האיים האזוריים http://azores.co.il אחד מעשרת המקומות המומלצים באירופה Thu, 15 Mar 2018 22:24:04 +0000 he-IL hourly 1 יומן מסע בפלורס http://azores.co.il/%d7%99%d7%95%d7%9e%d7%9f-%d7%9e%d7%a1%d7%a2-%d7%91%d7%a4%d7%9c%d7%95%d7%a8%d7%a1/ Thu, 15 Mar 2018 22:24:04 +0000 http://azores.co.il/?p=2436 אתחיל בהבטחה – לאי פלורס שבאיים האזוריים אני עוד אחזור, לא בגלל מה שראיתי אלא בגלל מה שלא ראיתי. למעשה, היו שתי סיבות עיקריות שבגללן הגעתי לפלורס: האגמים המפורסמים ותצורות הסלע הייחודיות ואלה בדיוק האתרים שפספסתי בגלל הערפל. למרות זאת נהניתי מכל רגע ב-3 הימים שהייתי בפלורס ובעיקר – הבנתי מקרוב למה הוא נקרא פלורס […]

הפוסט יומן מסע בפלורס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
אתחיל בהבטחה – לאי פלורס שבאיים האזוריים אני עוד אחזור, לא בגלל מה שראיתי אלא בגלל מה שלא ראיתי. למעשה, היו שתי סיבות עיקריות שבגללן הגעתי לפלורס: האגמים המפורסמים ותצורות הסלע הייחודיות ואלה בדיוק האתרים שפספסתי בגלל הערפל.

למרות זאת נהניתי מכל רגע ב-3 הימים שהייתי בפלורס ובעיקר – הבנתי מקרוב למה הוא נקרא פלורס (אי הפרחים). אמנם רוב הזמן שהייתי באי שרר בו ערפל, אבל הוא לא השפיע כהוא זה על הנאתי מהיופי של המקום.

‏‏פלורס - האיים האזוריים

‏‏פלורס – האיים האזוריים

בערב זה היה נחמד במיוחד, כי שירת הציפורים המקומיות הזכירה לי דווקא קולות של צפרדעים. אבל היי, באתי לאי הפרחים שכולו אהבה לטבע אז מבחינתי לצפות למשהו אחר הוא בגדר חוצפה. למזלי, אנשי המקום לא הושפעו ממזג האויר ונשארו מסבירי פנים ומכניסי אורחים. אפילו הפרות המקומיות היו חביבות וגם האוכל המקומי היה לי טעים, אז מי אני שאתלונן?

לשלב ישן וחדש

אמנם קירות האבן העבים של המלונות והבתים המקומיים מממסכים אותות אלקטרוניים (הן של טלפונים ניידים והן של אינטרנט אלחוטי), אבל אני מצאתי שזה דווקא טוב. מצד אחד זו הזדמנות לצפות שוב בנוף המרהיב ומצד שני אופציה להתעדכן ברכילות המקומית, כי לא רק תיירים יוצאים החוצה כדי לבדוק מה חדש במייל שלהם.

בכל מקרה, אני ממליצה לא לוותר על אביזרים מודרנים כמו שקפכפים הגישה למפלים באי (למשל Poço do Bacalhau) חלקלקה במיוחד למרות השביל המסומן והאיכותי. ולא – אל תוותרו על זה, כי הדרך לשם רצופה בנוף חקלאי מרהיב של טחנות מים ישנות ותעלות השקיה. אז מה אם שקפכפים יצאו מהאופנה כבר?

טוב, נו, שכנעתם, קחו שורש.

אז מה עשינו למרות הערפל?

מכיוון שבפלורס מזג האויר משתנה בדרמטיות מקצה לקצה למרות גודלו המזערי של האי (16 על 12 ק"מ), החלטנו לצאת ל- Fajã de Lopo Vaz וזה היה רעיון טוב, אבל הביצוע קצת פחות. איכשהו פרח מזכרוני שהאי וולקני וכולל צוקים תלולים כך שההגעה למקום בעייתית משהו, במיוחד בסופי שבוע (שאין בו תחבורה ציבורית) ולאלו כמונו שויתרו על האופציה של רכב שכור.

Caldeira Comprida פלורס

Caldeira Comprida פלורס

אמנם השביל לחוף כולל מדרגות ומעקות אבל מומלץ להסתייע גם במקל הליכה מסיבה אחת – באיזה שהוא שלב גם הרגליים שלכם יתחילו לרעוד מרוב מאמץ. וכמובן ואולי יוצר לציין שהמאמץ משתלם ובגדול. והטיפ שלי: הצטיידו בחטיפי אנרגיה כי לכל אורך הדרך אין שום מכולת או בית קפה. ותאמינו לי – תצטרכו אותם.

מתכננים טיול לשם? מלונות מומלצים בפלורס תוכלו למצוא פה. אני מבטיחה לעדכן בפעם הבאה שאהיה באי הקסום הזה ובינתיים תהנו מהסרטון…

מקור: juliedawnfox.com

הפוסט יומן מסע בפלורס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
הר הגעש קפלינוס http://azores.co.il/%d7%94%d7%a8-%d7%94%d7%92%d7%a2%d7%a9-%d7%a7%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%a1-2/ Sun, 25 Feb 2018 21:32:04 +0000 http://azores.co.il/?p=2424 קפלינוס הוא כפר דייגים קטן בחלק המערבי של האי פאיאל שבאיים האזוריים ועד 1957 המקום היה שוקק חיים כשתושביו התפרנסו בכבוד מציד לווייתנים. הטכניקה אז הייתה פשוטה ויעילה, אחד התושבים תפקד כתצפיתן שזיהה את תנועת הלווייתנים במים הודות לקצף ולסילוני המים שלהם ובאותו הרגע היה מזעיק את חבריו ששטו אל הלוויתן במטרה לצודו. הכל השתנה ב-27.9.1957 […]

הפוסט הר הגעש קפלינוס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
קפלינוס הוא כפר דייגים קטן בחלק המערבי של האי פאיאל שבאיים האזוריים ועד 1957 המקום היה שוקק חיים כשתושביו התפרנסו בכבוד מציד לווייתנים. הטכניקה אז הייתה פשוטה ויעילה, אחד התושבים תפקד כתצפיתן שזיהה את תנועת הלווייתנים במים הודות לקצף ולסילוני המים שלהם ובאותו הרגע היה מזעיק את חבריו ששטו אל הלוויתן במטרה לצודו.

הר הגעש קפלינוס

הר הגעש קפלינוס

הכל השתנה ב-27.9.1957 כשאחד התצפיתנים זיהה קצץ וסילוני מים בים אבל להפתעת יורדי הים לא היו אלו לוויתנים אלא אדים רותחים שפרצו מקרקעית הים וסימנו את תחילתה של מערכת ארוכה של רעידות אדמה והתפרצויות געשיות. המערכת נמשכה כשנה (עד 24.10.1958) ונחשבה לחזקה במיוחד, למשל באחד הלילות נמדדו יותר מ-450 רעידות אדמה שונות.

חיבוק אמריקאי מפתיע

הלבה יצרה הר געש חדש שאף הוא פלט לבה, המגדלור המקומי כוסה באפר געשי עד מחציתו  והתושבים נותרו חסרי כל. אבל מצד שני – לאי פאיאל הקטן נוסף שטח אדמה של מספר קילומטרים ולעזרת התושבים הגיעה ישועה מפתיעה. סנטור אמריקאי צעיר, אחד בשם ג'ון קנדי, יזם הצעת חוק בשם "פקודת האיים האזוריים" שאפשרה את הגירתם לארה"ב.

המגדלור

המגדלור

כמחצית מתושבי האי היגרו ואת מקומם תפסו אקדמאים מפורטוגל שהגיעו למקום לצרכי מחקר והתאהבו בו. כיום הצמחיה במקום רק מתחילה לחזור לעצמה והנוף עדיין מעט צחיח. למעשה, הכל שחור מהלבה ואפילו האדמה נראית כאילו נלקחה מהירח. אבל המקום הוא גן עדן לגאולוגים ואתר עליה לרגל מסיבה אחת – הוא מאפשר לראות איך נראה הר געש מבפנים, כולל שכבות ומרקמים של סלעים וקווי מתאר מנוגדים שיוצרים משחקים של צבעים.

מלונות מומלצים באיזור

קפלינוס לא נשאר בעבר

אמנם ההתפרצות של הר הגעש (שהייתה ההתפרצות הגעשית האחרונה באיים האזוריים כולם) גרמה לרוב תושבי פאיאל להגר אבל המורשת הימית שלהם נשארה כאן. המגדלור הישן הפך למרכז מבקרים עם תערוכות מתקדמות ותצוגת מולטימדיה ונחשב לאתר חובה. טיפוס למרומי המגדלור מאפשר ליהנות מהנוף המרהיב ומחוויה חד-פעמית.

מוזיאון הורטה, פאיאל

מוזיאון הורטה, פאיאל

גם מוזיאון הורטה מקדיש תערוכת צלומים למקום. התערוכה מתעדת את ההתפרצות של הר הגעש ב-1957 ומשנת 2000 היא זכתה לחלל נפרד.

אם אתם הרפתקניים במיוחד, אתם מוזמנים לצעוד במסלול הליכה מעגלי מהמגדלור לפסגת הר הגעש ובחזרה. המסלול נמשך לאורך כ-3 ק"מ בלבד לאורך כשעתיים ברמת קושי בינונית, אך מכיוון שמדובר באזור רגיש (בכל זאת הר געש) נדרשת הרשמה מראש במרכז המבקרים. מומלץ גם להזמין סיור מודרך במקום אך גם במקרה זה נדרשת לכך הזמנה מראש במרכז המבקרים.

מזכרות שוות מהאיים האזוריים

הפוסט הר הגעש קפלינוס הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
בית הספר לעבודות יד מסורתיות בסאו רוקו http://azores.co.il/%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%a1%d7%a4%d7%a8-%d7%9c%d7%a2%d7%91%d7%95%d7%93%d7%95%d7%aa-%d7%99%d7%93-%d7%9e%d7%a1%d7%95%d7%a8%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%a1%d7%90%d7%95-%d7%a8%d7%95%d7%a7%d7%95/ Thu, 01 Feb 2018 19:24:07 +0000 http://azores.co.il/?p=2413 בית הספר לעבודות יד מסורתיות בפיקו הוקם במטרה לאסוף, לשמר ולהפיץ את המסורת בת מאות השנים של עבודות היד של האי פיקו, למשל עבודות רקמה, קדרות ותחרה, הכנת תלבושות מסורתיות, הכנת בובות מתירס, אריגת כובעי קש ושטיחים, הכנת יצירות מעץ של סירות מיניאטוריות וכן הכנת יצירות אמנות שונות מקשקשי דגים, מעצי תאנה ומפפירוסים. בית הספרPico […]

הפוסט בית הספר לעבודות יד מסורתיות בסאו רוקו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
עבודה בחמר על האובניים

עבודה בחמר על האובניים

בית הספר לעבודות יד מסורתיות בפיקו הוקם במטרה לאסוף, לשמר ולהפיץ את המסורת בת מאות השנים של עבודות היד של האי פיקו, למשל עבודות רקמה, קדרות ותחרה, הכנת תלבושות מסורתיות, הכנת בובות מתירס, אריגת כובעי קש ושטיחים, הכנת יצירות מעץ של סירות מיניאטוריות וכן הכנת יצירות אמנות שונות מקשקשי דגים, מעצי תאנה ומפפירוסים.

בית הספרPico Santo Amaro Crafts School  כולל 3 חללים מרוהטים בריהוט מסורתי כך שהוא משמש גם כמוזיאון אתנוגרפי. בית הספר הוקם ע"י התאומות Conceição ו-Alzira Neves בכפר סנטו אמארו (Santo Amaro) שבאי פיקו ב-1986 אבל ההתחלה לא הייתה קלה. בתחילה הוא כלל רק 33 תלמידים ובשנים האחרונות הופסק המימון למקום (עד 2011 הוא מומן באמצעות FSE – הקרן החברתית האירופית). בנוסף לכך לא הגיעו מספיק תיירים למקום, כי סנטו אמארו לא היתה יעד מאוד תיירותי באיים האזוריים בכלל ובפיקו בכלל.

עם השנים בית הספר הקים סדנאות אמנות פתוחות לתיירים שהעלתה אותו על דרך המלך, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה תיירותית. כיום בית הספר כולל חנות מתנות עם מוצרים מקומיים (למשל ליקרים, ריבות מתאנים ועוד), מוזיאון אמנות ומגורים לאמנים ונמצא בבית שהוקם בסוף המאה ה-19. בית הספר גם מעביר קורסים לאמנים במטרה לשתף חוויות אמנותיות בין-תרבותיות, למשל באמצעות סדנאות משותפות עם אמנים מקומיים.

ציור על כלים בבית הספר למלאכת יד בפיקו

ציור על כלים בבית הספר למלאכת יד בפיקו

תוצרי בית הספר מוצגים באמצעות תערוכות, סדנאות וכנסים ברחבי האי, למשל במוזיאון הלוויתנים בכפר סאן רוקו. בשנת 2017 קיבל בית הספר תעודה שמעידה על תרומתו לקהילה מבחינה חברתית ותרבותית.

המקום פתוח למבקרים כל יום מ-09:00-17:00.

מלונות מעולים בפיקו – האי האפור

ואם אתם כבר כאן

אנחנו ממליצים לשלב ביקור במקום עם טיול באזור, בין האפשרויות המומלצות יש

  • טיול בין טחנות המים (Ladeira dos Moinhos) של הכפר סאו רוקו – שביל טיול PRC8PIC. הטיול מעגלי ונערך על דרך אספלט ושביל מרוצף בין הטחנות השונות, חלקו הראשון על קו המים וחלקו האחרון בין חומות הבזלת של הכפר. רמת הקושי של הטיול קלה למרות אורכו (כ-3.5 ק"מ) והוא נמשך כשעה. דבר אחד בטוח – אתם תיהנו מתצפית נוף מרהיבה על הכפר ותתרשמו מהטחנות המשופצות.
  • טיול מעגלי שמתחיל ומסתיים מנקודת התצפית Terra Alta ליד הכפר סנטו אמארו ונקרא PR7PIC. הטיול נעשה בסביבה מיוערת בין כרמים ושדות חקלאיים וכולל חציית גשרי אבן קטנים. במהלך הטיול תעברו ליד בית נטוש ששימש כמפעל לחמאה מקומית. גם דרגת הקושי של הטיול הזה נחשבת לקלה למרות אורכו (כ-6 ק"מ) והוא אורך כשעתיים הליכה.

הפוסט בית הספר לעבודות יד מסורתיות בסאו רוקו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
נשים מטיילות באיים האזוריים http://azores.co.il/%d7%a0%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%98%d7%99%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%90%d7%96%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%9d/ Fri, 19 Jan 2018 06:51:13 +0000 http://azores.co.il/?p=2406 האיים האזוריים נחשבים ליעד טיול בטוח במיוחד לנשים כי הפשע בהם מינימלי, בכל זאת אירופה… רוב הפעילויות באיים האזוריים מתאימות גם לנשים ולא מצריכות כושר קרבי.עם זאת, צריך לקחת בחשבון שבחלק מהאיים המסורת עדיין שולטת. כלומר לא מקובל מבחינה חברתית שנשים יוצאות לבלות ללא ליווי גברי והמשמעות היא אחת אם תעשו זאת – אתן צפויות […]

הפוסט נשים מטיילות באיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
אישה מכסה את הפנים עם סוודרהאיים האזוריים נחשבים ליעד טיול בטוח במיוחד לנשים כי הפשע בהם מינימלי, בכל זאת אירופה… רוב הפעילויות באיים האזוריים מתאימות גם לנשים ולא מצריכות כושר קרבי.עם זאת, צריך לקחת בחשבון שבחלק מהאיים המסורת עדיין שולטת. כלומר לא מקובל מבחינה חברתית שנשים יוצאות לבלות ללא ליווי גברי והמשמעות היא אחת אם תעשו זאת – אתן צפויות למבטים סקרניים ולהרמות גבה אבל לא מעבר לזה.

אם את מתכוונת לטייל לבד ולא עם החברות את יכולה להסיר דאגה מלבך – האיים האזוריים נכללו ברשימת 10 המקומות הבטוחים ביותר לטיול נשי עצמאי הודות לאוכלוסייה הידידותית, לנוחות ההתמצאות בהם, לקומפקטיות שלהם ולעובדה שממש קשה ללכת בהם לאיבוד.

בכל מקרה, אנחנו ממליצים בטיולים רגליים ובטרקים הן לנשים והן לגברים לשכור מדריך מקומי. השבילים יכולים להיות קשים לגישה לאחר הגשמים ואת שכיות החמדה האמיתיות שבאיים – רק המקומיים יגלו לכם.

לינה באיים האזורייםBooking.com


שופינג באיים האזוריים

סאו מיגל הוא האי המרכזי בארכיפלג. קניות מומלץ לעשות שם. מחפשות רעיונות למתנות מהאיים האזוריים? קראו את הכתבה הזו.

הפוסט נשים מטיילות באיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
המלון הכי מפחיד במקום הכי יפה בעולם http://azores.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%9b%d7%99-%d7%9e%d7%a4%d7%97%d7%99%d7%93-%d7%91%d7%9e%d7%a7%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%9b%d7%99-%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%91%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d/ Wed, 10 Jan 2018 23:37:38 +0000 http://azores.co.il/?p=2399 מלון Monte Palace הוקם ב-1983 ליד Vista do Rei באי סאו מיגל שבאיים האזוריים. במלון שכולל 170 מיטות ברמה של 5 כוכבים נבנו חדרים ענקיים, חצר פנימית מקורה, 2 מסעדות, 3 חדרי ישיבות, בר, בנק, מועדון לילה, מכון יופי והוא עוטר במדרגות לולייניות ובעיצוב יחודי בו התהדרו המלונות המפוארים בעולם דאז. בשנות ה-80 לא הייתה תיירות רבה […]

הפוסט המלון הכי מפחיד במקום הכי יפה בעולם הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
מלון Monte Palace הוקם ב-1983 ליד Vista do Rei באי סאו מיגל שבאיים האזוריים. במלון שכולל 170 מיטות ברמה של 5 כוכבים נבנו חדרים ענקיים, חצר פנימית מקורה, 2 מסעדות, 3 חדרי ישיבות, בר, בנק, מועדון לילה, מכון יופי והוא עוטר במדרגות לולייניות ובעיצוב יחודי בו התהדרו המלונות המפוארים בעולם דאז.

בשנות ה-80 לא הייתה תיירות רבה לאיים האזוריים. התוצאה היא שהיזמים הצרפתים והבלגים שבנו אותו פשטו רגל עוד לפני שאוכלס. המלון עמד בשיממונו מספר שנים עד שנת 1989. אז המלון נפתח מחדש תחת בעלות ממשלתית. אבל המזל הרע המשיך לרדוף את המקום: לאחר שנה של פעילות הוא פשט רגל שוב וסוגיית הבעלות עליו נדונה בבתי משפט. בינתיים הוא עומד שם, ענק אפור-ירוק, מתפורר ומוזנח.

מלון Monte Palace

מלון Monte Palace

סיבות אפשריות נוספת לכישלון היא המיקום הלא ממש תיירותי של המלון. בתיאוריה, הרעיון של בניית מלון 5 כוכבים על אי בלב הים ליד האגמים סטה סידדס נשמע פנטסטי ובטח עלה במוחו של יזם חרוץ שנפל במקרה על יום שטוף שמש. במציאות, התצפית מהמלון אל האגמים מכוסה בעננים רוב הזמן וזה ממש לא כיף לשלם כמה מאות דולרים ביום כדי לשבת בתוך ענן, עם מזג אוויר לח וגשם שיורד יותר מ -200 ימים בשנה.

ויתכן שזה היה פשוט ביש מזל מתמשך…

ברררר….

היום, הודות לאקלים הלח, הערפל הכמעט תמידי והטחב הירוק שמשתלט על כל קיר גורמים לתחושה מפחידה, קריפית כמעט, במיוחד בימים חשוכים או בלילה (תמונות נוספות פה). למעשה, המקום הפך ממלון יוקרה 5 כוכבים לאתר תיירות 5 כוכבים לחובבי אימה, תיירים שצפייה בלוויתנים וששכשוך במרחצאות של הרי געש פעילים כבר לא עושים להם את זה.

אם אתם חושבים על ביקור פה – רק אזהרה קטנה. המקום ממכר ולכן הביקור פה הוא על אחריותכם בלבד. חלקים נופלים מהתקרות לעיתים, הקומות התחתונות חשוכות, למדרגות הלולייניות אין מעקה, פיר המעלית פתוח ועוד ועוד כהנה וכהנה הפתעות. אבל כמובן שהתעוזה משתלמת והנוף שנשקף מהמלון מרהיב במיוחד, במיוחד למי שמעז ועולה לקומות העליונות והצפוניות שלו שמוארות באמצעות אור טבעי או לגג.

עוד משהו, אם אתם מגיעים לכאן כדאי שתזדרזו כי המלון משנה את פניו לאט לאט. לאחרונה הוא אירח תצוגה של האמן הספרדי Javier de Riba וכיום הוא עומד למכירה פומבית באינטרנט במחיר של מיליון וחצי יורו. השמועות טוענות שבאוקטובר 2017 הוא נמכר למשקיעים אסיאתיים במחיר של 380,000 יורו בלבד אבל כל עוד זו רק שמועה… שווה לכם לנסות, לא?

בכל מקרה, מלון או לא, מקום לינה אתם תהיו חייבים למצוא עכשיו. הנה כמה אפשרויות קרובות:

על שפת האגמים סטה סידדס נמצאים כמה מקומות אירוח קטנים. שימו לב במיוחד ל-Casa da Lagoa שעל הגדה המזרחית של האגם הצפוני, Quinta Da Queiró נמצא בצידו השני של האגם, אבל אנחנו הכי ממליצים על Sete Cidades Lake Lodge. בתי העץ הללו עם העיצוב העכשווי הפזורים על שפת האגם טובלים בירוק משגע של צמחייה סבוכה ולצידם שפת האגם ונוף משגע.

הפוסט המלון הכי מפחיד במקום הכי יפה בעולם הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
[קצר] שביל הטיול עם הנוף הכי יפה באיים האזוריים http://azores.co.il/%d7%a7%d7%a6%d7%a8-%d7%a9%d7%91%d7%99%d7%9c-%d7%94%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%a2%d7%9d-%d7%94%d7%a0%d7%95%d7%a3-%d7%94%d7%9b%d7%99-%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%91%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%90/ Fri, 05 Jan 2018 09:21:58 +0000 http://azores.co.il/?p=2389 אם אתם רוצים להרגיש באמת כמו מלכים באיים האזוריים, אתם מוזמנים לטייל ב-"Vista do Rei"  (שביל המלך בעברית) שמקיף את הר הגעש שבאי סאו מיגל וליהנות מהנוף הכי יפה באיים האזוריים. זזהו שביל טיול נפלא ליד האגם הכחול והאגם הירוק – Sete Cidades, קל להליכה ואורכו כמעט 8 ק"מ. השביל קיבל את שמו המלכותי כי בשנת 1901 פסעו בו מלך פורטוגל ואשתו […]

הפוסט [קצר] שביל הטיול עם הנוף הכי יפה באיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
האגמים Sete Cidades

האגמים Sete Cidades

אם אתם רוצים להרגיש באמת כמו מלכים באיים האזוריים, אתם מוזמנים לטייל ב-"Vista do Rei"  (שביל המלך בעברית) שמקיף את הר הגעש שבאי סאו מיגל וליהנות מהנוף הכי יפה באיים האזוריים. זזהו שביל טיול נפלא ליד האגם הכחול והאגם הירוק – Sete Cidades, קל להליכה ואורכו כמעט 8 ק"מ. השביל קיבל את שמו המלכותי כי בשנת 1901 פסעו בו מלך פורטוגל ואשתו עמליה.

השביל מתחיל בצד המערבי של Cumeeira da Caldeira ומסומן לכל אורכו בסימון PR3SMI. ניתן לעשות עיקוף קטן ולבקר בנקודת התצפית Lomba do Vasco שמשקיפה על החוף המערבי, על הכפר מוסטיירוס ועל איונים שונים. במהלך הטיול תפגשו במבנה הענק והקריפי מעט של המלון הכי מפחיד בעולם – חובה לבקר!

למיטיבי הלכת אנחנו ממליצים לכלול את הטיול ביום שכולו ספורט – הליכה בשביל, שיט בקאנו באגם הירוק וסיום ברחצה במעיינות החמים Termas da Ferraria. רק אל תשכחו להצטייד במצרכים לפיקניק ולהתעדכן בתחזית מזג האוויר כי בחלק הזמן הפסגות הגבוהות של האי סאו מיגל מכוסות בערפל.

על שפת האגמים אותם תראו בטיול נמצאים כמה מקומות אירוח קטנים. ביניהם שימו לב ל-Casa da Lagoa על הגדה המזרחית של האגם הצפוני, Quinta Da Queiró בצד השני של האגם, אבל הכי מומלץ הוא Sete Cidades Lake Lodge. הבונגלו מהעץ עם העיצוב העכשווי הפזורים על שפת האגם טובלים בירוק של צמחייה עשירה. בתוך כל אחד מהם יש אח מחממת אבל הכי חשוב – הם נמצאים על שפת האגם עם נוף טבעי משגע.

הפוסט [קצר] שביל הטיול עם הנוף הכי יפה באיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
האם האיים האזוריים הם אטלנטיס האבודה? http://azores.co.il/%d7%94%d7%90%d7%9d-%d7%94%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%90%d7%96%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%9d-%d7%90%d7%98%d7%9c%d7%a0%d7%98%d7%99%d7%a1-%d7%94%d7%90%d7%91%d7%95%d7%93%d7%94-2/ Mon, 18 Dec 2017 19:12:23 +0000 http://azores.co.il/?p=2382 אחת האגדות המסתוריות ביותר של העולם העתיק קשורה ליבשת אטלנטיס האבודה. לפי התיאורים בכתביו של אפלטון מ-360 לפנה"ס, היבשת אטלנטיס אבדה במצולות הים לפי 11,000 שנה. אפלטון טוען שאטלנטיס הייתה מקומו מושבו של פוסידון, אל הים ושהוא קיבל אותה כאשר האלים חילקו את כדור הארץ לעצמם. פוסידון יצר באטלנטיס ארמון של אהבה עם אשתו בת […]

הפוסט האם האיים האזוריים הם אטלנטיס האבודה? הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
אחת האגדות המסתוריות ביותר של העולם העתיק קשורה ליבשת אטלנטיס האבודה. לפי התיאורים בכתביו של אפלטון מ-360 לפנה"ס, היבשת אטלנטיס אבדה במצולות הים לפי 11,000 שנה. אפלטון טוען שאטלנטיס הייתה מקומו מושבו של פוסידון, אל הים ושהוא קיבל אותה כאשר האלים חילקו את כדור הארץ לעצמם. פוסידון יצר באטלנטיס ארמון של אהבה עם אשתו בת התמותה Cleito.

האם האיים האזוריים הם אטלנטיס האבודה

לפי אפלטון, אטלנטיס מורכבת ממספר גושי אדמה אי שם באוקיינוס האטלנטי ממערב לגיברלטר. הוא מתאר את אטלנטיס כגן עדן עם ציביליזציה מפותחת שירדה למצולות לאחר שזאוס, אבי האלים העניש את אנשיה בגלל דעות קדומות, חמדנות ובצע כוח. הסיפור של אפלטון על אטלנטיס מסתיים כאן. למעשה, לא נדע לעולם אם זה הסוף האמיתי או שהיו דפים נוספים שאבדו עם השנים.

"חפש באנטארקטיקה…"

ארכיאולוגים, מדענים וחוקרים רבים מאמינים שאטלנטיס היא קובה, ממלכה בהרי האנדים, בדרום הפסיפיק ובעשרות מקומות אחרים וזו רק רשימה חלקית.

יש כאלה שחושבים שהאי סנטוריני, אי יווני וולקני שנהרס בהתפרצות געשית ב-1625 לפנה"ס הוא המקור של סיפור אפלטון. באי זה שלטה התרבות המינאית העתיקה, אך מלבד העובדה שהאי נהרס כליל הוא כלל לא מתאים לתיאור של אפלטון, לא מבחינת זמן ולא מבחינת מקום.

חוקרים אחרים הציעו שיבשת אטלנטיס היא בכלל יבשת אנטארקטיקה. חוקרים אלו מסתמכים על עובדה פשוטה – יבשת אנטארקטיקה כוסתה בקרח רק בשנת 9500 לפנה"ס בסוף עידן הקרח האחרון. תיאוריה זו מפתה מאוד כי אנטארקטיקה היא היבשת היחידה שאין בה הוכחות להתיישבות אנושית, אבל אטלנטיס הייתה כאמור ציביליזציה מפותחת וככזו הייתה אמורה להשאיר אחריה שרידים אנושיים – מה שכמובן אין באנטארקטיקה.

בוקר טיפוסי באנטארקטיקה

בוקר טיפוסי באנטארקטיקה

הצעה נוספת טוענת שאטלנטיס נמצאת באיי הודו המזרחית בין הודו לאוסטרליה בים סין הדרומי. שילוב סיפורים מקומיים, כתבי יד עתיקים, התפרצות הר הגעש קרקטואה וכן הדמיות טופוגרפיה מנסים להוכיח טענה זאת.

גם האיים הקנריים ממערב למרוקו הוצעו כאופציה אפשרית לאטלנטיס בעיקר הודות לעובדה אחת – הם היו מיושבים בעבר ע"י תושבים מסתוריים.

ההתגלות של 1968

המדיום של אמריקה הקריבית, אדגר קייס, ניבא שאטלנטיס תתגלה מחדש בשנת 1968 במים מתחת לבימיני מחוץ לחופי פלורידה.

בשנת 1968 אכן התגלה מבנה מגליתי תת-ימי ליד האי הצפוני של בימיני, אבל גאולוגים רבים סבורים שזו פשוט היווצרות טבעית של סלע ולא מבנים מלאכותיים. מבנים נוספים שהתגלו בסביבה כוללים טבעת בקוטר 3 מטרים מאבנים גדולות ושברי בניינים, אך מעולם לא נעשתה עבודה ארכיאולוגית רצינית כדי לאושש או להפריך את העניין.

גם האיים האזוריים נחשדו כיבשת אטלנטיס האבודה מסיבה אחת – הם נמצאים בין מיצרי גיברלטר ליבשת אמריקה. יש חוקרים שטוענים שהאיים האזוריים הם הרכסים של יבשת אטלנטיס ששקעה ואפילו יש לא מעט סרטונים שמראים עצם מוזר בדמות פירמידה על קרקעית הים בין טרסיירה וסאו מיגל. אבל שתי עובדות סותרות אפשרות זו: אחת – האיים האזוריים נמצאים בחלק העמוק ביותר של האוקיינוס האטלנטי, כך שקריסה של קרום כדור הארץ לעומקים אלו אינה אפשרית. סיבה שנייה – כשהמלחים הפורטוגזים מצאו את האיים האזוריים בשנת 1427 לא היה בהם ולו סימן אחד לחיים אנושיים כלשהם.

אז מי היו האנשים באטלנטיס?

תיאוריות רבות הציעו תשובות שונות ומשונות. חוצנים, שהם הרסו את עצמם באמצעות פצצות גרעיניות או באמצעות טכנולוגיה מתקדמת אחרת ועוד. אנשים רבים מאמינים שאטלנטיס היא בכלל בדיה מוחלטת ושכולה מבוססת על הדמיון הפורה של אפלטון. אנשים אחרים מאמינים שסיפור אטלנטיס מדויק להפליא של העבר שהיה ואיננו.

הפוסט האם האיים האזוריים הם אטלנטיס האבודה? הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
הצצה טעימה אל הגבינות הנפלאות של האי סאו חורחה http://azores.co.il/%d7%94%d7%a6%d7%a6%d7%94-%d7%98%d7%a2%d7%99%d7%9e%d7%94-%d7%90%d7%9c-%d7%94%d7%92%d7%91%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%a0%d7%a4%d7%9c%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%94%d7%90%d7%99-%d7%a1%d7%90/ Sat, 02 Dec 2017 12:20:49 +0000 http://azores.co.il/?p=2363 גבינת סאו חורחה (Queijo São Jorge) היא גבינה קשה למחצה שמיוצרת מחלב פרה לא מפוסטר באי סאו חורחה (סאו ג'ורג') אבל תוכלו למצוא אותה במסעדות בכל רחבי האיים האזוריים. זו גבינה איכותית וייחודית מאוד לאי ורק היא יכולה להיקרא בשם "גבינת סאו חורחה". הגבינה הזו היא חלק ממש חשוב במסורת המקומית ושמעה יצא בכל העולם. גבינת סאו ג'ורג' מיוצרת מאז […]

הפוסט הצצה טעימה אל הגבינות הנפלאות של האי סאו חורחה הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
גבינת סאו חורחה

גבינת סאו חורחה

גבינת סאו חורחה (Queijo São Jorge) היא גבינה קשה למחצה שמיוצרת מחלב פרה לא מפוסטר באי סאו חורחה (סאו ג'ורג') אבל תוכלו למצוא אותה במסעדות בכל רחבי האיים האזוריים. זו גבינה איכותית וייחודית מאוד לאי ורק היא יכולה להיקרא בשם "גבינת סאו חורחה". הגבינה הזו היא חלק ממש חשוב במסורת המקומית ושמעה יצא בכל העולם.

גבינת סאו ג'ורג' מיוצרת מאז המאה ה-16 באי. הטופוגרפיה של האי ששמונים אחוז ממנו מכוסה במרבדי דשא עם 9,000 פרות חולבות – מאפשר ליצור פה גבינה באיכות גבוהה שמכילה רק חלב, אנזימי הגבנה ומלח. בעיקרון, לגבינות פה יש טעם טהור וייחודי וכל זאת ללא שום תוספים מלאכותיים.

פרות במרעה בסאו ג'ורג' - האיים האזוריים

פרות במרעה בסאו ג'ורג' – האיים האזוריים

מחלבת Uniqueijo in Beira

יש 3 מחלבות ליצור גבינה על סאו חורחה אבל בפוסט זה נתמקד במפעל Uniqueijo in Beira. אפשר לסייר במפעל (רק 1.50 יורו לאדם) בימי שלישי וחמישי, אבל אפשר גם ליצור קשר כדי לתאם זמן אחר לביקור (הכי קל יהיה לבקש מאחד מעובדי המלון שלכם לעשות את זה במקומכם).

הסיור במפעל הגבינות

לפני הסיור כנראה שתולבשו בחליפת פלסטיק ומגפיים. תהליך יצור הגבינה מתחיל בחימום החלב והוספה של חומרי קרישה טבעיים. בהמשך מנקים את התערובת ויוצקים אותה לתוך תבנית עגולה. כל גבינה מכל מיכל חייבת להיבדק ולענות על כמה קריטריונים כדי לזכות בתווית הנחשבת "PDO" שמוכיחה שהיא אכן ראויה להיקרא "גבינה איכותית מסאו גורג'. בבדיקה מתייחסים לצורה שלה, למראה החיצוני למרקם, לריח ולפרמטרים נוספים. בסיום, את הגבינה טועם בטעימה עיוורת אחד מחברי אגודת Queijo São Jorge ומעניק רק לגבינות המושלמות ביותר את התווית PDO. חשוב לדעת כי כל גבינה שיוצאת מהאי סאו ג'ורג, גם אם היא לא חתומה עם תווית PDO, עדיין תהיה איכותית מאוד.

Queijo São Jorge

Queijo São Jorge

הסיור מסתיים בטעימה השוואתית של גבינה צעירה רכה בת שלושה חודשים אל מול גבינה של שבעה חודשים, קצת יותר מוצקה ואפילו קצת מתובלת. למעשה, אורחים רבים טועים לחשוב שמוסיפים כאן לגבינות פלפל, אבל למעשה הטעם הזה נוצר באופן טבעי בגבינות סאו ג'ורג'. במקום יש גם חנות בה תוכלו לרכוש ממגוון הגבינות של סאו חורחה.

נוף נפלא בין ולאס (Velas) וטופו (Topo)

טופו, סאו ז'ורז', האיים האזוריים

טופו, סאו ז'ורז', האיים האזוריים

טיפ קטן: אם אחרי הביקור נשאר לכם זמן נוסף, סעו לקצה המזרחי של האי אל טופו ובקרו ב-Finisterra, עוד מפעל גבינות שמייצר גבינות סאו גורג' נפלאות וגבינות Topo שמנות וטעימות. בנוסף, הנסיעה בין ואלאס וטופו עוברת באחד האזורים היפים ביותר של האי. יש כאן נוף מדהים של הר הגעש פיקו עולה מעל קו העננים, גבעות על גבעות מנוקדות בבתי אבן ויערות ירוקים שנשפכים אל האוקיינוס ​​האטלנטי הכחול.

הפוסט הצצה טעימה אל הגבינות הנפלאות של האי סאו חורחה הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
המגדלור של Ponta da Barca בגרסיוסה http://azores.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%92%d7%93%d7%9c%d7%95%d7%a8-%d7%a9%d7%9c-ponta-da-barca-%d7%91%d7%92%d7%a8%d7%a1%d7%99%d7%95%d7%a1%d7%94/ Sun, 12 Nov 2017 14:43:08 +0000 http://azores.co.il/?p=2349 האיים האזוריים משופעים במגדלורים ובסימני דרך שמתווים לימאים מסלול בטוח אל מפרצי העגינה. המגדלור עליו נדבר היום נמצא ליד הכפר Bom Jesus בצפון האי גרסיוסה, על מצוקי Ponta da Barca שמתנשאים לגובה 24 מטר. המגדלור החל לפעול בפברואר 1930 במבנה סימטרי חד-קומתי ומגדל שמתנשא לגובה 23 מטר והוא המגדלור הגבוה ביותר באיים האזוריים. במהלך השנים המגדלור […]

הפוסט המגדלור של Ponta da Barca בגרסיוסה הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
האיים האזוריים משופעים במגדלורים ובסימני דרך שמתווים לימאים מסלול בטוח אל מפרצי העגינה. המגדלור עליו נדבר היום נמצא ליד הכפר Bom Jesus בצפון האי גרסיוסה, על מצוקי Ponta da Barca שמתנשאים לגובה 24 מטר. המגדלור החל לפעול בפברואר 1930 במבנה סימטרי חד-קומתי ומגדל שמתנשא לגובה 23 מטר והוא המגדלור הגבוה ביותר באיים האזוריים.

מגדלור Farol da Ponta da Barca גרסיוסה האיים האזוריים

מגדלור Farol da Ponta da Barca גרסיוסה האיים האזוריים

במהלך השנים המגדלור עמד איתן בפני פגעי מזג האויר. כמו למשל בשנת 1978 כשסערת ברקים גרמה לנזק במגדלור ורעידת האדמה של 1980 שאמנם גרמה לנזק נוסף, בעיקר בגלל מפולות הסלעים בצוק שעליו הוא יושב. אבל כל אלו לא פגמו בתפקוד של המגדלור.

עיכוב קטן של 50 שנה

התכנית להקמת המגדלור החלה בשנת 1883 והוא היה אמור להיבנות על גבי Pico Negro, חרוט וולקני שנמצא כ-500 מטר מדרום-מזרח ל-Ponta da Barca. קשיים בנגישות ובעיות גיאומורפולוגיות גרמו לשינוי התוכניות וב-1902 הוחלט להקימו במיקומו הנוכחי. עם זאת, רק ב-1927 הושלמה רכישת הציוד כך שהמגדלור הוקם לבסוף ב-1930.

המגדלור שמשתנה כל הזמן

למגדלור מנורה מגדילה בגודל חצי מטר שמתנשאת לגובה 71 מטר מעל לפני הים, אבל זה הדבר היחיד הקבוע בו. למשל, המבנה המקורי של המגדלור כלל בהתחלה שני חדרי מגורים, אך ב-1952 הוספו לו שני חדרים נוספים כדי לספק מקום ל-4 עובדיו.

אבל השנויים הדרמטיים ביותר היו בהתאמת המגדלור לרוחות הזמן. בהתחלה הופקה התאורה באמצעות מנוע דיזל ומערכת מכנית שסובבה את המנורה כל 5 שניות, אבל מאז זרמו הרבה מים באוקיינוס.

  • בשנת 1958 חובר המגדלור לחשמל והמנורה שודרגה להספק של 3000 ואט-110 וולט. שדרוג זה איפשר לספנים לראות אותה ממרחק של 76 ק"מ.
  • בשנות השמונים הוחלפה הנורה בנורת 1000ואט-120 וולט, כך שהיא נראתה ממרחק 37 ק"מ בלבד.
  • ובשנת 1999 חובר המגדלור לרשת החשמל העירונית והפעלתו הפכה לאוטומטית.
סלע הלוייתן

סלע הלוייתן

אז אם אתם באזור

אתם מוזמנים לראות במו עיניכם מה זו פיסת היסטוריה. הנוף הנשקף מאיזור המגדלור הוא מרהיב במיוחד. אפשר בימים גשומים רק לדמיין את המלחים הנועזים שחצו את האיזור בדרכם אל האוקיינוס תוך שהמגדלורים וזה ביניהם עוזרים להם לכוון את הספינה אל מרחבי הים הפתוח ולהימנע מהתנגשות בסלע הלוויתן הסמוך.

מקומות לינה טובים יש בכל רחבי האי. ומהיכן שלא תלונו, עם רכב שכור הגישה למגדלור היא נוחה במיוחד הודות לכביש גישה שנסלל מסנטה קרוז עוד ב-1935. בקרבת המגדלור נמצא הסלע Baleia De Pedra (סלע הלוויתן) שמהווה תופעה גאולוגית נדירה. הסלע עמד בפני כוחות הטבע ששחקו אותו במהלך השנים ועיצבו אותו בצורת לוויתן. מראה מרשים לכל הדעות.

הפוסט המגדלור של Ponta da Barca בגרסיוסה הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
תוצאות מעניינות התגלו במחקר על הכרישים והמנטה ריי שבאיים האזוריים http://azores.co.il/%d7%aa%d7%95%d7%a6%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%a2%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%aa%d7%92%d7%9c%d7%95-%d7%91%d7%9e%d7%97%d7%a7%d7%a8-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%9b%d7%a8%d7%99%d7%a9%d7%99/ Sun, 22 Oct 2017 07:43:52 +0000 http://azores.co.il/?p=2328 שיטת מחקר חדשנית ולא פולשנית מיושמת באיים האזוריים כחלק מפרויקט אקולוגי ימי מתמשך. במרכז הפרויקט נמצאים דגי מאנטה ריי ענקיים וכרישים כחולים. למרות ההבדלים ביניהם, הן דגי המאנטה ריי והן הכרישים הכחולים חשובים מאוד לתיירות האקולוגית של האיים האזוריים כי אין כמעט תייר שמגיע לכאן ולא יוצא אל הים הפתוח כדי לצפות בלוויתנים ובדולפינים. לכן, […]

הפוסט תוצאות מעניינות התגלו במחקר על הכרישים והמנטה ריי שבאיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
שיטת מחקר חדשנית ולא פולשנית מיושמת באיים האזוריים כחלק מפרויקט אקולוגי ימי מתמשך. במרכז הפרויקט נמצאים דגי מאנטה ריי ענקיים וכרישים כחולים. למרות ההבדלים ביניהם, הן דגי המאנטה ריי והן הכרישים הכחולים חשובים מאוד לתיירות האקולוגית של האיים האזוריים כי אין כמעט תייר שמגיע לכאן ולא יוצא אל הים הפתוח כדי לצפות בלוויתנים ובדולפינים. לכן, כדי להבין טוב יותר אותם ואת תפקידם של האיים האזוריים בחייהם של הלוויתנים, נערך כעת באיים מחקר חדש לא פולשני שיוכל בעתיד ללמד אותנו רבות על היונקים הימיים הללו.

מנטה ריי

מנטה ריי

דגי המאנטה ריי הענקיים נחשבים לבטאים הגדולים בעולם והם חיים לרוב באקלים טרופי-סובטרופי. עם זאת, הם יכולים להימצא גם באקלים ממוזג כמו זה ששורר באיים האזוריים. לעומתם, הכרישים הכחולים חיים באוקיינוסים ממוזגים וטרופים, אך מעדיפים מים קרים יותר ולשם כך הם נודדים לאורך מרחקים גדולים.

בשיטת המחקר המסורתית לוכדים את הדגים והכרישים ומצמידים לגופם משדרים, לרוב באמצעות צלצל קטן שמוחדר לשריריהם. השיטה החדשה משלבת צלילה ומעקב אחר הדגים והכרישים מבלי שהם יבחינו בכך, מסביר הביולוג הימי ג'ורג' פונטס מהמחלקה לדייג ולאוקיינוגרפיה באוניברסיטה של האיים האזוריים. מכשירי המעקב החדשים כוללים משדר בצורת טבעת שנמצא ליד הסנפיר ושאינו מפריע לחופש התנועה.

"אנחנו צריכים ליצור מתודולוגיות מחקר חדשות ולוותר על שיטות מחקר מסורתיות" הוא אומר. חדשנות הציוד אינה רק באופן השימוש אלא גם בדרך שבה מתקבלים הנתונים. המחקר הוא תוצאה של שיתוף פעולה עם המרכז להנדסה ולחדשנות בצפון פורטוגל, אשר בו מפותחים מוצרים לתעשיות האוירונאוטיקה, התעופה והחלל.

מטרות המחקר

לדברי ג'ורג' פונטס, הפרויקט התחיל בסוף 2016 ומטרתו לגלות שתי דברים: אחד – היכן נמצאים דגי המאנטה ריי והכרישים כשהם אינם באיים האזוריים ושתיים – מהי חשיבות האיים האזוריים למחזור החיים שלהם. לטענתו, בדגי המאנטה ריי המחקר חשוב יותר כי ידוע היום מעט מאוד על האקולוגיה שלהם.

איפה אפשר למצוא מנטה ריי באיים האזוריים?

דגי המאנטה ריי חיים רק במעט מקומות באיים האזוריים אך הם נמצאים בסכנה. מאנטה ריי ניתן למצוא כ-40 מייל מחופי הקבוצה המרכזית של האיים האזוריים (טרסיירה, גרסיוסה, סאן חורחה, פיקו ופייאל) וצוללים לרוב מגיעים מוכנים לצלילה עם ציוד למקום בסירת צלילה במסגרת אחד ממועדוני הצלילה. כיום אמנם התיירות הימית אינה משפיעה לרעה על בתי הגידול שלהם, אך עם הגידול בתיירות לאיים החוקרים מנסים להבין טוב יותר את האקולוגיה שלהם, להפחית את ההשלכות השליליות העתידיות וליצור תיירות ברת-קיימא ואחראית.

המחקר על דגי המאנטה ריי כבר החל ולאחר 6-9 חודשים התבררה עובדה מפתיעה – הם שטים לכיוון כף וורדה בסתיו. בכל מקרה, המחקר צפוי להימשך עוד כשנתיים ואלו הן רק תוצאות ראשוניות. דבר אחד ברור כבר עכשיו – בתחום הכרישים הכחולים המחקר יהיה מורכב יותר משתי סיבות: הם שטים בכל האוקיינוס ונמצאים באיים האזוריים כל השנה, כך שלחלקים שונים מאותה אוכלוסייה יש הרגלים שונים שמשתנים בהתאם ללוח השנה. מבטיחים להמשיך לעדכן אתכם 🙂

הפוסט תוצאות מעניינות התגלו במחקר על הכרישים והמנטה ריי שבאיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>