האיים האזוריים http://azores.co.il אחד מעשרת המקומות המומלצים באירופה Wed, 16 Aug 2017 18:59:20 +0000 he-IL hourly 1 הפיראטים של האי קורבו http://azores.co.il/%d7%94%d7%a4%d7%99%d7%a8%d7%90%d7%98%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%9c-%d7%94%d7%90%d7%99-%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%95/ Mon, 14 Aug 2017 06:06:41 +0000 http://azores.co.il/?p=2263 האי קורבו היה יעד נפוץ במאות ה-16 וה-17 למתקפות של פיראטים ברברים שהגיעו אליו מצפון אפריקה. מטרת הפיראטים הייתה לבזוז את התוצרת החקלאית של האי (בעיקר כרוב, תירס, בקר וחזירים) וללכוד בני ערובה, אך להפתעתם הרבה, בשנת 1632 ההיסטוריה השתנתה והם לא העזו יותר לתקוף את האי הקטן. נקודת התורפה ששינתה את מהלך ההיסטוריה ביום […]

הפוסט הפיראטים של האי קורבו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
האי קורבו היה יעד נפוץ במאות ה-16 וה-17 למתקפות של פיראטים ברברים שהגיעו אליו מצפון אפריקה. מטרת הפיראטים הייתה לבזוז את התוצרת החקלאית של האי (בעיקר כרוב, תירס, בקר וחזירים) וללכוד בני ערובה, אך להפתעתם הרבה, בשנת 1632 ההיסטוריה השתנתה והם לא העזו יותר לתקוף את האי הקטן.

פיראט אוחז בנשק על סירה

נקודת התורפה ששינתה את מהלך ההיסטוריה

ביום ה-24 ליוני הפיראטים התקרבו לחוף חצצי באי קורבו שנקרא Porto da Casa, (היום זה הנמל של האי). החוף הזה היה המקום היחידי בו יכלו ספינות לעגון בבטחה מכיוון ששאר האי מוקף בצוקים שלא מאפשרים להתקרב בצורה בטוחה מהים. רוב תושבי האי היו עסוקים באותה שעה בענייניהם: הגברים ברעיית כבשים והנשים בטוויית צמר. הפיראטים חדרו לאי בקלות ללא התנגדות מזוינת ולתושבי האי ציפה גורל רע ומר.

המקומיים הרגישו חסרי אונים ולא יכלו להתגונן מפני יריות הפיראטים מלבד ידוי אבנים. בצר להם הם קראו לעזרתה של  הקדושה המקומית Nossa Senhora dos Milagres (גבירתנו של הניסים). כמה שנים קודם לכן, פסלה של הקדושה נשטף לחופי האי כשעליו כתובת בזו הלשון :"מי שימצא אותי ויבנה לי קפלה יזכה לניסים".

הכניסה לנמל של האי קורבו - Porto da Casa

הכניסה לנמל של האי קורבו – Porto da Casa

נס לאור היום

בשיא ההתקפה של הפיראטים על האי, הכומר של האי קורבו לקח את פסלה של הקדושה אל מקום הקרב ולהפתעת כולם קרה נס. הקדושה הסיטה את כדורי הרובים שירו הפיראטים בחזרה לכיוונם עד שהם נאלצו לסגת. יתרה מכך, 200 תושבי האי הצליחו לבזוז מהפיראטים במנוסתם כלי נשק ולשבות כמה פיראטים. השודדים נשבעו שלא לחזור יותר למקום והקרב נרשם בספרי ההיסטוריה המקומיים. המאורע אפילו היווה השראה לשם של אחד ממלונות האי שנקרא בית השודדים.

סוף דבר

לכבוד הקדושה הוקמה כנסיה בשנת 1674 ותושבי האי עדיין מאמינים שגם כיום היא עושה ניסים. לאות תודה כל שנה באמצע חודש אוגוסט, פסלה של הקדושה מוצג לראווה בתהלוכה שיוצאת מהכנסיה למקום הקרב. אמנם המרחק הוא כקילומטר וחצי אבל התהלוכה שמתחילה בשעה 15:00 מתנהלת לאיטה בריקודים ועם אוירה יחודית יוצאת מן הכלל. לאורך כל הדרך מפוזרים פרחים והתהלוכה נעשית תוך כדי שירת מזמורי תודה לקדושה. לאחר החזרת הפסל לכנסייה המסיבה האמיתית מתחילה בבתי התושבים ואם הוזמנתם לאחד מהם, תתכוננו לחוייה יוצאת מן הכלל (רק אל תשכחו לתרגל את הפורטוגזית שלכם קודם)…

והנה סרטון, מעט ארוך (תוכלו לקפוץ מנקודה לנקודה) שמתאר את יום התהלוכה כולו. החל מההכנות וסידור הפרחים על השבילים, דרך התהלוכה והטקס בכנסייה ועד ההופעות שנערכות לאורך כל הלילה.

הפוסט הפיראטים של האי קורבו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
רצועת המפלים Poço do Bacalhau ו-Ribeira Grande http://azores.co.il/%d7%a8%d7%a6%d7%95%d7%a2%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%9d-poco-bacalhau-%d7%95-ribeira-grande/ Wed, 26 Jul 2017 19:08:25 +0000 http://azores.co.il/?p=2253 רצועת החוף שבין העיירה Faja Granda לבין Fajãzinha נמשכת רק 5 ק"מ בקו אוירי, אבל אל תחשבו ולו לרגע לוותר עליה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שרצועת חוף זו נחשבת ליפה ביותר בכל האיים האזוריים. תואר זה ניתן לה בעיקר הודות לשתי האטרקציות שלה – מפלי Poço do Bacalhau ומפלי Ribeira Grande. מפלי Poço do Bacalhau אמנם באזור יש […]

הפוסט רצועת המפלים Poço do Bacalhau ו-Ribeira Grande הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
רצועת החוף שבין העיירה Faja Granda לבין Fajãzinha נמשכת רק 5 ק"מ בקו אוירי, אבל אל תחשבו ולו לרגע לוותר עליה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שרצועת חוף זו נחשבת ליפה ביותר בכל האיים האזוריים. תואר זה ניתן לה בעיקר הודות לשתי האטרקציות שלה – מפלי Poço do Bacalhau ומפלי Ribeira Grande.

מפלי Poço do Bacalhau

מפלי Poço do Bacalhau

מפלי Poço do Bacalhau

אמנם באזור יש כ-20 מפלים אבל אלו נחשבים ליפים מכולם ולנגישים מכולם: רק 3 ק"מ מהכפר הנידח Aldeia da Cuada שהפך למקום הכי רומנטי באירופה. מראה המים שמפסלים את דרכם דרך סלעי הבזלת לאורך 90 מטר הוא פשוט מרהיב, השילוב של צבעם השחור של הסלעים, הירוק של הצמחיה האנדמית שמסביב, הצבע הלבן של הקצף והצבע הכחול של המים יותירו אתכם נדהמים ופעורי פה.

בתחתית המפלים יש בריכה שפשוט מחייבת רחצה או לפחות שכשוך אחד אז אל תשכחו בגדי ים. לא סתם המקום נחשב לאחד יעדי התיירות הפופולריים של האי אבל ראו הוזהרתם – טמפרטורת המים נמוכה גם בקיץ והם קרים במיוחד. אמנם בקיץ מי המפל הופכים לזרזיף ולרסס ולכאורה המפל מאבד מקסמו, אבל אל דאגה: דווקא בקיץ המפל נחשב למקום אידיאלי לביצוע של סנפלינג מפלים.

כמובן שניתן לשלב ביקור במפלים עם טיולים ברחבי האי. קחו דוגמה, טיול של 3 שעות לאורך כ-7 ק"מ מתחיל ב- Miradouro das Lagoas ומסתיים במפל. טיול זה מיועד למיטיבי לכת משתי סיבות: הוא משלב ירידה תלולה מגובה של 600 מטר והליכה בשבילים בוציים וחלקלקים. אבל מצד שני תהיה לכם ההזדמנות לצפות בצמחי אשחר וערער אנדמיים ובנופים מרהיבים. אז מה אתם בוחרים?

*מלון מומלץ בקרבת המפלים

מפלי Ribeira Grande

מפלי Ribeira Grande

מפלי Ribeira Grande

מפלים אלו נחשבים למפלים הגדולים באי פלורס כי הם מתנשאים לגובה של 440 מטר. מפלים אלו מנקזים את מימי נהר Ribeira Grande בכ-20 מפלים, חלקם נשפכים לאוקיינוס האטלנטי וחלקם לאגמים שמשמשים לרחצה כמו Lagoa da Lomba או Lagoa Funda. נהר זה מתחיל את זרימתו בגובה של 900 מטר מעל פני הים ואגן ההיקוות שלו הוא אחד מהגדולים באי. למעשה, כמויות המים במפל זה נחשבות לרבות במיוחד ואף גרמו בעבר לשיטפונות רבים.

ולא, אל תתבלבלו עם נהר בשם זהה שזורם באי סאו מיגל. משמעות השם של הנהר היא פשוט "הנהר הגדול". לכן קל לשער שתושבי האיים שהיו מרוחקים זה מזה עשו פעולה פשוטה: נתנו שם זהה ולא מאוד מקורי לנהר הכי גדול באי שלהם. עם זאת, מי המפל צלולים להפליא ויש המאמינים שמקום זה הוא גן העדן בכבודו ובעצמו. והאמת? אמנם מדובר בקלישאה אבל אחרי שהיינו שם קשה לנו שלא להסכים איתם…

הפוסט רצועת המפלים Poço do Bacalhau ו-Ribeira Grande הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
למה האיים האזוריים צריכים להיות היעד הבא שלכם? http://azores.co.il/%d7%9c%d7%9e%d7%94-%d7%94%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%90%d7%96%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%a6%d7%a8%d7%99%d7%9b%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%94%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%99%d7%a2%d7%93-%d7%94/ Sat, 22 Jul 2017 12:59:14 +0000 http://azores.co.il/?p=2243 כי יש בהם הכל! מצפייה בלוויתנים ועד טעימות יין וכמובן נופים מרהיבים שמצדיקים את היותם האיים היפים בפורטוגל. האיים האזוריים הם אוסף של איים באוקינוס האטלנטי במרחק של 1500 ק"מ מחופי פורטוגל. תשעת האיים שמרכיבים את הארכיפלג מאופיינים באקלים מתון אך עם נופים דרמטיים. התפרצויות וולקניות הם המקור לאיים והם הבסיס למגוון הביולוגי שבהם. האיים […]

הפוסט למה האיים האזוריים צריכים להיות היעד הבא שלכם? הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
כי יש בהם הכל! מצפייה בלוויתנים ועד טעימות יין וכמובן נופים מרהיבים שמצדיקים את היותם האיים היפים בפורטוגל.

שביל טיול בסטה סידדס, סאו מיגל, האיים האזוריים

שביל טיול בסטה סידדס, סאו מיגל, האיים האזוריים

האיים האזוריים הם אוסף של איים באוקינוס האטלנטי במרחק של 1500 ק"מ מחופי פורטוגל. תשעת האיים שמרכיבים את הארכיפלג מאופיינים באקלים מתון אך עם נופים דרמטיים.

התפרצויות וולקניות הם המקור לאיים והם הבסיס למגוון הביולוגי שבהם. האיים ידועים בהיותם בעלי טבע פראי ויוצא דופן, קסם היסטורי ותרבותי ועושר של אפשרויות לתיירות מרתקת וברת-קיימא. בכתבה זו נגלה לכם מדוע האיים האלו צריכים להיות היעד הבא שלכם.

1. הם מלאים בפלאי טבע

הר פיקו מהווה את הסמל של אמא אדמה באיים האזוריים. הוא מתנשא לגובה של יותר מ-2000 מטרים מעל פני הים והוא ההר הגבוה ביותר בפורטוגל. טיפוס לפסגת הר פיקו ביום בהיר מאפשר לצפות בנופו העוצר נשימה של האוקיינוס האטלנטי. במקומות אחרים כמו הלגונה הרומנטית Sete Cidades באי סאו מיגל תרגישו כמו בגלוייה. לא פלא שזהו אחד מציוני הדרך הידועים ביותר בפורטוגל.

הלגונה הרומנטית Sete Cidades

הלגונה הרומנטית Sete Cidades

באי טרסיירה אל תשכחו לטייל במערות התת-קרקעיות Algar do Carvão וגרוטה דה נטאל שנוצרו מצינורות לבה. אבל אולי היעד הנחשק ביותר באיים האזוריים הוא הר הגעש Capelinhos. הר זה נמצא באי פיקו המערבי מכולם וכולל נוף שמזכיר את פני הירח. אבל הסיבה לפני השטח היא ארצית לחלוטין – התפרצויות אלימות של הרי געש בשנים 1957-8.

2. תוכלו לצפות כאן בחיי טבע מדהימים

האיים האזוריים הם אחת הנקודות הטובות בעולם לצפייה בלוויתנים ובדולפינים. במימי האיים האזוריים נצפו 28 מינים שונים של יונקים ימיים בעיקר בחורף ובאביב. לוויתן הזרע לעומת זאת הוא תושב קבע אהוב במימי האיים האזוריים. לעיתים קרובות אף ניתן לצפות בו משתעשע עם דולפינים בסביבתם הטבעית וזו חוויה מדהימה.

לויתן זרע באי פיקו

לויתן זרע באי פיקו

למעשה, המערכת האקולוגית של האיים האזוריים היא ביתם של יצורים ימיים מגוונים כמו צבי ים, דקרים, כרישים ועוד. גם מבחינת בעלי הכנף האיים האזוריים רוחשים מפעילות: בים אלו היסעורים ועופות המים ובקרקע אלו ציפורים נדירות כמו Azores bullfinch ו- Santa Maria goldcrest, הציפור הקטנה באירופה.

3. יש בהם תרבות יין מעולה

אחת ההנאות הגדולות בטיול באיים האזוריים היא גילוי היינות שמיוצרים בהם. אונסק"ו הכריז על כרמי החוף של האי פיקו כאתר מורשת עולמי. המתעניינים מוזמנים לבקר במוזיאונים באי שמסבירים על תרבות היין ועל ייצורם של היינות.

הישוב Biscoitos שבאי טרסיירה ידוע ביינות מסוג Verdelho ובעיקר יינות Chico Maria זוכי הפרסים. האי גרסיוסה הוא ביתו של היין המעוטר Pedras Brancas. פנקו את עצמכם בטעימות או פשוט תהנו מכוסית אחת או שתיים במסעדה טובה.

מוזיאון היין בעיירה ביסקוויטוס - טרסיירה, האיים האזוריים

מוזיאון היין בעיירה ביסקוויטוס – טרסיירה, האיים האזוריים

4. הם ביתם של פסטיבלים מסורתיים

אם אתם מבקרים באיים האזוריים כחודש לאחר חג הפסחא תיהנו מפסטיבלי רוח הקודש. אלו הם טקסים דתיים שמתקיימים בערים ובכפרים ברחבי הארכיפלג.

החגיגה הנערצת ביותר באיים האזוריים היא Senhor Santo Cristo dos Milagres. חגיגה זו נערכת בכנסיית Convento de Nossa Senhora da Esperança מהמאה ה-16בפורטו דלגדו. תרשמו ביומנים: החגיגה נערכת ביום ראשון החמישי לאחר חג הפסחא.

ההכנות לפסטיבל - סאו מיגל, פונטה דלגדה

ההכנות לפסטיבל – סאו מיגל, פונטה דלגדה

פסטיבלים נוספים שכדאי לשים אליהם לב הם שניים: Festas Sanjoaninas (פסטיבל ג'ון הקדוש) באי טרסיירה ביוני ושבוע הלוויתנים בסוף אוגוסט באי פיקו.

5. הם כוללים מראות ייחודיים

מטעי התה Plantações de Chá Gorreana באי סאו מיגל הם מטעי התה היחידים באירופה. מטעים אלו ניטעו בשנת 1883 והם כוללים שיחי תה כמו במולדת התה הודו. אם תגיעו למקום בין אפריל לספטמבר תוכלו להיות עדים לחוויה ייחודית – איסוף עלי התה וייבושם. כמובן שתוכלו לרכוש במקום או כאן חבילות של תה טרי ממגוון סוגים: תה ירוק, תה שחור, תה יסמין ועוד… בעלים או בשקיקים.

אל תחמיצו גם את Angra do Heroísmo, העיר העתיקה של האי טרסיירה. המקום מבורך במרכז היסטורי אלגנטי ונכנס בצדק לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. המקום משופע בסגנונות אדריכליים ועיצוביים שונים שמוכיחים את השפעתן של התרבויות השונות: האירופאיות, האסיאתיות והאמריקאיות.

הר ברזיל, אנגרה דו הרוסימו, טרסיירה

הר ברזיל, אנגרה דו הרוסימו, טרסיירה

מומלץ להקדיש זמן לסיורים ברחובות הצרים, בכיכרות הירוקות ובהר ברזיל הרומנטי לעת שקיעה ופשוט לספוג את הקסם של המקום.

6. תוכלו ליהנות משפע של פעילויות ספורטיביות

האיים האזוריים מלאים באפשרויות לפעילויות ספורטיביות רבות: טיולים רגליים ברחבי האיים שמאפשרים לכם לשוטט כאוות נפשכם, רכיבה על אופניים לאורך שבילים כפריים שקטים, טיפוס על הרים ועוד. מחפשי האדרנלין יכולים גם לשוט בסירות קאנו למרגלות מפלים דרמטיים.

מפלים נשפכים אל האגם

מפלים נשפכים אל האגם

באיים האזוריים יש גם שפע של אפשרויות לפעילויות ספורט מים, למשל שיט בקיאק באגמים צלולים או לאורך איים סלעיים וגלישת גלים בכל ימות השנה. שיט הוא בילוי מסורתי כאן ומומלץ להגיע מאי לאי בסירה כדי לחוות זאת.

לצפרים שביניכם, האיים האזוריים משמשים כספר הדרכה פתוח כי במקום יש מינים אנדמיים ונדירים. המגיעים לאיים במהלך נדידת הסתיו יכולים לצפות במשקפות בציפורים אקזוטיות שנודדות מצפון אמריקה, למשל Yellow-Billed Cuckoo.

מה עוד צריך לדעת לפני שמבקרים פה?

  • מתי לנסוע – האיים האזורים הם יעד תיירותי כלל שנתי. החודשים החמים והיבשים ביותר הם יוני-אוגוסט ובחודשים אפריל-מאי וספטמבר-אוקטובר מזג האויר משתנה במהירות. נובמבר- מרץ נחשבים לעונה הרטובה והסוערת מבחינת רוחות ובהם תיהנו מקרני השמש לעיתים רחוקות. עם זאת, גשמים צפויים באיים האזוריים כל השנה. הרחבה בנושא תוכלו לקרוא בעמוד עונה מומלצת.
  • הגעה – לרוב, טיסות בינלאומיות נוחתות וממריאות משדה התעופה של פונטה דלגדה באי סאו מיגל. הרחבה בנושא תוכלו לקרוא בעמוד איך מגיעים לאיים האזוריים.
  • לינה – יש ברחבי האיים מלונות רבים ומקומות לינה כמו צימרים ברמות שונות. נסו את המלון הכי טוב באיים האזוריים או קראו עוד על מלונות מומלצים בעמוד הזה.
  • התמצאות – בכל תשעת האיים האזוריים יש שדות תעופה. חברת Atlanticoline מפעילה קוי מעבורות כל השנה בין האיים פאיאל לפיקו ובקיץ גם בשאר האיים. לרוב כדאי לשכור רכב כשנוחתים ולהסתובב איתו באי אליו מגיעים. לאחר מכן אפשר להעלות את הרכב על מעבורת ולעבור לאי הבא או לשכור שם רכב מחדש.

הפוסט למה האיים האזוריים צריכים להיות היעד הבא שלכם? הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
Aldeia da Cuada – הכפר הנידח שהפך למקום הכי רומנטי באירופה http://azores.co.il/aldeia-da-cuada-%d7%94%d7%9b%d7%a4%d7%a8-%d7%94%d7%a0%d7%99%d7%93%d7%97-%d7%a9%d7%94%d7%a4%d7%9a-%d7%9c%d7%9e%d7%a7%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%9b%d7%99-%d7%a8%d7%95%d7%9e%d7%a0%d7%98%d7%99-%d7%91%d7%90/ Sun, 16 Jul 2017 12:22:07 +0000 http://azores.co.il/?p=2228 הכפר Aldeia da Cuada באי פלורס הוקם ב-1676 וכבר מראשיתו היה שוקק חיים. בשיאו הכפר מנה 120 תושבים שהתגוררו ב-20 בתים שנבנו מסלעי הבזלת המקומיים. הכפר הוקם במקום פסטורלי ושקט בעמק בין מפלי הרים עם נוף מרהיב לצוקים ולים אבל למרות הפסטורליה החיים במקום אז היו די קשים. רק לשניים מהבתים היה גג ולאף אחד […]

הפוסט Aldeia da Cuada – הכפר הנידח שהפך למקום הכי רומנטי באירופה הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
Aldeia da Cuada - הכפר הנידח שהפך למקום הכי רומנטי באירופה

Aldeia da Cuada – הכפר הנידח שהפך למקום הכי רומנטי באירופה

הכפר Aldeia da Cuada באי פלורס הוקם ב-1676 וכבר מראשיתו היה שוקק חיים. בשיאו הכפר מנה 120 תושבים שהתגוררו ב-20 בתים שנבנו מסלעי הבזלת המקומיים. הכפר הוקם במקום פסטורלי ושקט בעמק בין מפלי הרים עם נוף מרהיב לצוקים ולים אבל למרות הפסטורליה החיים במקום אז היו די קשים. רק לשניים מהבתים היה גג ולאף אחד מהתושבים לא היו נעליים.

בנוסף, לתושבי הכפר לא הייתה גישה לים או לכבישים והם נאלצו להתפרנס מחקלאות ומטוויה. בחלק מהבתים היה יותר מנול אחד ולפעמים אפילו 2 או 3. בשנות ה-60 של המאה העשרים תנאי החיים ובעיקר רעידות האדמה הכריעו את תושבי הכפר. רובם היגרו לארצות הברית הודות ליוזמת "פקודת הפליטים האזוריים" של הסנטור ג'ון קנדי (זה שלימים הפך לנשיא). הכפר ננטש ונותר בעזבונו עד שנות ה-90 והצדיק את השם שניתן לו – הכפר הנידח ביותר באירופה.

מאיטליה אל Aldeia da Cuada באהבה

הכפר Aldeia da Cuada

הכפר Aldeia da Cuada

אבל הצלת הכפר הגיעה מכיוון בלתי צפוי ממש לאחרונה. תושב פירנצה שבאיטליה החליט לשפץ 12 מבתי הכפר ו-3 אסמים, לשמר את חזותם החיצונית מבחינה אדריכלית ולהפוך אותם לצימרים עבור תיירים. כיום הצימרים משלבים בהצלחה את העבר הכפרי עם ההווה המודרני. כל הצימרים מאובזרים במטבח, אינטרנט אלחוטי חינם, פינת אוכל וחדרי שינה והם מתאימים לזוגות וחלקם אף למשפחות (עד 12 איש). הצימרים לא שוכחים את העבר והם קרויים על שם בעליהם המקוריים, למשל הבית של לוסינדה וכדומה.

להזמנת מקום בכפר הקליקו כאן

משנת 2000 הכפר נחשב לאתר מוגן ע"י הממשל של האיים האזוריים משלוש סיבות: תרבותית, היסטורית וסביבתית.

בכל 4 הסוגים של הצימרים יש לשוהים חוויה אזורית כוללת – צלילי השירה של הציפורים, ריח של חציר ושל דשא ובעיקר הרבה שקט והכרות אינטימית עם איתני הטבע.

יש כאן חנייה מסודרת, ארוחות ערב ובוקר בסגנון מסורתי, פינת ברביקיו, רהיטי גן, חיות משק ואפילו אופניים למעוניינים להכיר את האי בדרך הזו. לא פלא שהמקום נחשב היום לאחד מ-50 מהמלונות הרומנטיים בעולם…

טיולים באיזור

מפלי Poço do Bacalhau

Poço do Bacalhau

Poço do Bacalhau

ואם אתם כבר באזור אל תפספסו את מפלי Poço do Bacalhau ליד פאייה גרנדה. אמנם באזור יש כ-20 מפלים נוספים אבל אלו נחשבים ליפים מכולם ולנגישים מכולם: רק 3 ק"מ מהכפר. מראה המים שמפסלים את דרכם דרך סלעי הבזלת לאורך 90 מטר הוא פשוט מרהיב. השילוב של צבעם השחור של הסלעים, הירוק של הצמחיה שמסביב, הצבע הלבן של הקצף והצבע הכחול של המים יותירו אתכם פעורי פה.

טיולים נוספים

וכמובן שניתן לשלב ביקור במפלים עם טיולים ברחבי האי, למשל טיול של 3 שעות לאורך כ-7 ק"מ שמתחיל ב- Miradouro das Lagoas ומסתיים במפל. טיול זה מיועד למיטיבי לכת כי הוא משלב ירידה תלולה מגובה של 600 מטר והליכה בשבילים בוציים וחלקלקים. אבל מצד שני תהיה לכם ההזדמנות לצפות בצמחי אשחר וערער אנדמיים ובנופים מרהיבים. אז מה אתם בוחרים?

ההגעה אל הכפר

הפוסט Aldeia da Cuada – הכפר הנידח שהפך למקום הכי רומנטי באירופה הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
כשציד הלווייתנים הפך לאטרקציה תיירותית http://azores.co.il/%d7%9b%d7%a9%d7%a6%d7%99%d7%93-%d7%94%d7%9c%d7%95%d7%95%d7%99%d7%99%d7%aa%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%a4%d7%9a-%d7%91%d7%90%d7%99-%d7%a4%d7%99%d7%a7%d7%95-%d7%9c%d7%90%d7%98%d7%a8%d7%a7%d7%a6%d7%99/ Fri, 30 Jun 2017 18:28:00 +0000 http://azores.co.il/?p=2218 לווייתנים היו מקור ההכנסה המרכזי של תושבי האיים האזורים. עד ממש לא מזמן ציידי לוויתנים השתמשו בשיטות הציד המסורתיות מהמאה ה-18, תוך שימוש בצלצלים ובכידונים שנזרקו היטב אל תוך המאה ה-20. כאמור, לווייתנים היוו חלק נכבד מאוד בכלכלה בארכיפלג וכמעט לכולם כאן יש ציידי לווייתנים במשפחה. בשנת 1982 האיחוד האירופי אימץ רשמית את האיסור על ציד […]

הפוסט כשציד הלווייתנים הפך לאטרקציה תיירותית הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
לויתן זרע באי פיקו

לויתן זרע באי פיקו

לווייתנים היו מקור ההכנסה המרכזי של תושבי האיים האזורים. עד ממש לא מזמן ציידי לוויתנים השתמשו בשיטות הציד המסורתיות מהמאה ה-18, תוך שימוש בצלצלים ובכידונים שנזרקו היטב אל תוך המאה ה-20. כאמור, לווייתנים היוו חלק נכבד מאוד בכלכלה בארכיפלג וכמעט לכולם כאן יש ציידי לווייתנים במשפחה.

בשנת 1982 האיחוד האירופי אימץ רשמית את האיסור על ציד מסחרי של לווייתנים ופורטוגל הייתה מחויבת ליישם את האיסור כאשר הצטרפה לאיחוד האירופי ב-1986. מפעלי הלווייתנים נסגרו ובשנת 1987 נתפס לווייתן הזרע האחרון באיים האזוריים. היום, ארכיפלג האזוריים הוא אחד המקומות הטובים ביותר בעולם לצפייה בלווייתנים. פעם השתמשו בלוויתנים כמקור מזון ואנרגיה, היום הם משמשים כאטרקציה תיירותית יוצאת דופן.

באי יש כמה מוזיאונים. מוזיאון ציידי הלוויתנים (Museo du Baleeiros) בלייס דה פיקו (Lajes do Pico) נפתח באופן רשמי בשנת 1988 ויש בו שלושה בתי סירה מקוריים מהמאה התשע עשרה, כלים מקוריים רבים וספרייה העוסקת בנושא ציד הלווייתנים.

פסל צייד הלוויתנים על החוף באי פיקו

פסל צייד הלוויתנים על החוף באי פיקו

מלונות מעולים ברחבי פיקו – האי האפור

סאו רוקו דו פיקו (São Roque do Pico) זוהי העיר המרכזית בצפון האי והיא מורכבת משני חלקים נפרדים: São Roque עצמה ו-Cais do Pico, על שמו של הרציף הארוך שם. Cais do Pico הפך לנמל המסחרי החשוב ביותר של האי ונמל הדיג השני החשוב ביותר אחרי מדלנה.

סירות בנמל של פיקו

סירות בנמל של פיקו

לאורך הרציף הישן עדיין תוכלו לראות דייגים מקומיים בעבודתם. מול המזח נמצא מפעל הלווייתנים הישן וסמוך לו מוזיאון הלווייתנים השני באי, Museu da Industria Baleeira. לאורך הרחוב הראשי מול המזח ישנם עסקים מקומיים שונים המציעים לתיירים לרכוש מתנות בדמות תליוני לוויתנים, תכשיטים וחולצות אבל בעיקר סיורים והפלגות לצפייה בלוויתנים.

ציד הלווייתנים הוחלף כעת בתיירות בת קיימא המוקדשת לתצפית ולמחקר של 28 מינים של יונקים ימיים שניתן לזהות במי האזוריים.

הפוסט כשציד הלווייתנים הפך לאטרקציה תיירותית הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
צלילה באיים האזוריים עם מסיכה איכותית http://azores.co.il/%d7%a6%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%94-%d7%91%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%90%d7%96%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%a2%d7%9d-%d7%9e%d7%a1%d7%99%d7%9b%d7%94-%d7%90%d7%99%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%99%d7%aa/ Tue, 20 Jun 2017 17:26:06 +0000 http://azores.co.il/?p=2197 באיים האזוריים יש מגוון של אתרי צלילה איכותיים שמאפשרים צלילות יום וצלילות לילה. הצלילה באיים האזוריים כוללות אפשרויות רבות כולל צלילות בשדות חול תת ימיים, צלילה בחופים סלעיים, במערות ובספינות טרופות. אתרי הצלילה באיים האזוריים מושכים ובצדק תיירים רבים שמעוניינים לשלב בהם טיול באיים קסומים, ממזג אויר נפלא כל ימות השנה ומנופים משכרים. אתרי הצלילה […]

הפוסט צלילה באיים האזוריים עם מסיכה איכותית הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
באיים האזוריים יש מגוון של אתרי צלילה איכותיים שמאפשרים צלילות יום וצלילות לילה. הצלילה באיים האזוריים כוללות אפשרויות רבות כולל צלילות בשדות חול תת ימיים, צלילה בחופים סלעיים, במערות ובספינות טרופות.

אתרי הצלילה באיים האזוריים מושכים ובצדק תיירים רבים שמעוניינים לשלב בהם טיול באיים קסומים, ממזג אויר נפלא כל ימות השנה ומנופים משכרים. אתרי הצלילה באיים האזוריים מתאימים לכל הצוללנים באשר הם: משנרקלים, צוללים מתחילים, צוללנים מקצוענים, צוללנים טכניים ועוד. באיים האזוריים ניתן גם לצלול עם כרישים בחודשים יולי-ספטמבר ולשנרקל עם דולפינים.

ARIA מסכת צלילה

ARIA מסכת צלילה

הישר מאיטליה – שנורקל מובנה ונשימה נוחה

לא סתם הקדמנו את ההקדמה הזו. כדי ליהנות מצלילה איכותית כבר לא צריך להסתבך. אנחנו ממליצים לכם להצטייד במסיכת צלילה חדשה מסוגה. מסיכת הצלילה האיכותית מבית ARIA שללא ספק קובעת סטנדרט חדש בענף. מסיכה זו אמנם כוללת באופן מובנה שנורקל שמקל על חווית הצלילה אבל זוהי רק ההתחלה. השנורקל המובנה כולל שסתום שמונע חדירות של מים למסיכה למשל כתוצאה מגלים פתאומיים. למעשה, המסיכה מאפשרת נשימה סימולטנית הן מהפה והן מהאף. היא נוחה וקלה להרכבה. אם אתם רוצים לקחת אותה לטיול הבא באיים האזוריים, אתם יכולים לעשות את זה ממש כאן.

אדים – OUT, שדה ראייה רחב – IN

היתרון הגדול במסיכה טמון בעובדה שהיא מונעת הצטברות של אדים שמערפלים את הראייה. בנוסף, המסיכה גם קלה במיוחד הודות לעובדה שהיא עשויה מסיליקון. גולת הכותרת של המסיכה היא העובדה שהיא מתאימה את עצמה למבנה פניו של הצולל. והדובדבן שבקצפת: המסיכה כוללת מתאם שאליו ניתן לחבר מצלמת ראש מסוג גו פרו כי כידוע לכולם: לא באמת צללת אם לא שיתפת את כל מה שקרה שם עם החבר'ה שנשארו בארץ…

הפכו את החופשה שלכם למושלמת – קנו אותה כאן

הפוסט צלילה באיים האזוריים עם מסיכה איכותית הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
רשימת ציוד לטיול באיים האזוריים http://azores.co.il/%d7%a8%d7%a9%d7%99%d7%9e%d7%aa-%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%93-%d7%9c%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%91%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%90%d7%96%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%9d/ Fri, 09 Jun 2017 05:27:32 +0000 http://azores.co.il/?p=2177 בעמוד זה נעסוק בכל הקשור להתארגנות ולהכנת הציוד לפני הטיול שלכם אל האיים האזוריים. אז נתחיל בדברים המובנים מאליהם. לפני הכל, אל תשכחו בבית את הדרכון ואת כרטיסי הטיסה מסיבה אחת: בלעדיהם פשוט לא תוכלו להגיע לפורטוגל ומשם להמשיך לארכיפלג. את הדרכון כדאי לצלם ולקחת את הצילום אתכם, לשלוח לעצמכם בדוא"ל או להשאיר עותק בבית או […]

הפוסט רשימת ציוד לטיול באיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
הכנת רשימת ציוד לטיול לאיים האזוריים

הכנת רשימת ציוד לטיול לאיים האזוריים

בעמוד זה נעסוק בכל הקשור להתארגנות ולהכנת הציוד לפני הטיול שלכם אל האיים האזוריים. אז נתחיל בדברים המובנים מאליהם. לפני הכל, אל תשכחו בבית את הדרכון ואת כרטיסי הטיסה מסיבה אחת: בלעדיהם פשוט לא תוכלו להגיע לפורטוגל ומשם להמשיך לארכיפלג. את הדרכון כדאי לצלם ולקחת את הצילום אתכם, לשלוח לעצמכם בדוא"ל או להשאיר עותק בבית או בנייד. אם אתם מתכננים לנהוג באיים האזוריים אנא הביאו אתכם את הרישיון הנהיגה הבינ"ל/הישראלי.

שימו לב – הרשיון הישראלי תקף ל-30 יום בלבד ובכל מקרה אתם מחויבים לנהוג לפי הכתוב ברשיון, למשל להרכיב משקפיים או עדשות מגע. בנוסף, כדאי להצטייד בכל המסמכים הרלוונטיים מתורגמים לאנגלית, למשל: אישורים על מצבכם הרפואי כולל תרופות שאתם נוטלים, תעודות בינלאומיות של סטודנט/גמלאי שמעניקות הטבות ועוד.

מה לוקחים לאי בודד?

וכמובן – לא לשכוח כסף מקומי במזומן ובאשראי בינ"ל וכן ביטוח נסיעות לחו"ל, תלוי בפעילויות שאותן תעשו. למשל: אם אתם מתכננים טיול באופני שטח, גלישה, סנפלינג, טיפוס הרים ואפילו טיסה במצנחי רחיפה אנחנו ממליצים לשדרג את הביטוח כך שיכלול כיסוי על פעילות אתגרית. ותאמינו לנו, ברגע שתגיעו לאיים האזוריים תרצו לעשות הכ-ל ואז תתבאסו שאין לכם את הביטוח המתאים.

נוף טיפוסי בסאו מיגל

נוף טיפוסי בסאו מיגל

ועצה כללית אחרונה – להדפיס את כל התכתובות שניהלתם (למשל: הזמנת מלון/צימר והשכרת רכב). אין דבר מבאס יותר מלהגיע למקום ולגלות שההזמנה שלכם כלל לא התקבלה. ההדפסה מהווה הוכחה עבורכם וסוג של ביטוח שלא תהיו לבד על אי בודד. אמנם אצל חלקינו זו הפנטזיה האולטימטיבית, אבל להזכירכם באיים האזוריים יש פעילות געשית כך שבמקרה הזה הפנטזיה כנראה תישאר פנטזיה.

חו"ל זה פה ממש ממול?

מכיוון שההגעה לאיים האזוריים אינה אפשרית בטיסה ישירה, כדי להצטייד בכל מה שיעזור לכם לצלוח כמעט יום באויר: רגיעון לבעלי חרדת הטיסות, חטיפים לילדים ואפילו קורנפלקס. אנחנו ממליצים להצטייד גם בהפעלות לילדים לטיסה כמו חוברות צביעה וצבעים, טושים ומדבקות וכל מה שהילדים שלכם אוהבים לעשות בדרך. ואם בילדים עסקינן, אנחנו ממליצים גם על חיתולים וסינרים חד-פעמיים, משחת החתלה, בקבוקים מוכנים עם תחליף חלב/חלב שאוב, מוצצים או נשכנים.

וכן, אולי תתפלאו אבל גילינו שאפשר לנסוע עם הילדים לאי בודד ועדיין ליהנות. הסוד הוא לגרום להם להרגיש בבית, למשל להביא איתכם צעצוע אהוב, שמיכה, כסא וצעצועים לאמבטיה, כלי אוכל ומזונות אהובים (פסטה, קוסקוס, תרכיז של מיץ אהוב וכו') וכמובן – טיולון או מנשא, תלוי בגיל הילד. ואל תשכחו שהאיים האזוריים הם (כמה מפתיע) איים וגם הילדים שלכם ירצו ליהנות מקצת מים. קרם הגנה, כובע, מצופים לילדים וחיתולים חד-פעמיים יפתרו את הבעיה הזאת ואל תשכחו להצטייד גם אתם בבגד ים.


Booking.com

על איזה אי בא לכם היום?

אם עד כאן הכל היה פשוט (עד כמה שנסיעה עם ילדים יכולה להיות פשוטה), הגיע הזמן קצת להסתבך כי באיים האזורים רשימות הציוד משתנות מאי לאי ומפעילות לפעילות, למשל למעוניינים בטיול בלגונת האש , Lagua de Fogo, באי סאו מיגל כדאי להצטייד בנעלי הליכה אטומות למים. הסיבה לכך היא העובדה שהדרך באזור חלקה ובוצית ומים גולשים משפת הר הגעש. כדאי גם תחבושות אלסטיות כי ההליכה בשבילי אבנים יכולה לעשות הרבה צרות לקרסוליים שלכם.

זה לא פוטושופ - אלו האיים האזוריים

זה לא פוטושופ – אלו האיים האזוריים

לעומת זאת, אם אתם מעונינים בהעפלה רגלית למרומי הר הגעש פיקו אתם חייבים להביא ציוד מהבית, למשל מקלות הליכה וביגוד חם בנוסף לאוכל ולמים שאותם ניתן לרכוש במקום. אמנם כל אחד יכול לעשות את זה, אבל הטיפוס נחשב לקשה והוא מיועד למיטיבי לכת. בכל זאת, 2350 מטר לא הולכים ברגל… ואגב, אם אתם מתכננים שיט מפיקו לאי השכן פאיאל אנחנו ממליצים על שכמיות חסינות מים. אתם הרי רוצים להגיע יבשים לפאיאל, נכון?

יד ראשונה מהטבע

לשוהים בכל האיים האזוריים יש דבר אחד במשותף שהוא פשוט בלתי נמנע: הרצון ליהנות מהטבע באופן בלתי אמצעי. אם גם לכם יתחשק לעשות את המובן מאליו, פיקניק בטבע, אנחנו ממליצים להביא מהבית פותחן קופסאות שימורים, לדרמן, שקיות לכריכים ונייר טואלט/טישו/מגבונים לחים. למה? כדי להשאיר את הטבע המדהים הזה במצב שבו הגעתם אליו. אנחנו גם ממליצים על שמיכת פיקניק מהבית, כלים וסכו"ם רב-פעמיים עם עדיפות לסטים מפלסטיק. ככה תוכלו לרחוץ אותם ולהשתמש בהם שוב בפעם הבאה שיתחשק לכם פיקניק…

לשתף את החבר'ה

Manor House - טרסיירה

Manor House – טרסיירה

מכיוון שכולנו ישראלים, אין חוויה גדולה מחוויית השמחה לאיד 🙂 מול אלו שטרם גילו את נפלאות האיים האזוריים (ישראלים כמעט ולא מגיעים לכאן). כדי שאתם תיהנו גם מחוויה זו אנחנו ממליצים מאוד על מצלמת גופרו (בסוף המאמר תוכלו לראות סרטון שצולם כולו עם המצלמה המעולה הזו), מטען וכבל USB, עטים וכלי כתיבה (למתעדים בכתיבה) וטלפון עמיד נייד עם מטען וכרטיס סים מקומי (למתעדים הדיגיטליים). ותאמינו לנו, האיים האזוריים יוציאו החוצה את כל המוזות החבויות שלכם בכל תחומי התיעוד אז תתכוננו.

את כל הכבודה הזו כדאי להכניס לתיק גב איכותי שיכלול גם כלי תפירה (מחט, חוט, סיכות בטחון וכפתורים) ורחצה (גומיות לשיער, מברשת/מסרק, צמר גפן, פלסטרים, קרם הגנה (כי עם מסיכת השנירקול החדישה הזו, אתם עלולים לשכוח שאתם במים), שפתון לחות, מראה, בושם, דאודורנטים, קרם ידיים, אפטר שייב, כלי גילוח, מברשות ומשחת שיניים, פינצטה, טמפונים/פדים ועוד). אנחנו ממליצים גם להצטייד בשמפו, מרכך, קרם ידיים, אבקת כביסה ואטבים כי המלונות באיים האזוריים אמנם מפנקים אבל כמו שמפו מהבית :).

הפוסט רשימת ציוד לטיול באיים האזוריים הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
המקום הסודי שישראלים לא מגיעים אליו http://azores.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%a7%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%a9%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%90-%d7%9e%d7%92%d7%99%d7%a2%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%95/ Fri, 02 Jun 2017 13:08:00 +0000 http://azores.co.il/?p=2159 בלב האוקיינוס האטלנטי נמצאת אטרקציה תיירותית שעדיין לא נכבשה ע"י התייר הישראלי. אלו הם האיים האזוריים והם כל מה שנחוץ לכם כדי ליהנות מחופשת קיץ מקורית במיוחד. נופים מדהימים, תופעות טבע עוצרות נשימה ומעט מאוד תיירים. כשהגענו לאי פיקו היינו בטוחים שטעינו כי מרחוק החוף של האי נראה נטוש לחלוטין. בכל זאת החלטנו להמשיך במורד […]

הפוסט המקום הסודי שישראלים לא מגיעים אליו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
בלב האוקיינוס האטלנטי נמצאת אטרקציה תיירותית שעדיין לא נכבשה ע"י התייר הישראלי. אלו הם האיים האזוריים והם כל מה שנחוץ לכם כדי ליהנות מחופשת קיץ מקורית במיוחד. נופים מדהימים, תופעות טבע עוצרות נשימה ומעט מאוד תיירים.

כביש מתפתל בפיאל

כביש מתפתל בפיאל

כשהגענו לאי פיקו היינו בטוחים שטעינו כי מרחוק החוף של האי נראה נטוש לחלוטין. בכל זאת החלטנו להמשיך במורד הכביש המפותל לעבר החוף הפראי והסלעי. להפתעתנו אחרי הפיתול האחרון של הכביש העקלקל גילינו שאנחנו לא לבד ושהחוף מלא במבקרים. אבל פה לא הסתיימו ההפתעות. כדי להגיע לחוף נאלצנו לצעוד על קרקע בזלתית שחורה ולרדת לחוף באמצעות סולם.

המים סביב לאי פיקו כמובן קרים להפליא והזרמים אינם נחים לרגע וסוחפים אותנו ללב האוקיינוס האטלנטי. אבל ההנאה הייתה שווה כל רגע של סבל. המפרצון הטבעי שבו רחצנו נהנה מזרמים של מים חמים בעלי מקור וולקני. ככה זה באיים האזוריים שנולדו כולם מתוך הים בעקבות התפרצות של הרי געש.

האיים האזוריים כוללים 9 איים שנמצאים באמצע הדרך בין אירופה לאמריקה. האיים שייכים לפורטוגל וניתן להגיע אליהם בטיסה שנמשכת שעתיים מליסבון. השילוב של הטבע עוצר הנשימה, האווירה האירופאית והחוויות הוולקניות הופכים את האיים האזוריים ליעד תיירותי מיוחד ומקורי.

האיים הם אמנם אופציה לחופשת קיץ אבל מי שמחפש בטן-גב צריך לחפש מקום אחר. החופים פה הם סלעיים, פראיים ובדרך כלל קשים לגישה. מבחינת תיירות באיים יש תשתית סבירה אבל לא מעבר לכך. למעשה, נראה כי כאילו האיים מתעקשים לשמור בכוח על פרימיטיביות תיירותית, למשל: להשאיר את בריכות הגופרית במצבן הטבעי ולא להפוך אותן לאתרי ספא לעשירים בלבד. למרות שגם כאלה יש עם מלונות יוקרה לצידיהן כמו מלון טרה נושטרה בסאו מיגל.

בריכת שחיה צמודה לאוקיינוס באיים האזוריים

בריכת שחיה צמודה לאוקיינוס באיים האזוריים

אוכלוסיית האיים כוללת כ-250,000 איש בלבד (משהו כמו חצי ת"א) ומחציתם מתגוררים באי הגדול מביניהם, סאו מיגל. באיים יש טמפרטורה קבועה כל השנה שנעה בין 18 ל-22 מעלות והם מרוחקים לא רק מהיבשת. כדי לעבור מאי לאי צריך להשתמש בשירות מעבורות או לטוס. אבל שלא תטעו, הטיול באיים אינו מיועד למיטיבי לכת או לבוגרי הסיירת ולרוב המקומות יש גישה ברכב אותו תוכלו לשכור מאת הסוכנויות שבסיסיהן נמצאים לרוב בשדות התעופה.

לוויתנים ורעידות אדמה באזוריים

ההיסטוריה של האיים האזורים מתחילה ב-1427, השנה שבהם הם התגלו ע"י ספנים פורטוגלים ושבה החלה ההתיישבות בהם. המתיישבים הראשונים היו פורטוגלים והולנדים אבל ההתיישבות נחלה כשלון חרוץ. הריחוק מהיבשת, התפרצויות הרי הגעש וחוסר התאמה של האדמה לחקלאות גרמו להתיישבות דלילה ביותר.

כנסייה טיפוסית בפונטה דלגדה - האי סאו מיגל

כנסייה טיפוסית בפונטה דלגדה – האי סאו מיגל

למעשה, תושבי האיים המעטים כה פחדו מזעם האל בדמות התפרצויות געשיות שהם הפכו לאדוקים בדתם. עד היום ניתן לראות בכל פינה כנסיות גדולות שבנויות מאבני הבזלת המקומיות. ומסתבר שכמו כל חרדה טובה, גם הפרנויה של תושבי האיים האזוריים הייתה מבוססת על המציאות. ב-27.9.1957 התפרץ באי פאיאל הר געש שפלט לבה ואפר געשי במשך יותר משנה. ההתפרצות לוותה ברעידות אדמה רבות, יותר מ-450 כאלו נמדדו בלילה אחד במהלך אותה שנה.

אחרי אותה השנה נוסף לאי פאיאל שטח נוסף בגודל של מספר קילומטרים רבועים, אבל כמובן שהיה לכך מחיר. למשל, המגדלור המקומי כמו גם כפרים רבים באי פאיאל כוסה באפר געשי עד מחצית גובהו. כיום, אגב, ביקור במגדלור נחשב לחובה כי הפך הוא מרכז מבקרים שמספר את סיפור הימים ההם.

וכמובן שהנזק הגדול היה כלכלי כי תושבי פאיאל הפכו למעשה לחסרי כל. מזל שסנטור אמריקאי צעיר, אחד ג'ון קנדי, יזם פתרון בדמות "פקודת הפליטים האזוריים" ואיפשר להם להגר לארה"ב. בסופו של דבר היגרו כמחצית מתושבי האי לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות ואופי האיים השתנה. במקום חקלאים ודייגים שפרנסתם על ציד לוויתנים הגיעו לאיים מהגרים בעלי ממון מפורטוגל.

אמנם הייתה בכך תרומה לכלכלת האיים אך זו הייתה גם סוף ההומוגניות ביניהם. באי סאו מיגל נקלטו רוב המהגרים ולכן הוא כיום האי המתקדם ביותר. לעומתו האי פאיאל קלט חוקרים ולכן הוא מקום מפגש בינלאומי שנתפס כמתנשא ואקדמי ואפילו אליטיסטי. האי פיקו לעומת שניהם נשאר חקלאי ולעיתים נדמה שהוא פשוט נשאר מאחור…

סיבה נוספת לפיגור של האי פיקו היא העובדה שכלכלתו התבססה רובה ככולה על הלוויתנים. מהלוויתנים הפיקו כמעט הכל: תרופות, בשר, שמן, מינרלים ומה לא. הבעיה התחילה עם האיסור על ציד לוויתנים בשנות ה-80 שפשוט רוששה אי שלם. כיום נעשים מאמצים להתפרנס מאותם לוויתנים אבל באופן אחר ויש במקום מוזיאון בנושא, סיורים ימיים לצפייה בלוויתנים ועוד.

להרגיש כמו רובינזון קרוזו

אם אתם רוצים להרגיש על אי בודד אבל בתנאים של 5 כוכבים, האיים האזוריים הם בדיוק בשבילכם. הטיולים הרגליים בכל מקום לא נמשכים יותר משעתיים, הכבישים פנויים, רמת בתי המלון סבירה (יש גם מלונות 5 כוכבים אבל מי סופר?) והמחירים אטרקטיביים במיוחד – עד 50% פחות ממחירים שתשלמו בארץ על אותו צימר ושירותי תיירות.

אתם מעכלים?

הכנה של קוזידו במעבה האדמה

הכנה של קוזידו במעבה האדמה

ומה אוכלים שם? כיאה לאיים שפרנסתם על הים רוב האוכל מתבסס על הדגה המקומית ועל תנאי השטח, למשל תבשיל הקדירה קוזידו שמתבשל באמצעות הגזים הטבעיים שנמצאים באדמת האיים. אבל לא הכל ורוד, למשל מחירי הירקות באיים מרקיעי שחקים כי יש לייבא אותם מהיבשת. גם תיקון בנאלי של מוצר חשמלי יכול לקחת שבועות אבל יש כאלה שחושבים שזה סוד הקסם של האיים האזוריים. גם אנחנו…

הפוסט המקום הסודי שישראלים לא מגיעים אליו הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
מתכון ללחם פורטוגזי מתוק – Massa Sovada http://azores.co.il/%d7%9e%d7%aa%d7%9b%d7%95%d7%9f-%d7%9c%d7%9c%d7%97%d7%9d-%d7%a4%d7%95%d7%a8%d7%98%d7%95%d7%92%d7%96%d7%99-%d7%9e%d7%aa%d7%95%d7%a7-massa-sovada/ Wed, 17 May 2017 18:36:26 +0000 http://azores.co.il/?p=2145 פרנסת תושבי האי פאיאל הייתה מבוססת במשך כ-200 שנה על שדות חיטה. החיטה הקצורה נשמרה בקפדנות והמהדרין הצליחו לשמור מלאי עד לקציר בשנה הבאה. מאגרי החיטה שימשו בפאיאל להכנה של עוגות הפסחא ושל לחם הקודש במהלך פסטיבל רוח הקודש. עד היום הנופים של פאיאל מנוקדים בטחנות רוח ששימשו בין השאר לטחינת החיטה. החיטה של פאיאל […]

הפוסט מתכון ללחם פורטוגזי מתוק – Massa Sovada הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
בצק של Massa Sovada

בצק של Massa Sovada

פרנסת תושבי האי פאיאל הייתה מבוססת במשך כ-200 שנה על שדות חיטה. החיטה הקצורה נשמרה בקפדנות והמהדרין הצליחו לשמור מלאי עד לקציר בשנה הבאה. מאגרי החיטה שימשו בפאיאל להכנה של עוגות הפסחא ושל לחם הקודש במהלך פסטיבל רוח הקודש. עד היום הנופים של פאיאל מנוקדים בטחנות רוח ששימשו בין השאר לטחינת החיטה.

Masa Sovada

Masa Sovada

החיטה של פאיאל שימשה גם להכנת ולחם פורטוגזי מסורתי מתוק בשם Masa Sovada. אמנם גם באיים סאו מיגל וסנטה מריה אופים לחם זה, אבל מקורו בעתם בחיטה של פאיאל. בכל העוגות אלו יש ביצים כדי לסמל שפע, תקווה לחיים חדשים, התחדשות ואת ההבטחה לקציר חדש. בחג הפסחא מוסיפים לחגיגה גם את ביצי הפסחא כדי להדגיש זאת אפילו יותר.

אז איך מכינים Masa Sovada?

ההכנה מצריכה קצת זמן כי יש להכין בנפרד את הבצק ואת בצק השמרים . לבצק השמרים יש לקחת תפוח אדמה גדול, ביצה אחת, כף סוכר, 125 גרם קמח ו-20 גרם של שמרים. את תפוח האדמה אופים בשלמותו ומועכים למחית (פירה). מוסיפים למחית ביצה טרופה, סוכר, קמח ושמרים. שימו לב – את השמרים יש לדלל במעט מים פושרים אך לא במים חמים ומשאירים את התערובת לתסוס במשך לילה.

באי פאיאל נהוג בזמן הזה ליהנות מפעילות אמנותית כלשהי כמו גילוף עצי תאנה, יצירת סידורי פרחים מקשקשי דגים או עבודות רקמה מחיטה (כן, שוב אותה חיטה), אבל מכיוון שאתם לא מתגוררים בפאיאל נותר לכם רק לחכות…

בבוקר מסננים קילו קמח בקערה ומוסיפים לו 250 גרם סוכר וכפית קינמון. יוצרים חור באמצע התערובת ושוברים לתוכו 6 ביצים. יש לטרוף את הביצים בתוך הקמח אבל לא לערבב אותן עם שאר המרכיבים. לקמח יש להוסיף 250 גרם חמאה מומסת ואת בצק השמרים. שימו לב – אין להרתיח את החמאה אלא רק להמיס אותה.

עכשיו ניתן ליצור מהתערובת בצק באמצעות לישה. מתי להפסיק? כשהבצק מתחיל להעלות בועות. עכשיו הוציאו את הבצק מהקערה, כסו אותו ותנו לו לנוח מספר שעות. בפאיאל מכינים את הבצק בבוקר ואופים את הלחם בשעות אחר הצהריים. בינתיים הם מנצלים את הזמן לפעילות ספורטיבית כמו צפייה בלוויתנים, גלישת רוח, צלילה, שיט את דיג. להזכירכם, אתם לא בפאיאל..

לאחר מספר שעות הכניסו את הבצק לתנור בחום בינוני-גבוה ואפו למשך 45 דקות. את הלחם כדאי להוציא למשטח מקומח ולהבריש אותו במעט חלב.

בתיאבון!

רק הערה קטנה לסיום – הלחם הזה כאמור נפוץ באיים אחרים וגם בפורטוגל עצמה, אבל בכל מקום יש לו וריאציות משלו בהתאם לתנובה של כל מקום.

הפוסט מתכון ללחם פורטוגזי מתוק – Massa Sovada הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
מערת המגדלים – Gruta das Torres http://azores.co.il/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%92%d7%93%d7%9c%d7%99%d7%9d-gruta-das-torres/ Thu, 11 May 2017 11:06:03 +0000 http://azores.co.il/?p=2138 מערות המגדלים (בפורטוגזית Gruta das Torres) נמצאת במועצה המקומית מגדלנה במערב האי פיקו ליד העיירה Criação Velha. המערות נמצאות בגובה של 300 מטר מעל פני הים למרגלות הר פיקו. מערות המגדלים הן חלק מ-28 מערות שהתגלו באי פיקו שידוע במערותיו הרבות, אך מערות אלו הן ייחודיות מסיבה אחת: אלו הן מערות לבה, כלומר תצורות גיאולוגית […]

הפוסט מערת המגדלים – Gruta das Torres הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>
מערות המגדלים (בפורטוגזית Gruta das Torres) נמצאת במועצה המקומית מגדלנה במערב האי פיקו ליד העיירה Criação Velha. המערות נמצאות בגובה של 300 מטר מעל פני הים למרגלות הר פיקו.

מערות המגדלים הן חלק מ-28 מערות שהתגלו באי פיקו שידוע במערותיו הרבות, אך מערות אלו הן ייחודיות מסיבה אחת: אלו הן מערות לבה, כלומר תצורות גיאולוגית שמקורן וולקני שנוצרו מזרימה והתקררות של נהרות לבה תת-קרקעיים.

המערות הן למעשה חיבור של צינורות לבה שרוחבן 0.5-22 מטר וגובהן 1.1-15 מטר. המערות כוללות 7 שכבות לבה שונות ואורכן הוא 3.350 ק"מ. עם זאת, מעריכים שהן ארוכות יותר (יותר מ-5 ק"מ) כי עקב בעיית נגישות (בעיקר קירות לבה שהתמוטטו) טרם נחקרו כל המערות. במידה וההערכה היא נכונה מערות אלו הן מערות הלבה הארוכות ביותר באיים האזוריים כולם.

מערת המגדלים - נטיפי לבה שנקרשו לאחר התפרצות הר געש

מערת המגדלים – נטיפי לבה שנקרשו לאחר התפרצות הר געש

קצת היסטוריה…

המחקר המדעי בהן החל ב-1990 ובשנת 2004 המערות הוכרזו כאתר טבע לאומי ע"י הממשל המקומי של האיים האזוריים. ב-2005 המערות נפתחו לציבור וב-2009 הכיר בהן כאתר טבע לאומי המשרד לאיכות הסביבה הפורטוגלי. ב-2010 נכללו המערות ברשימה שהוגשה ע"י האיים האזוריים לאונסק"ו במטרה להיחשב כאתר מורשת עולמית. החל מ-2011 ניתן להיכנס אל המערות באופן חופשי משתי כניסות שונות: אחת רגילה ואחת דרך מנהרה.

במקום יש כיום מרכז מבקרים עם תצוגה אורקולית באנגלית ובפורטוגזית והוא נחשב לפנינה אדריכלית. המקום זכה בפרסים שונים, למשל בשנת 2007 הוא זכה בפרס של האיחוד האירופי לאדריכלות מודרנית, בשנת 2006 הגיע לגמר בביאנלה האיברו-אמריקאית לאדריכלות ולבניין ערים ועוד. מרכז המבקרים משלב בעיצובו טכניקות של אדריכלות מקומית, למשל קירות מעצי תאנה ששימשו בעבר לחציצה בין כרמי האזור, הרוח ומי הים.

מלונות מומלצים סביב אתר המערות

הסיור במערות המגדלים

מרכז המבקרים מארגן טיולים במערות לאורך 450 המטרים הראשונים שלהן שבהם נערכו פעולות שימור. סיור מודרך במערות כרוך בתשלום אך ילדים עד גיל 12 נכנסים חינם. מחיר הסיור כולל השכרת פנסי ראש אך הוא מוגבל למקסימום 15 משתתפים. במהלך הסיור אתם צפויים להיתקל בנטיפים, ספסלים, זקיפים ושאר תצורות של לבה שהתייבשה אך לא לסבול מחום כי במערות יש טמפרטורה קבוע של 16 מעלות צלסיוס. דרגת הקושי של הביקור במערות נחשבת לקלה והוא נמשך 60-90 דקות, כולל צפייה בסרט.

מיקום ושעות הפתיחה של מרכז המבקרים


בחודשים אוקטובר-יוני בימים שלישי עד שישי בשעות 10:00-15:00 ובשבתות מ-14:00 עד 17:30. בחודשים אלו יבוצעו סיורים מודרכים בשעות 10:30, 12:00, 14:00, 15:30 ובשבתות בשעות 14:30 ו-16:00.

בחודשים יולי-אוקטובר המערות פתוחות כל יום בשעות 10:00-18:00 ונערכים בהם סיורים מודרכים בשעות הבאות: 10:30, 12:00, 13:30, 15:00 ו-16:30.

טלפון: 351-924403921

רכישה של תכשיטים משובצים באבני לבה

הסברים על המערות (ניתן לשנות שפה בהגדרות)

הפוסט מערת המגדלים – Gruta das Torres הופיע ראשון בהאיים האזוריים

]]>