקו הוקם במטרה לאסוף, לשמר ולהפיץ את המסורת בת מאות השנים של עבודות היד של האי פיקו, למשל עבודות רקמה, קדרות ותחרה, הכנת תלבושות מסורתיות, הכנת בובות מתירס, אריגת כובעי קש ושטיחים, הכנת יצירות מעץ של סירות מיניאטוריות וכן הכנת יצירות אמנות שונות מקשקשי דגים, מעצי תאנה ומפפירוסים.

בית הספרPico Santo Amaro Crafts School  כולל 3 חללים מרוהטים בריהוט מסורתי כך שהוא משמש גם כמוזיאון אתנוגרפי. בית הספר הוקם ע”י התאומות Conceição ו-Alzira Neves בכפר סנטו אמארו (Santo Amaro) שבאי פיקו ב-1986 אבל ההתחלה לא הייתה קלה. בתחילה הוא כלל רק 33 תלמידים ובשנים האחרונות הופסק המימון למקום (עד 2011 הוא מומן באמצעות FSE – הקרן החברתית האירופית). בנוסף לכך לא הגיעו מספיק תיירים למקום, כי סנטו אמארו לא היתה יעד מאוד תיירותי באיים האזוריים בכלל ובפיקו בכלל.

עם השנים בית הספר הקים סדנאות אמנות פתוחות לתיירים שהעלתה אותו על דרך המלך, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה תיירותית. כיום בית הספר כולל חנות מתנות עם מוצרים מקומיים (למשל ליקרים, ריבות מתאנים ועוד), מוזיאון אמנות ומגורים לאמנים ונמצא בבית שהוקם בסוף המאה ה-19. בית הספר גם מעביר קורסים לאמנים במטרה לשתף חוויות אמנותיות בין-תרבותיות, למשל באמצעות סדנאות משותפות עם אמנים מקומיים.

ציור על כלים בבית הספר למלאכת יד בפיקו

ציור על כלים בבית הספר למלאכת יד בפיקו

תוצרי בית הספר מוצגים באמצעות תערוכות, סדנאות וכנסים ברחבי האי, למשל במוזיאון הלוויתנים בכפר סאן רוקו. בשנת 2017 קיבל בית הספר תעודה שמעידה על תרומתו לקהילה מבחינה חברתית ותרבותית.

המקום פתוח למבקרים כל יום מ-09:00-17:00.

מלונות מעולים בפיקו – האי האפור

ואם אתם כבר כאן

אנחנו ממליצים לשלב ביקור במקום עם טיול באזור, בין האפשרויות המומלצות יש

  • טיול בין טחנות המים (Ladeira dos Moinhos) של הכפר סאו רוקו – שביל טיול PRC8PIC. הטיול מעגלי ונערך על דרך אספלט ושביל מרוצף בין הטחנות השונות, חלקו הראשון על קו המים וחלקו האחרון בין חומות הבזלת של הכפר. רמת הקושי של הטיול קלה למרות אורכו (כ-3.5 ק”מ) והוא נמשך כשעה. דבר אחד בטוח – אתם תיהנו מתצפית נוף מרהיבה על הכפר ותתרשמו מהטחנות המשופצות.
  • טיול מעגלי שמתחיל ומסתיים מנקודת התצפית Terra Alta ליד הכפר סנטו אמארו ונקרא PR7PIC. הטיול נעשה בסביבה מיוערת בין כרמים ושדות חקלאיים וכולל חציית גשרי אבן קטנים. במהלך הטיול תעברו ליד בית נטוש ששימש כמפעל לחמאה מקומית. גם דרגת הקושי של הטיול הזה נחשבת לקלה למרות אורכו (כ-6 ק”מ) והוא אורך כשעתיים הליכה.

הפוסט בית הספר לעבודות יד מסורתיות בסאו רוקו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
נשים מטיילות באיים האזוריים https://azores.co.il/%d7%a0%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%98%d7%99%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%90%d7%96%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%9d/ Fri, 19 Jan 2018 06:51:13 +0000 https://azores.co.il/?p=2406 האיים האזוריים נחשבים ליעד טיול בטוח במיוחד לנשים כי הפשע בהם מינימלי, בכל זאת אירופה… רוב הפעילויות באיים האזוריים מתאימות גם לנשים ולא מצריכות כושר קרבי.עם זאת, צריך לקחת בחשבון שבחלק מהאיים המסורת עדיין שולטת. כלומר לא מקובל מבחינה חברתית שנשים יוצאות לבלות ללא ליווי גברי והמשמעות היא אחת אם תעשו זאת – אתן צפויות […]

הפוסט נשים מטיילות באיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
אישה מכסה את הפנים עם סוודרהאיים האזוריים נחשבים ליעד טיול בטוח במיוחד לנשים כי הפשע בהם מינימלי, בכל זאת אירופה… רוב הפעילויות באיים האזוריים מתאימות גם לנשים ולא מצריכות כושר קרבי.עם זאת, צריך לקחת בחשבון שבחלק מהאיים המסורת עדיין שולטת. כלומר לא מקובל מבחינה חברתית שנשים יוצאות לבלות ללא ליווי גברי והמשמעות היא אחת אם תעשו זאת – אתן צפויות למבטים סקרניים ולהרמות גבה אבל לא מעבר לזה.

אם את מתכוונת לטייל לבד ולא עם החברות את יכולה להסיר דאגה מלבך – האיים האזוריים נכללו ברשימת 10 המקומות הבטוחים ביותר לטיול נשי עצמאי הודות לאוכלוסייה הידידותית, לנוחות ההתמצאות בהם, לקומפקטיות שלהם ולעובדה שממש קשה ללכת בהם לאיבוד.

בכל מקרה, אנחנו ממליצים בטיולים רגליים ובטרקים הן לנשים והן לגברים לשכור מדריך מקומי. השבילים יכולים להיות קשים לגישה לאחר הגשמים ואת שכיות החמדה האמיתיות שבאיים – רק המקומיים יגלו לכם.

לינה באיים האזורייםBooking.com


שופינג באיים האזוריים

סאו מיגל הוא האי המרכזי בארכיפלג. קניות מומלץ לעשות שם. מחפשות רעיונות למתנות מהאיים האזוריים? קראו את הכתבה הזו.

הפוסט נשים מטיילות באיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
המלון הכי מפחיד במקום הכי יפה בעולם https://azores.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%9b%d7%99-%d7%9e%d7%a4%d7%97%d7%99%d7%93-%d7%91%d7%9e%d7%a7%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%9b%d7%99-%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%91%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d/ Wed, 10 Jan 2018 23:37:38 +0000 https://azores.co.il/?p=2399 מלון Monte Palace הוקם ב-1983 ליד Vista do Rei באי סאו מיגל שבאיים האזוריים. במלון שכולל 170 מיטות ברמה של 5 כוכבים נבנו חדרים ענקיים, חצר פנימית מקורה, 2 מסעדות, 3 חדרי ישיבות, בר, בנק, מועדון לילה, מכון יופי והוא עוטר במדרגות לולייניות ובעיצוב יחודי בו התהדרו המלונות המפוארים בעולם דאז. בשנות ה-80 לא הייתה תיירות רבה […]

הפוסט המלון הכי מפחיד במקום הכי יפה בעולם הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
מלון Monte Palace הוקם ב-1983 ליד Vista do Rei באי סאו מיגל שבאיים האזוריים. במלון שכולל 170 מיטות ברמה של 5 כוכבים נבנו חדרים ענקיים, חצר פנימית מקורה, 2 מסעדות, 3 חדרי ישיבות, בר, בנק, מועדון לילה, מכון יופי והוא עוטר במדרגות לולייניות ובעיצוב יחודי בו התהדרו המלונות המפוארים בעולם דאז.

בשנות ה-80 לא הייתה תיירות רבה לאיים האזוריים. התוצאה היא שהיזמים הצרפתים והבלגים שבנו אותו פשטו רגל עוד לפני שאוכלס. המלון עמד בשיממונו מספר שנים עד שנת 1989. אז המלון נפתח מחדש תחת בעלות ממשלתית. אבל המזל הרע המשיך לרדוף את המקום: לאחר שנה של פעילות הוא פשט רגל שוב וסוגיית הבעלות עליו נדונה בבתי משפט. בינתיים הוא עומד שם, ענק אפור-ירוק, מתפורר ומוזנח.

מלון Monte Palace

מלון Monte Palace

סיבות אפשריות נוספת לכישלון היא המיקום הלא ממש תיירותי של המלון. בתיאוריה, הרעיון של בניית מלון 5 כוכבים על אי בלב הים ליד האגמים סטה סידדס נשמע פנטסטי ובטח עלה במוחו של יזם חרוץ שנפל במקרה על יום שטוף שמש. במציאות, התצפית מהמלון אל האגמים מכוסה בעננים רוב הזמן וזה ממש לא כיף לשלם כמה מאות דולרים ביום כדי לשבת בתוך ענן, עם מזג אוויר לח וגשם שיורד יותר מ -200 ימים בשנה.

ויתכן שזה היה פשוט ביש מזל מתמשך…

ברררר….

היום, הודות לאקלים הלח, הערפל הכמעט תמידי והטחב הירוק שמשתלט על כל קיר גורמים לתחושה מפחידה, קריפית כמעט, במיוחד בימים חשוכים או בלילה (תמונות נוספות פה). למעשה, המקום הפך ממלון יוקרה 5 כוכבים לאתר תיירות 5 כוכבים לחובבי אימה, תיירים שצפייה בלוויתנים וששכשוך במרחצאות של הרי געש פעילים כבר לא עושים להם את זה.

אם אתם חושבים על ביקור פה – רק אזהרה קטנה. המקום ממכר ולכן הביקור פה הוא על אחריותכם בלבד. חלקים נופלים מהתקרות לעיתים, הקומות התחתונות חשוכות, למדרגות הלולייניות אין מעקה, פיר המעלית פתוח ועוד ועוד כהנה וכהנה הפתעות. אבל כמובן שהתעוזה משתלמת והנוף שנשקף מהמלון מרהיב במיוחד, במיוחד למי שמעז ועולה לקומות העליונות והצפוניות שלו שמוארות באמצעות אור טבעי או לגג.

עוד משהו, אם אתם מגיעים לכאן כדאי שתזדרזו כי המלון משנה את פניו לאט לאט. לאחרונה הוא אירח תצוגה של האמן הספרדי Javier de Riba וכיום הוא עומד למכירה פומבית באינטרנט במחיר של מיליון וחצי יורו. השמועות טוענות שבאוקטובר 2017 הוא נמכר למשקיעים אסיאתיים במחיר של 380,000 יורו בלבד אבל כל עוד זו רק שמועה… שווה לכם לנסות, לא?

בכל מקרה, מלון או לא, מקום לינה אתם תהיו חייבים למצוא עכשיו. הנה כמה אפשרויות קרובות:

על שפת האגמים סטה סידדס נמצאים כמה מקומות אירוח קטנים. שימו לב במיוחד ל-Casa da Lagoa שעל הגדה המזרחית של האגם הצפוני, Quinta Da Queiró נמצא בצידו השני של האגם, אבל אנחנו הכי ממליצים על Sete Cidades Lake Lodge. בתי העץ הללו עם העיצוב העכשווי הפזורים על שפת האגם טובלים בירוק משגע של צמחייה סבוכה ולצידם שפת האגם ונוף משגע.

הפוסט המלון הכי מפחיד במקום הכי יפה בעולם הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>